Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
pherenike
Posty: 235
Rejestracja: 6 cze 2014, o 14:21

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: pherenike »

Mam pytanie. Wysłałam wiadomość do ministerstwa oraz do łódzkiego uniwersytetu medycznego, w której opisałam moją sytuację: kończę właśnie licencjat który zaczęłam od października 2011, decyzję o przyjęciu dostałam w lipcu, pytałam o to czy muszę płacić za studia jednolite magisterskie, które chcę zacząć od października 2014.

Ministerstwo odpisało tak:
Szanowna Pani,
zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami studentów przyjętych na studia przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz studentów przyjętych na studia na rok akademicki 2011/2012, a także na rok akademicki 2012/2013, wobec których decyzja o przyjęciu na studia została wydana w roku akademickim 2011/2012 (tj. do 30 września 2012 r.) nie dotyczą przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów.
Odpowiadając na wątpliwości zawsze podkreślamy, że osoby, które podjęły studia po 1 października 2012 r. (decyzja o przyjęciu na studia wydana po 30 września 2012 r.), zaczynają kształcenie z „czystym kontem”, a ich poprzednie kierunki studiów nie są w ogóle brane pod uwagę przy ustalaniu przez uczelnię ewentualnej odpłatności za studia.
Mając na uwadze powyższe - termin pierwszy i drugi kierunek studiów odnosi się wyłącznie do studiów podejmowanych od roku akademickiego 2012/2013 (i później), w sytuacji gdy decyzja o przyjęciu na studia została wydana po 30 września 2012 r. Niniejsza interpretacja wynika z przepisów przejściowych art. 29 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
W opisanej przez Panią sytuacji studia stacjonarne jednolite magisterskie, które zamierza Pani podjąć w uczelni publicznej, będą Pani bezpłatnym (pierwszym) kierunkiem studiów.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że 5 czerwca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją. Przepisy te utracą moc obowiązującą z upływem 30 września 2015 r. Trybunał nie zakwestionował jednak potrzeby zapobiegania sytuacji, w której studenci zaczynają na koszt podatnika studia na kilku kierunkach, ale nie studiują rzetelnie.
Ministerstwo zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego o pilne przesłanie pisemnego uzasadnienia wyroku w sprawie studiów na drugim kierunku, w celu dostosowania prawa do wytycznych.
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Ministerstwo chce, aby nowe przepisy były gotowe przed rozpoczęciem nauki w roku akademickim 2014/2015.
Z poważaniem

A uczelnia tak:
Witam,
Jeśli zaczęła Pani studia przed październikiem 2011 roku to odpłatność Pani nie dotyczy. Natomiast Pani zaczęła w 2011 także niestety odpłatność za punkty ECTS Pani się już tyczą.

Pozdrawiam,

Która z tych opinii jest ważniejsza?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Ministerstwa.

Awatar użytkownika
pherenike
Posty: 235
Rejestracja: 6 cze 2014, o 14:21

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: pherenike »

Dzięki za opinię, i sorry za długość wiadomości
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Jak chcesz miec pewnosc, to nie wchodz w detale, tylko zapytaj MNiSW czy w takim razie masz w tym oswiadczeniu blablabla do studiowania bezplatnie masz wpisac, ze nigdy nie studiowalas. W zasadzie to juz wynika z ich odpowiedzi, ale bedziesz miala wprost.
I wtedy to co uwaza UMED to sobie moze uwazac, oni dostana od ciebie oswiadczenie i tyle.
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

randomlogin pisze:Jak chcesz miec pewnosc, to nie wchodz w detale, tylko zapytaj MNiSW czy w takim razie masz w tym oswiadczeniu blablabla do studiowania bezplatnie masz wpisac, ze nigdy nie studiowalas. W zasadzie to juz wynika z ich odpowiedzi, ale bedziesz miala wprost.
I wtedy to co uwaza UMED to sobie moze uwazac, oni dostana od ciebie oswiadczenie i tyle.
No własnie ja z tymi moimi nieszczęsnymi 3 semestrami na polibudzie zastanawiam się czy nie wpisać, ze nie studiowałam w rozumieniu ustawy, tzn zostałam przyjeta na studia przed 30 września 2012. Tylko ,ze z Łodzią moze być problem, bo tam trzeba było zaznaczyć podczas rejestracji czy sie studiowało, a jesli tak to jak długo i od którego roku, więc to zaznaczyłam, ale tam o ects nic nie było. Wiec w razie czego będę sie tłumaczyć ze co prawda studiowałam od 2012, ale w rozumieniu ustawy mój kierunek nie istnieje, tylko nie wiem czy to przejdziew. Ale chyba bezpieczniej tak, niz zapisać w oświadczeniu ze studiowałąm i zuzyłam 90 ects, bo wtedy moga sobie cos wykombinować, choc TK to podważył, a ja bym musiała płacić dopiero na 5 roku, ale nie wiadomo jak będzie wygladała nowelizacja i czy jak im napiszę czrno na białym ze zużyłam te punkty to czy da sie z tego potem wywinąć tak łatwo.
Awatar użytkownika
pherenike
Posty: 235
Rejestracja: 6 cze 2014, o 14:21

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: pherenike »

Dzięki za opinie
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: promyczek14175 »

Pisałam do uczelni, jak i do ministerstwa podobnie do pherenike. I takie same odpowiedzi. Jedyne, czym się różnimy to tym, że ja zaczęłam studia w 2012 (rzuciłam po roku, przyjęta zostałam w lipcu).
jablko
Posty: 41
Rejestracja: 10 cze 2014, o 12:41

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: jablko »

Dziś w sejmie zniesiono opłatę za drugi i każdy kolejny kierunek.

Kod: Zaznacz cały

naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401145,sejm-uchwalil-nowelizacje-ustawy-o-uczelniach.html
katuszka00
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2014, o 13:44

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: katuszka00 »

Czy ktoś z Was wie czy Uniwersytet Medyczny w Lublinie respektuje gratisowe 30 punkty ECTS na poczet zmiany kierunku studiów?

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Ale przeciez to juz praktycznie bez znaczenia.?
katuszka00
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2014, o 13:44

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: katuszka00 »

randomlogin pisze:Ale przeciez to juz praktycznie bez znaczenia.?
Bez? Ok :d nie było pytania

Awatar użytkownika
wsedek
Posty: 490
Rejestracja: 22 lis 2013, o 15:48

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: wsedek »

Post wyżej od Twojego zawierał pewien link. Bądź łaskawa wejść i przeczytać.

Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Girion »

No to teraz zacznie się jedno wielkie zimowanie

może pójdę sobie na kulturoznawstwo dla zabicia czasu? Albo na filologię francuską, by się nauczyć języka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości