Entropia i entalpia swobodna - zadania

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
ThinkApple
Posty: 124
Rejestracja: 19 gru 2013, o 14:32

Entropia i entalpia swobodna - zadania

Post autor: ThinkApple »

Witam,
mam problem z pewnym zadankiem z chemii fizycznej.

Oblicz zmianę entropii następującą w wyniku zmieszania w naczyniu izolowanym termicznie 100g wody o temperaturze 80 C ze 100g wody o temperaturze 10 C. Cp,m = 75,5 J/K*mol

Myślałam o tym, żeby na początku policzyć entropie dwóch układów osobno, a później policzyć, jaka będzie temperatura wody po zmieszaniu i obliczy jej entropię absolutną? Tylko nie wiem za bardzo, jak obliczyć końcową temperaturę, coś mi w głowie świta, że był jakiś wzorek na to, ale nie mogę sobie przypomnieć dokładnie, jaki Znajdzie się ktoś chętny do takowego zadanka?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Entropia i entalpia swobodna - zadania

Post autor: Adax82 »

ThinkApple,
Temperaturę końcową mieszaniny obliczysz:

m1 ( 80 - tk ) = m2 ( tk - 10 ) gdzie tk jest temperaturą końcowa w stopniach C, a m1 = m2 ( patrz warunki zadania )
tk = 45 oC
ThinkApple
Posty: 124
Rejestracja: 19 gru 2013, o 14:32

Re: Entropia i entalpia swobodna - zadania

Post autor: ThinkApple »

Dziękuję ślicznie!
ThinkApple
Posty: 124
Rejestracja: 19 gru 2013, o 14:32

Re: Entropia i entalpia swobodna - zadania

Post autor: ThinkApple »

Jeszcze jedno pytanko , co jeśli mielibyśmy dwie różne ciecze, czy można wtedy podejść z tym samym wzorkiem?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Entropia i entalpia swobodna - zadania

Post autor: Adax82 »

To co napisałem wcześniej jest skróconym bilansem ciepła. Skróconym dlatego, że nie występuje w nim ciepło właściwe cieczy. Nie występuje dlatego, że liczbowo jest ono takie same ( mamy tu wodę i wodę, o zbliżonych parametrach termodynamicznych ).
Dla różnych cieczy, albo dla tych samych przy różnych parametrach termodynamicznych, ciepło właściwe jest różne i musi być uwzględnione w równaniu.
Równaniem takim byłoby:

m1*c1*deltaT1 = m2*c2* deltaT2
ThinkApple
Posty: 124
Rejestracja: 19 gru 2013, o 14:32

Re: Entropia i entalpia swobodna - zadania

Post autor: ThinkApple »

Super, właśnie o to mi chodziło D Dziękuję bardzo!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość