Kto na UMB?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Włóczykijek
Posty: 83
Rejestracja: 14 lip 2013, o 14:54

Re: Kto na UMB?

Post autor: Włóczykijek »

Musisz je złożyć razem z papierami - składasz komplet dokumentów. Jeżeli się nie wyrobiłeś/aś, być może pozwolą Ci dostarczyć w przeciągu jakiegoś dodatkowego czasu, którego przekroczenie będzie skutkowało skreśleniem z listy - z powodu nie dostarczenia kompletu dokumentów etc. etc.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Kto na UMB?

Post autor: Alra »

Przebieg&#x142yJe&#x17C pisze: Do tej pory tylko 55 osób papiery złożyło)
Wierz mi, że łatwiej będzie zgarnąć się do kupy na fejsie niż, np. tutaj, bo dla przykładu z moich kilku znajomych idących na umb nikt tu sam nie zawędrował. Poza tym dla kogoś, kto ma fejsa odszukiwanie grupy to coś oczywistego - ja założyłam konto idąc do liceum tylko dlatego, żeby poznać swoją klasę.
A później, jak już się jako tako skompletujemy to jeszcze możemy pomyśleć nad mailem grupowym czy coś, nie ma problemu.
eryn pisze:Do kiedy trzeba zaniesc orzeczenie lekarza medycyny pracy?
Koleżanka dziś składała papiery i mówiła, że jak ktoś nie miał, to dawali czas do piątku na doniesienie.
kliva
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2014, o 07:33

Re: Kto na UMB?

Post autor: kliva »

Ja się wybieram z kolei na stomatologię - grupy fb jeszcze nie widzę, więc czy ktoś zdecydowany już na dentystyczny?
Awatar użytkownika
Włóczykijek
Posty: 83
Rejestracja: 14 lip 2013, o 14:54

Re: Kto na UMB?

Post autor: Włóczykijek »

Btw. Jeżeli ktoś z was potrzebuje jakiejś pomocy na miejscu - tj. w Białymstoku, lub chciałby pogadać - dowiedzieć się czegoś osobiście etc. jestem do dyspozycji do 1 sierpnia, wyjąwszy weekendy, po godzinie 14 zwykle
wkatarzyna
Posty: 21
Rejestracja: 5 lip 2014, o 22:18

Re: Kto na UMB?

Post autor: wkatarzyna »

Mam parę pytań do już studiujących osób:
- na czym polega działalność w kole naukowym. Wiem, że pisze się prace, ale na czym to w praktyce polega? Każdy dostaje jakieś zadanie do wykonania? Jest sens zapisywać się na pierwszym roku? A jak z innymi organizacjami studenckimi, np. IFMSA zechce mnie na pierwszym roku?
- czy w wakacje powinnam przygotowywać się do czegoś oprócz anatomii, z czegoś jeszcze jest wejściówka na pierwszych zajęciach?
- wiem, że powinnam mieć biały fartuch i rękawiczki jednorazowe, jest może coś jeszcze co będzie mi potrzebne? Są jakieś podręczniki za którymi powinnam się rozejrzeć już teraz, bo w ciągu roku będą nie do dostania?
- i ostatnie pytanie, czy w akademiku są deski do prasowania/suszarki na pranie/jakieś garnki i inne naczynia, czy wszystko trzeba załatwić we własnym zakresie? Jakie tak właściwie jest wyposażenie kuchni (DS1)?
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Kto na UMB?

Post autor: PrzebiegłyJeż »

wkatarzyna pisze: - czy w wakacje powinnam przygotowywać się do czegoś oprócz anatomii, z czegoś jeszcze jest wejściówka na pierwszych zajęciach?
Czy serio w wakacje należy przygotowywać się do anatomii?
Jeśli tak to zacznę jutro bo do października raczej ciężko będzie się wyrobić.
wkatarzyna
Posty: 21
Rejestracja: 5 lip 2014, o 22:18

Re: Kto na UMB?

Post autor: wkatarzyna »

Na pierwszych zajęciach obowiązuje nas:
"Ogólna budowa kości. Podział kości ze względu na kształt. Wzrost kości na długość i grubość. Budowa szczegółowa następujących kości: kręgi szyjne, kręgi piersiowe, kręgi lędźwiowe, kość krzyżowa, żebra, mostek. Rentgenogramy kości klatki piersiowej
i kręgosłupa. Punkty kostne wyczuwalne badaniem palpacyjnym."

Mi dziewczyna, która skończyła już medycynę na UMB zaleciła naukę słówek łacińskich z anatomii tak od połowy sierpnia/początku września, żeby sobie trochę ułatwić początek. Pewnie nie ma problemu i bez pracy w wakacje, ale wolę część zrobić teraz i mniej się stresować w październiku.
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Kto na UMB?

Post autor: PrzebiegłyJeż »

Ja słyszałem, że taka nauka kończy się na pierwszym kolokwium.
Ale mi tam wszystko wsio, równie dobrze od jutra mogę siedzieć cały dzień nad anatomią, tylko nie wiem czy coś to da. Bo wkucie całej książki na pamięć nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, tym bardziej, że nie wiadomo czego dokładnie będą wymagać. Jak nagle przyjdzie koniec przerobionego materiału to można tak mocno zderzyć sie ze ścianą, że sie nie pozbieramy. Ja tam wolę iść nagi i wesoły na pierwsze zajęcia bo wiem, że nie umiem jeszcze uczyć się prawidłowo anatomii.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Kto na UMB?

Post autor: Agher »

wkatarzyna pisze: - na czym polega działalność w kole naukowym. Wiem, że pisze się prace, ale na czym to w praktyce polega? Każdy dostaje jakieś zadanie do wykonania? Jest sens zapisywać się na pierwszym roku?
Działalność w kole polega na uczestniczeniu w pisaniu prac naukowych, potem pisanie własnych prac, wyjazdy i uczestnictwo w konferencjach naukowych i prezentowanie swoich wyników lub opisanych przypadków, wiele kół też oferuje rozwój umiejętności praktycznych. Co do tego jak dokładnie zorganizowana jest praca to różnie to bywa, zależy od koła. Część kół wymaga od studenta dużej samodzielności, ale już od samego początku pracuje się na własne konto i można realizować własne pomysły (o ile są sensowne . W innych natomiast praca jest bardziej grupowa, każdy ma określone zadania do wykonania, ale główne laury wtedy spadają na osobę prezentującą wyniki.
wkatarzyna pisze: Jest sens zapisywać się na pierwszym roku?
Jakieś koła, które przyjmują pierwszorocznych, ale z tego co słyszałem to nie wychodzi to świetnie, bo jednak warto jest mieć jakąś wiedzę. Ale dla chcącego nic trudnego, jeżeli ktoś ma ochotę sam pracować, rozwijać się i będzie w tym wytrwały to czemu nie. Nie ma nic za darmo po prostu.
wkatarzyna pisze: A jak z innymi organizacjami studenckimi, np. IFMSA zechce mnie na pierwszym roku?
Jak najbardziej.
wkatarzyna pisze: - czy w wakacje powinnam przygotowywać się do czegoś oprócz anatomii, z czegoś jeszcze jest wejściówka na pierwszych zajęciach?
Wakacje są od tego żeby odpoczywać, a nie się uczyć, tym bardziej anatomii. Nauka słówek od połowy sierpnia to słaby pomysł, szkoda czasu moim zdaniem. Poza tym, też nie ma co przesadzać, bo ciężko tak samemu za pierwszym razem odsiać i wybrać co jest ważne i jak się tego uczyć. Pierwsze zajęcia są bardzo pouczające. Jeżeli już ktoś się chce uczyć to warto na pewno przejrzeć coś z teorii i popracować z atlasem i szczegółami anatomicznymi tam wyrysowanymi na dzień-dwa przed zajęciami. Na pewno wystarczy na pierwszy raz.
wkatarzyna pisze: - wiem, że powinnam mieć biały fartuch i rękawiczki jednorazowe, jest może coś jeszcze co będzie mi potrzebne?
U mnie na roku niektórzy mieli pincety anatomiczne, niekiedy wygodne i przydatne jak chcesz wskazać jakąś strukturę dokładniej niż wkładając palec w preparat. Jeżeli masz taką w domu to może wylądować w kieszeni fartucha, jeżeli nie to…. nie ma co kupować. Ktoś inny będzie miał
Konieczne jest jeszcze obuwie na zmianę, na UMB na wszystkie zajęcia trzeba zmienić obuwie. Na jednych pilnują tego, na innych nie, ale jednak zimą…
wkatarzyna pisze: Są jakieś podręczniki za którymi powinnam się rozejrzeć już teraz, bo w ciągu roku będą nie do dostania?
nie, wszystko znajdziesz w bibliotece / czytelni / pdf, a w ostateczności skserujesz kilka stron .
Ostatnio zmieniony 24 lip 2014, o 10:14 przez Agher, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Kto na UMB?

Post autor: Mårran »

Od polowy sierpnia zakuwac To ja slyszalam o takich, co we wrzesniu kuli, pod koniec, ale w sierpniu? Strasznie tam u was w tym Bialymstoku
Pani Buka
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Kto na UMB?

Post autor: Agher »

M&#xE5rran pisze:Od polowy sierpnia zakuwac To ja slyszalam o takich, co we wrzesniu kuli, pod koniec, ale w sierpniu? Strasznie tam u was w tym Bialymstoku
Ja nie wiem skąd się takie pomysły biorą. Co roku chcą się uczyć coraz wcześniej
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Kto na UMB?

Post autor: Mårran »

No jak juz sa pomysly, zeby w liceum sie z Bochna uczyc. Ja nie wiem, jak przetrwalam te studia.
Pani Buka
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Kto na UMB?

Post autor: PrzebiegłyJeż »

M&#xE5rran pisze:No jak juz sa pomysly, zeby w liceum sie z Bochna uczyc. Ja nie wiem, jak przetrwalam te studia.
Marran przecież Ty w tym roku gimnazjalny pisałaś

Poza tym Bochen jest idealny do delikatnych powtórek przed kartkówkami z biologii. Nie znasz się
Ostatnio zmieniony 24 lip 2014, o 10:45 przez PrzebiegłyJeż, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 27 gości