Zapis przy zadniach.

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
race22
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2013, o 17:04

Zapis przy zadniach.

Post autor: race22 »

Cześć wam. Chciałbym się dowiedzieć od osób, które pisały maturę z chemii, jak należy zapisywać zadania obliczeniowe. Chodzi mi o to, czy muszę wypisywać wszystkie dane i szukane, czy mogę po prostu od razu podstawić do wzoru nie tracąc przy tym punktów?
Moje pytanie wynika z tego, że sam przygotowywałem się do matury z chemii na pr, a że nie chodzę już do szkoły, to nie mam jak zapytać się o to nauczyciela. Ja pisałem zawsze z tymi wszystkimi danymi, szukanymi i rozwiązaniem (przez co traciłem dużo czasu), ale koleżanka mi mówiła, że to ponoć nie jest brane pod uwagę przy punktacji matury z chemii.
Niestety nie napisałem na tyle dobrze, by się dostać na medycynę, więc chciałbym spróbować za rok

Przykład rozwiązania w załączniku, a tutaj treść zadania:
W poniższej tabeli przedstawiono masy atomowe i zawartość procentową trwałych izotopów galu występujących w przyrodzie.
Symbol Masa atomowa Zawartość procentowa
69^Ga 68,9u 60,1%
71^Ga 70,9u 39,9%
Oblicz masę atomową galu. Wynik zaokrąglij do pierwszego miejsca po przecinku.
race22
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2013, o 17:04

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: race22 »

Niestety jeden z załączników nie chce się dodać, więc wysyłam tylko ten, gdzie jest odpowiedź, bez wcześniejszego wypisywania danych, szukanych i rozwiązania.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: Giardia Lamblia »

Załączniki nie działają, jeśli to zdjęcia to wrzuć na tinypic czy inny serwer.
race22
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2013, o 17:04

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: race22 »

Dziękuję za pomoc. Poniżej zdjęcie
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: Reptilia »

Mi zawsze korepetytorka mówiła ze wystarczy taki zapis jak w typie 2 Ja na maturze nawet nie pisałam wzoru ogólnego na srednia masę atomowa, tylko odrazu podstawilam pod wzor. Moim zdaniem tak jest tez prawidłowo, ale moze niech ktos sie jeszcze wypowie. Wazne żebyś napisał z czego to liczysz, a nie np. Strzelił odrazu wynik, wtedy raczej nie maja sie o co przyczepić

race22
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2013, o 17:04

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: race22 »

Dziękuję za odpowiedź Na matematyce zawsze nauczyciele mówili, że trzeba wypisywać te dane, szukane i na końcu rozwiązane i myślałem, że na chemii też tak muszę robić. Dlatego zaskoczyło mnie to trochę jak koleżanka mi powiedziała, że na chemii niepotrzebnie to robię A w zadaniach obliczeniowych za 2-3 punkty też mogę do wzoru od razu podstawiać i nie wypisywać danych i szukanych? Pytam tak dla 100% pewności
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: Giardia Lamblia »

Szukanych w ogóle nie musisz pisać.

Co do danych - warto je pisać żeby samemu się nie pogubić w co bardziej skomplikowanych obliczeniach. Natomiast przepisywanie treści samo w sobie nie ma sensu i nie jest wymagane.

Jeżeli wprowadzasz własną daną (np. jakieś x) to dobrze jest ją jakoś opisać (niekoniecznie słowne, chodzi o to, żeby czytający wiedział co to za x i czego dotyczy). Tak jakbyś układał proporcję (dane z kosmosu):

2g (Cu) 5g (H2)
x g (Cu) 10g (H2)

To x jest już opisane samo w sobie (nie wymaga dodatkowych komentarzy).

Natomiast jakbyś nagle zarzucił wzorem typu

x = M*n

To napisz x - liczba gram miedzi (np. tej, która przereagowała)"

Jeżeli nie jesteś pewny czy możesz coś pominąć, to tego nie pomijaj.
race22
Posty: 13
Rejestracja: 20 wrz 2013, o 17:04

Re: Zapis przy zadniach.

Post autor: race22 »

Dziękuję za odpowiedzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość