chemia fizyczna i nieorganiczna

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
pultorac
Posty: 9
Rejestracja: 24 sty 2014, o 20:13

chemia fizyczna i nieorganiczna

Post autor: pultorac »

Cześć, we wrześniu będę w 1kl. LO i podjąłem już poważne kroki w kierunku nauki do olchemu. Mam Bielańskiego - z niego podobno robić tylko pierwiastki, związki i budowę kryształów, a chemię fizyczną robić z Atkinsa. Zacząłem więc Atkinsa, czytam dział o Gazach i zastanawiam się czy robię to poprawnie, bo nie wiem czy uczyć się wszystkiego w 100%, każde zagadnienie, bo np. nie mam pojęcia, czy coś takiego jak znajomość wzoru rozkładu maxwella jest w jakikolwiek sposób przydatna. Dlatego chciałbym się od Was dowiedzieć, czy uczyć się z Atkinsa na sto procent, czy coś sobie darować, odpuścić i jeśli tak to, co? Nie chciałbym marnować czasu na niepotrzebne rzeczy ani także niczego pominąć przez głupstwo. Byłbym wobec tego wdzięczny za wasze wskazówki. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: chemia fizyczna i nieorganiczna

Post autor: Smile_Forever »

Szczerze mówiąc, Atkins jest całkiem niezłą lekturą pod OlChem, ale korzystając z niego trzeba być wybiórczym. Takich długich i skomplikowanych wzorów, które nie pojawiają się w zadaniach z zeszłych lat, jak wspomniany rozkład Maxwella, nie warto się uczyć. najlepszym źródłem wiedzy na temat chemii fizycznej są zadania z poprzednich edycji, bo są one dość specyficzne i schematyczne. Na ich podstawie można potem na Olimpiadzie spokojnie rozwiązać zadanie i zdobyć dużo punktów Z Atkinsa radzę nauczyć się wzorów, ale pomijając takie długie i skomplikowane, w których czasem trudno zrozumieć poszczególne oznaczenia, skupić się na prostych, logicznych, nie zahaczających o zagadnienia związane z kwantówką i atomem . Poza tym, można poczytać poszczególne rozdziały, ale podejść do nich z dystansem, a bazować głównie na zeszłorocznych zadaniach i nauczyć się rozwiązywać ich różne typy .
Poza tym, na OlChemie bardzo często zadania z chemii fizycznej dotyczą działów sugerowanych w folderze dla ucznia. Często te zadania są prawie identyczne jak w tym folderze. Jednak nie jest to regułą, dlatego każdy dział chemii fizycznej w dobrym stopniu lepiej mieć opanowany .
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: chemia fizyczna i nieorganiczna

Post autor: Nitrogenium32 »

Zgadzam się z Glikoproteiną.

pultorac, poza tym rozkład Maxwella jest bardzo skomplikowany i wymaga, hm, wyższej matematyki? Nie sądzę, żeby na jakiejkolwiek olimpiadzie ścisłej w liceum wymagano czegoś więcej niż podstawowych całek oraz pochodnych - nawet na OM-ie czy OF-ie tego za bardzo nie wymagają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość