Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
klaudus1616
Posty: 9
Rejestracja: 8 lip 2014, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: klaudus1616 »

Cześć, myslicie, że temat pracy badawczej może byc o działaniu jakiegoś leku na roślinę?
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alra »

klaudus1616, a miałoby to jakąś wartość praktyczną? A i pamiętaj, że nie można stosować w doświadczeniach substancji szkodliwych, więc z tego typu środkami lepiej uważać.
remiczyzna
Posty: 34
Rejestracja: 15 lip 2014, o 07:13

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: remiczyzna »

Witam!
Mógłby mi ktoś powiedzieć w jaki sposób wprowadzić roślinę w stan stresu oksydacyjnego?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: AnnaWP »

Może wprowadzić do środowiska nadtlenek wodoru?
Np. do podłoża.
atrepner14a
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2014, o 13:04

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: atrepner14a »

Witam,
Robię niedługo będę badał wpływ pH gleby na wzrost fasoli. Mam więc pytanie - jak powinna wyglądać próba kontrolna? Hodować ją na gazie, czy w zwykłej ziemii?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

atrepner14a, próba kontrolna musi być hodowana w takich samych warunkach, jak doświadczalne, ale nie zawierać parametru, którego wpływ badasz . Więc skoro badasz wpływ pH gleby, próba kontrolna powinna być podlewana wodą destylowaną, przy hodowli w ZIEMI
atrepner14a
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2014, o 13:04

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: atrepner14a »

Wiem, że nie może zawierać tego samego parametru. Tylko, że przygotowałem gleby o pH w zakresie od 4 do 9. Próba kontrolna nie może nie zawierać jonów H+, to jest nie możliwe. Chyba że próba kontrolna powinna mieć pH 7. Dobrze zrozumiałem?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Masz rację, niemożliwe jest, żeby próba kontrolna nie zawierała W OGÓLE jonów H+, ale pH 7 jako obojętne jak najbardziej nadaje się na próbę kontrolną.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Tomecek »

Hej.
W swojej pracy będę badał kilka roślin z jednego rodzaju (różne nawozy, podłoża, ale to mniej ważne). Czy mogę do tytuły dopisać również Ogólne przedstawienie rodzaju tej rośliny? Są to ciekawe rośliny, więc chciałbym poświęcić na przedstawienie samego rodzaju co najmniej jeden akapit.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alra »

Tomecek, no trochę nie bardzo. Taki tytuł sugerowałby jakiś referat, a nie pracę badawczą, a sednem Twojej pracy ma być badanie wpływu nawozów, podłoża itd. i na tym trzeba się bezwzględnie skupić. Jasne, że możesz odwołać się do informacji o danym rodzaju w pracy, choćby wykorzystać tego typu informacje w dyskusji, uzasadniając nimi wyniki doświadczenia. Ale w tytule określasz po prostu, co będziesz badał.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: AnnaWP »

J.w.
Masz skrajnie mało miejsca, więc napisz to co niezbędne.
We wstępie można napisać dwa zdania o rodzaju, tam zamieścić najbardziej atrakcyjne informacje.
Tomecek
Posty: 141
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Tomecek »

Dzięki.

Awatar użytkownika
koszatnik
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 05:52

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: koszatnik »

Witam wakacyjnie.
W tym roku postanowiłem przeprowadzić inwentaryzacje ptaków na OB.
Temat to inwentaryzacja ptaków w miejscowości X
i tu mam kilka pytań
Czy ja mam policzyć tylko dorosłe ptaki czy pisklęta też. Bo robię to już jakiś czas ale niektórych piskląt nie da się policzyć.
Może lepszy temat to inwentaryzacja dorosłych ptaków w miejscowości x i ich miejsc gniazdowania.
Pozdrawiam z góry dziękuje.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości