Wzór elektronowy SO3 2-.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Sewia
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 20:32

Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: Sewia »

Jak narysować jon SO3 2- ?
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: mmmichal »

Kreskowo

Kropkowo
(oczywiście zamiast kropek w dwóch różnych kolorach, można na przykład elektrony jednego pierwiastka oznaczyć jako kropki a drugiego jako krzyżyki).
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: Seeba »

"2-"
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: mmmichal »

Właśnie się zastanawiałem, jak napisać: -2, czy 2-. Zauważyłem, że teraz już prawie wszędzie pisze się 2-, ale nigdzie nie znalazłem informacji, który zapis jest jedyny słuszny", więc wybrałem -2 (kierując się tym, że ważniejszy jest znak ładunku niż jego wartość oraz tym, że w razie czego sprowokuję kogoś bardziej uświadomionego w tej kwestii -) ).

Może ktoś mi podać jakieś źródło, które jednoznacznie rozstrzyga, czy -2 to jest błąd, czy wersja mniej zalecana? Niby Polskie Towarzystwo Chemiczne zajmuje się takimi rzeczami, ale jeśli coś na ten temat napisali, to dobrze to ukryli. A moja beznadziejna znajomość angielskiego uniemożliwia przeszukiwanie internetu w celu znalezienia informacji, co IUPAC o tym sądzi. Natomiast gdyby ktoś mi podstawił pod nos linka w obcym języku, to jakoś sobie poradzę.
Sewia
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 20:32

Re: Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: Sewia »

A w przypadku innych jonów ujemnych, bądź dodatnich, skąd wiadomo do jakiego atomu te elektronu przychodzą lub odchodzą?
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: mmmichal »

Sewia pisze:A w przypadku innych jonów ujemnych, bądź dodatnich, skąd wiadomo do jakiego atomu te elektronu przychodzą lub odchodzą?
Nie jestem pewien, czy do końca rozumiem Twoje pytanie. Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy masz problem tylko z wzorami elektronowymi jonów, a wzory elektronowe cząsteczek potrafisz pisać (np. H2SO4 i NaOH umiesz, a SO42- i OH- już nie). Czy może pisanie jakichkolwiek wzorów elektronowych sprawia Ci trudność (zarówno H2SO4 i SO42-) - jeśli tak, to czy potrafisz rysować zwykłe wzory strukturalne (takie gdzie uwzględnia się tylko wartościowości atomów, a nie wszystkie elektrony z ostatniej powłoki)?
Sewia
Posty: 13
Rejestracja: 20 kwie 2014, o 20:32

Re: Wzór elektronowy SO3 2-.

Post autor: Sewia »

Tak, zwykłe potrafię rysować. Problem zaczyna się wraz z wzorami jonów np. SO42-.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości