Odwołanie od wyniku matury 2014

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Giardia Lamblia »

Fantazmic pisze:Sam w swojej odpowiedzi napisałem, że potrzebne jest powyżej 10 godzin naświetlania i to mi uznali. Nie pisałem nigdzie słowa codziennie".
Inna sprawa, że nie odniosłem się w ogóle do wernalizacji i punkt poleciał
Akurat tego nie możesz wiedzieć, czy by uznali, jakbyś napisał o wernalizacji. Na dwoje babka wróżyła.

piskle, według mnie:

Zgodnie z kluczem udostępnionym na stronie CKE odpowiedź uwzględniająca wyrażenie długi dzień jest odpowiedzią poprawną. Nie odnoszą się tam w żadnej części do fotoperiodu (więcej niż jednego dnia). Jest to sformułowanie trudne do uzasadnienia w sposób jednoznaczny i otwarte na interpretację. O dziwo, pomimo faktu, że treść zadania wskazuje na synonimiczność długiego dnia z oświetlaniem dłuższym niż 10 godzin w warunkach naturalnych (co jednoznacznie wskazuje, że to dzień jest długi), ich interpretacja obydwu przypadków się nie pokrywa.

Dopiero wyrażenie warunki długiego dnia byłoby jak najbardziej poprawne i rzeczywiście odnosiłoby się nie tylko do Twojej odpowiedzi, ale i do odpowiedzi z klucza w sposób jednoznacznie je wykluczający pod względem poprawności. Nie użyli jednak tego wyrażenia.

Biorąc pod uwagę powyższą sprzeczność argumentacja zaprezentowana przez OKE jest nielogiczna i w żaden sposób nie uzasadnia nieuznania zadania. Chyba, że klucz udostępniony przez CKE również zawiera błędy w obu proponowanych odpowiedziach - w takim wypadku powinni ponowne rozważyć odwołanie.

Co do chromosomów, rzeczywiście napisałaś, że Y jest pusty (OKE coś cytowało - jak rozumiem Twoja pracę)?
Awatar użytkownika
Fantazmic
Posty: 268
Rejestracja: 23 sty 2014, o 22:00

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Fantazmic »

Giardia Lamblia pisze:Akurat tego nie możesz wiedzieć, czy by uznali, jakbyś napisał o wernalizacji. Na dwoje babka wróżyła.
Mogę, bo przy mojej odpowiedzi był komentarz brak wernalizacji". Dodatkowo pytałem o to Panią z OKE i powiedziała, że jedynie dlatego nie mam punktu.
600asia006
Posty: 270
Rejestracja: 1 maja 2014, o 10:04

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: 600asia006 »

Ja jadę w czwartek oglądać swoją pracę i aż strach się bać :O

piskle
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, o 18:54

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: piskle »

Giardia Lamblia ja na maturze napisałam, że szylkretowa barwa sierści występuje tylko u heterozygot oraz opisałam, że samce posiadają tylko jeden heterochromosom X, a drugi heterochromosom to Y, który nie może przenosić żadnego z alleli warunkujących kolor sierści kota. W liście z OKE zacyowali tylko część, tę o heterochromosomie X. Użyłam w całej odpowiedzi stwierdzenia, że chromosom Y jest pusty, ale dalej uzasadniłam, że nie przenosi on alleli warunkujących kolor sierści. Zdecydowałam się na takie stwierdzenie, pomimo że mam świadomość, iż na chromosomie Y sa zapisane informacje o cechac typowo samczych, jeśli moge to tak nazwać. W wielu podręcznikach, ktorych używałam do nauki do matury było określenie, że jest on pusty. Nie było mnie w domu, kiedy pisałam wniosek o ponowne sprawdzenie i nie mogłam podeprzeć się żadną literaturą, czego żałuje.
Czyli mam pisać do OKE Poznań wniosek o ponowne sprawdzenie? Czy kierować pismo do CKE?

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Giardia Lamblia »

piskle pisze:W wielu podręcznikach, ktorych używałam do nauki do matury było określenie, że jest on pusty.
Jest to poważny błąd podręcznika.

piskle, tutaj nie ma żadnego ale". Napisałaś o tym, że chromosom Y jest pusty i to się liczy.

[.] Chromosom Y jest pusty. [.] heterochromosom Y nie przenosi alleli warunkujących kolor sierści [.]"

Jak rozumiem wypowiedź brzmiała mniej więcej tak. W tym wypadku druga część jest jakby rozwinięciem pierwszej (czyli niepoprawnej). Zresztą niezależnie od tego jak podejdziemy do sprawy, co umieścimy w miejscu [.]", nie wolno pod żadnym względem pisać o tym, że chromosom Y jest pusty.

Pamiętaj, że to nie egzaminator ma się zastanawiać co wiesz, a czego nie wiesz i czy aby na pewno dobrze to sformułowałaś. To Ty musisz umieć poprawnie przenieść wiedzę na papier. Bez półsłówek i niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Jocisko »

Jeżeli podręcznik zatwierdzony przez MEN to zobacz dokładnie tak tam jest napisane.
Awatar użytkownika
pogodynka13
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 14:28

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: pogodynka13 »

Mi po odwołaniu z chemii i biologii przyznali 4 % z chemii i 1% z bio OKE Poznań. Jest dla was nadzieja
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Jocisko »

Ino mów, o co chodziło
Judyta _
Posty: 85
Rejestracja: 29 lip 2014, o 15:39

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Judyta _ »

piskle pisze:
anusia1994 pisze:Czy ktoś z Was jest z OKE poznań? ja wyslalam wniosek o ponowne sprawdzenie pracy , 18 lipca mój list już został odebrany przez OKE a do dzisiaj mi nic nie odpisali. Ile Wy czekaliście na odpowiedz?

Ja czekałam równe dwa tygodnie. 14 zaniosłam osobiście wniosek o ponowne sprawdzenie matury z biologii z reklamacją 5 zadań. Może opisze krótko, dlaczego zdecydowałam się na taki krok.
Po otrzymaniu wyników z matur i przeczytaniu na stronie OKE Poznań za jakie zadania otrzymałam punkt, a za które nie bardzo się zdziwiłam. Tam, gdzie się nawet nie spodziewałam błędów pojawiły się 0 w tabelkach. Zdecydowałam się na wgląd do matury, bo nic na tym stracić nie mogłam. Po sprawdzeniu byłam w szoku, że w wielu zadaniach miałam najpierw napisane 1 punkt, po czym był przekreślony i obok postawione 0. Dzisiaj dostałam list z odpowiedzią i mój wynik nie uległ zmianie. Nie odebrali mi żadnego punktu, ale nie przyznali też żadnego nowego. Nadal nie zgadzam się z oceną dwóch zadań. Dlatego też chciałabym wam napisać to, co napisałam we wniosku o ponowne sprawdzenie (moje uzasadnienie) oraz odpowiedź jaką dostałam od OKE POZNAŃ. Chciałabym zaznaczyć, że na wglądzie spisałam na kartce moje odpowiedzi słowo w słowo z maturą.

Moje uzasadnienie
zad.20a
W treści polecenia napisane jest, aby sformułować wniosek wynikający z powyższego doświadczenia. We wstępie do zadania wyraźnie napisane jest, cytuję: Krótki dzień w doświadczeniu to mniej niż 10 godzin oświetlenia, a długi dzień - więcej niż 10 godzin oświetlenia. Wnioskiem, który z tego wyciągnęłam, jest fakt, że stwierdzenie długi dzień jest równoznaczne z określeniem więcej niż 10 godzin. Dlatego też nie rozumiem, dlaczego nie została uznana moja odpowiedź, która brzmiała następująco: Warunkami niezbędnymi do zakwitania tej odmiany pszenicy są wernalizacja oraz więcej niż 10 godzin oświetlenia w warunkach naturalnych.

Odpowiedź OKE
Utrzymanie punktacji 0. Odpowiedź nie jest poprawna Podaje w niej Pani, że warunkiem koniecznym do zakwitnięcia tej odmiany pszenicy jest więcej niż 10 godzin oświetlenia", co sugeruje raczej jednorazowe potraktowanie roślin światłem i nie odnosi się konkretnie do warunków długiego dnia czy chociażby ogólnie fotoperiodu.


Moje uzasadnienie

zad.28c
Moja odpowiedź pokrywa się z kluczem odpowiedzi i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Wskazałam, iż szylkretowa barwa sierści występuje tylko u heterozygot oraz opisałam, że samce posiadają tylko jeden heterochromosom X, a drugi heterochromosom to Y, który nie może przenosić żadnego z alleli warunkujących kolor sierści kota. Stąd uważam, że moja odpowiedź jest poprawna i niesprawiedliwie oceniona na 0 punktów.


Odpowiedź OKE
Utrzymanie punktacji 0. Odpowiedź nie jest poprawna i zawiera błędy merytoryczne. Napisała Pani, że samce zwierają jeden heterochromosom, który jest zdolny do przenoszenia alleli oraz że chromosom Y jest pusty". Popełniła Pani dwa błędy . Po pierwsze heterochromosomem jest zarówno chromosom X, jak i Y. Po drugie sugeruje Pani, że chromosom Y nie zawiera żadnych genów. W zadaniu opisano mechanizm dziedziczenia barwy sierści u kotów, które warunkowane jest przez jedna alleli sprzężoną z płcią. w tym konkretnym przypadku allele położone są jedynie w chromosomach X. Nie można jednak na tej podstawie formułować uogólnienia, jakoby chromosom Y nie zawierał żadnych genów.


Jestem wściekła na to, jak uzasadnili ocenę tych dwóch pytań. Przytaczane są przez nich wycięte części zdań, a nie cała moja wypowiedź. OKE POZNAŃ ZACHOWUJE SIĘ SKANDALICZNIE, nie przyznając racji uczniowi, kiedy ten ją posiada, a te dwa punkty mogą zadecydować o moim być albo nie być. Szczerze mówiąc to nie wiem, co mam teraz zrobić Zastanawiam się nad pismem do CKE, ale nie wiem czy oni mają wpływ na burdel, jaki jest w OKE.

Dziękuje wytrwałym, za przeczytanie moich wypocin )

20a brakuje określenia dziennie, żeby móc przyznać punkt

W drugim przypadku. Mają racje, że oba to heterochromosomy. Kolejna sprawa. Kiedyś mówiliśmy, że Y jest genetycznie pusty jednak teraz raczej tego określenia nie używamy bo wiemy, że ma on mało genów ale je ma. A tutaj tak jak pisali chodziło o zaznaczenie, że u płci męskiej jest 1 chromosom X a tylko na nim dany gen i to uniemożliwia otrzymanie heterozygoty.
Judyta _
Posty: 85
Rejestracja: 29 lip 2014, o 15:39

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Judyta _ »

piskle pisze:Giardia Lamblia ja na maturze napisałam, że szylkretowa barwa sierści występuje tylko u heterozygot oraz opisałam, że samce posiadają tylko jeden heterochromosom X, a drugi heterochromosom to Y, który nie może przenosić żadnego z alleli warunkujących kolor sierści kota. W liście z OKE zacyowali tylko część, tę o heterochromosomie X. Użyłam w całej odpowiedzi stwierdzenia, że chromosom Y jest pusty, ale dalej uzasadniłam, że nie przenosi on alleli warunkujących kolor sierści. Zdecydowałam się na takie stwierdzenie, pomimo że mam świadomość, iż na chromosomie Y sa zapisane informacje o cechac typowo samczych, jeśli moge to tak nazwać. W wielu podręcznikach, ktorych używałam do nauki do matury było określenie, że jest on pusty. Nie było mnie w domu, kiedy pisałam wniosek o ponowne sprawdzenie i nie mogłam podeprzeć się żadną literaturą, czego żałuje.
Czyli mam pisać do OKE Poznań wniosek o ponowne sprawdzenie? Czy kierować pismo do CKE?

Dopiero teraz zauważyłam ciąg dalszy
Możesz próbować. Tak szczerze to zdarza Im się, że oceniają coś złego dobrze i odwrotnie a Ty nie masz nic do stracenia.
Radzę zacytować podręcznik w uzasadnieniu
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: cernentia »

Moje drugie odwołanie poszło równo tydzień temu do OKE, za pierwszym razem pisałam tylko o ponowne zliczenie punktów - efekt 2 w górę czyli 3% z bio, teraz pisałam odnośnie zadania z poczwarką, wernalizacją i strzałkami. Zobaczymy cóż z tego wyniknie
Jak odpowiedzą dam znać.
OKE Poznań.
bolczi
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2014, o 16:06

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: bolczi »

maluszka pisze: Wiązki przewodzące i tkanka wzmacniająca - podpora, stabilizują roślinę, na którą działają prądy wody.
Na początku lipca miałem przyjemność odwiedzić OKE Gdańsk, obejrzeć moją maturę i przeżyć ją jeszcze raz Trafiłem na bardzo miłą Panią, która, jak się okazało, jest doktorem botaniki. Zatrzymała się przy tym zadaniu i trochę sobie pogadaliśmy.

Te zadanie zrobiło dobrze jedynie około 5% maturzystów. Przy pisaniu o tkankach wzmacniających KONIECZNIE trzeba było wspomnieć o tym, że są one ułożone CENTRALNIE - właśnie TO nadaje im tą sprężystość. A samo ich występowanie nie nadaje im tych cech - w końcu rośliny lądowe też je zawierają, więc to nie jest charakterystyczna cecha roślin wodnych. Natomiast ich ułożenie to zupełnie co innego.

Ja równiez mam pytanie. Planuje złożyć wniosek o powtórne sprawdzenie matury i chcę się zgłosić z jednym zadaniem, ale powoli w to powątpiewam czy jest sens.

Zad 28. c) (to o szylkretowych samcach)

Klucz mówi, że punkt dostaje za poprawne wyjaśnienie braku wśród potomstwa szylkretowych samców uwzględniające sposób dziedziczenia cech sprzężonych z płcią"

Moja odpowiedź:
Fenotyp szylkretowy jest uwarunkowany dwoma allelami, a allele są przenoszone tylko przez chromosom X, chromosom Y nie przenosi genu, a samce mają chromosomy XY, nie możliwe jest więc wystąpienie u samca dwóch alleli.

Such a J.K. Rowling, składnia tego zdania jest małym dziełem sztuki

Przy tym zadaniu Pani zatrzymała się i poinformowała mnie, że w sumie mógłbym się odwołać, chociaż lepiej żebym napisał tego genu lub genu kodującego allel". Nie stwierdziłem też, że Y nie przenosi żadnych genów, czy jest genetycznie pusty. Czy jednak stwierdziłem?

Warto się kłócić? Czy definitywnie jest źle i nie da się zaliczyć? Ten jeden punkt by mi dał naprawdę dużo.
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: cernentia »

Moim zdaniem, lepiej jakbyś się odwołał, a nóż widelec. Nie jest to jakaś tępa odpowiedź, że wstyd z nią wyjść do ludzi. Jak się nie odwołasz, będziesz żałował, spróbować zawsze warto, nic Cię to nie kosztuje, no nie?
Także komputer w dłoń, otwieraj worda i pisz, pisz, pisz. Im więcej wniosków do OKE tym lepiej, nie potrafią dobrze sprawdzać prac, to niech się chociaż pomęczą sprawdzając je powtórnieltzłośliwiec wybaczcie, ale jestem cięta na tę instytucję.

powodzenia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość