Dziwny produkt reakcji

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
motti92
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2014, o 09:40

Dziwny produkt reakcji

Post autor: motti92 »

Witam, nurtuje mnie produkt reakcji, który otrzymałem odkamieniając piec ogrzewający wodę. Użyłem dość mocnego roztworu kwasu cytrynowego w gorącej wodzie. Efektem odkamieniania jest bardzo intensywnie niebieski osad, słabo rozpuszczalny w wodzie, przypominający nieco siarczan(VI) miedzi(II). Produktem powinien być cytrynian wapnia, który na pewno nie ma takiej barwy. Czy ma ktoś pomysł co to może być? Ilość tego produktu jest dość znacząca (około 200 g).
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Dziwny produkt reakcji

Post autor: Giardia Lamblia »

Może cytrynian miedzi(II)? Usunął osad zawierający związki miedzi (samej miedzi metalicznej tj. Cu0 nie rusza).
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Dziwny produkt reakcji

Post autor: mmmichal »

Też tak pomyślałem, ale Giardia Lamblia szybciej pisze Jeśli ilość zielonego osadu jest dziwnie duża, to może po prostu mieszanina cytrynianu wapnia i miedzi. Nie wiem jaki kolor ma cytrynian niklu, jeśli niebieski, to też może być.
motti92
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2014, o 09:40

Re: Dziwny produkt reakcji

Post autor: motti92 »

Ale myślicie, że w wodzie pitnej mogą być tak znaczące ilości związków miedzi(II)/niklu/kobaltu? Taka była też moja pierwsza myśl, ale. to jednak woda pitna.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Dziwny produkt reakcji

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli to jest piec miedziany, to miedź mogła się utleniać chociażby reagując z różnymi zanieczyszczaniami, w tym powietrza (np. H2S

Kod: Zaznacz cały

hindawi.com/journals/isrn/2013/846405

Opcji jest raczej dużo.

Zależy jak dawno piec był kupiony/czyszczony ostatni raz.
motti92
Posty: 3
Rejestracja: 3 sie 2014, o 09:40

Re: Dziwny produkt reakcji

Post autor: motti92 »

Piec ma 1,5 roku i zamkniętą komorę spalania, więc teoretycznie ma mniejszy kontakt z otoczeniem. Ale chyba faktycznie innych opcji być nie może, dopuszczenie wody z taką ilością miedzi do spożycia przez ludzi byłoby próbą zabójstwa dzięki za rozwianie wątpliwości
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości