tlenek chloru iv - wiazania

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
vanhezz
Posty: 71
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:14

Re: tlenek chloru iv - wiazania

Post autor: vanhezz »

Tutaj jest takie coś
1.png
ale nic mi to nie mówi. I na której podpowłoce jest w końcu ten niesparowany elektron na chlorze b ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: tlenek chloru iv - wiazania

Post autor: Giardia Lamblia »

Stabilność niektórych rodników tłumaczy się istnieniem trzy-elektronowych wiązań.

Pytanie, to ma być na poziomie maturalnym, czy niematuralnym?

Bo jeżeli do matury, to o wiązaniu trzy-elektronowym powinniśmy w tym momencie przestać pisać. Tylko sobie zaszkodzisz.
vanhezz
Posty: 71
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:14

Re: tlenek chloru iv - wiazania

Post autor: vanhezz »

niematuralnym. Chodzi mi o to jak to sobie graficznie rozrysować m.in w systemie klatkowym a nawet jak sie w gimnazjum robiło rysuneczki atomów i łączyło dla zobrazowania
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: tlenek chloru iv - wiazania

Post autor: Giardia Lamblia »

Mógłbym tutaj rzucić kilkoma teoriami, ale nie jestem w stanie na tę chwilę ze 100% pewnością napisać jak rzeczywiście należy taką cząsteczkę rozrysować (uwzględniając to czego oczekujesz, czyli wzbudzenie, rodzaj wiązania i hybrydyzację).
vanhezz
Posty: 71
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:14

Re: tlenek chloru iv - wiazania

Post autor: vanhezz »

1.png
Ciekawiej by wyglądał rysunek z podpowłokami, ale nie wiem jakie orbitale tworzą wiązanie koordynacyjne, czy tworzy sie jeden orbital sigma (2px-2px) i jeden pi (2py-2py) czy może sigma (2s-2s) ale to ma być koordynacyjne, więc chlor musiałby dać tlenowi dwa elektrony, nie zabierając mu żadnych, a jeśli ma się stworzyć orbital molekularny miedzy tlenem a chlorem to na chłopski rozum zostałyby też uwspólnione elektrony z tlenu, a docelowo w wiązaniu koordynacyjnym jest tylko wiążąca para z chloru.

Jeszcze gorzej z tym trojelektronowym
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości