Porozumiewanie się roślin

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
KoteczQ_
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2007, o 17:56

Porozumiewanie się roślin

Post autor: KoteczQ_ »

Siema


Mam pytanie?Chciałabym zrobic jakies poroste doswiadczenie na temat poruzumiewania się roślin.Ale nie mam pomysłu poroszę o pomoc! Doświadczenie to powinno zawierać widoczne porozumiewanie się roślinek. Jeśli ktos pomoże będe wdzięczna a tak wg to jestem w 6 klasie takze tak na biologi sie nie znam .


Z gory dzięki
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Jakusz »

Po pierwsze to rośliny mają znikome zdolności porozumiewania się, jeśli w ogóle takie posiadają (niektóre badania wskazują, że jednak tak).

Ogólnie nie jesteś w stanie wykazać środkami dostępnymi w domu, że doszło do przekazania informacji. Badania o których słyszałem (ale nie jest to potwierdzona informacja), dotyczyły zmian na poziomie białek (tj. molekularnym).
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Marcin_skc »

Porozumiewanie się roślin może się odbywać drogą chemiczną, czyli przez odpowiednie substancje zapachowe jakie wydzielają, np: jakies drzewo zaatakował jakiś owad roślinożerny z uszkodzonych łodyg i liści zaczynają się wydobywać związki zapachowe, które mają odstraszać szkodnika i zachęcać jakiegoś drapieżnego owada aby przybył na drzewo i zjadł roślinożercę. Jednakże związek zapachowy, który wydziela drzewo dociera także do drzew niezaatakowanych, ale będących niedaleko, takie drzewa odbierając taki sygnał pomimo tego że nie są zaatakowane zaczną wydzielać same takie same związki zapachowe.

Pozdrawiam
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Jakusz »

Tak Marcin - to są te badania, których wspominałem.
Tak czy inaczej twórczyni tematu nie jest w stanie takich oddziaływań zbadać i zaobserwować.
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: niunias »

Można spróbowac podłożyć dyktafon, nagrać, przetworzyć, odtworzyć i tak jak się to robi w większości badań- wykonać daleko posuniętą nadinterpretację wyników.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Jakusz »

eee. aha.
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: tagitsu »

a zjawisko allelopatii? może to można podciągnąć podporozumiewanie się roślin
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: badger »

tagitsu, to jest zupełnie co innego
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Marcin_skc »

allelopatia to typ oddziaływania, chociaż także związany z wydzielaniem związków zapachowych. Tak przy okazji może ktoś wie dlaczego zaliczana jest do odziaływanań anatagonistycznych, bo jakby się lepiej przyjżeć to ma pozytywne skutki na roślinę.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: badger »

Marcin_skc pisze:Tak przy okazji może ktoś wie dlaczego zaliczana jest do odziaływanań anatagonistycznych, bo jakby się lepiej przyjżeć to ma pozytywne skutki na roślinę.
ale ma niekorzystne skutki dla drugiej rośliny która w wyniku allelopatii rośliny pierwszej ponosi szkody
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Jakusz »

Nie do końca badger. Jeśli dobrze pamiętam oddziaływania allelopatyczne mogą być dodatnie lub ujemne. Wszystko zależy między jakimi roślinami (lub innymi organizmami) oddziaływania omawiamy. Przykład który mi sie nasuwa to ochrona truskawki przed szarą pleśnią (ogólnie infekcją grzybową) poprzez posadzenie cebuli pomiędzy grządkami tej pierwszej. Cebula wydziela okreslone fitoncydy i hamuje wzrost grzyba.

Jednakże nie jest to w żadnym wypadku porozumiewanie się roślin!
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Marcin_skc »

Badger ma rację
Truskawka, która ma tą pleśń w wyniku alleopatii sie jej pozbywa ale pleśń się przenosi na inną truskawkę zdrową ale nie będącą w zasiegu alleopatii i ona ponosi szkody.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Porozumiewanie się roślin

Post autor: Jakusz »

Nie rozumiem jaki to ma związek. trochę to mało logiczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości