Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Thunderbird
Posty: 181
Rejestracja: 16 maja 2010, o 21:58

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Thunderbird »

No dobrze, więc zbierzmy może w jedną całość odpowiedzi na pytanie: Co nowego na maturze 2015 z chemii?

Z tego co się dowiedziałem:

-180 minut zamiast 150 minut
-tylko rozszerzenie brak podstawy
-nowa Karta wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki"
-po rozwiązaniu przykładowego arkusza czuję że: w jednym zadaniu często pakują wiele działów
-perypetie związane z logarytmowaniem oraz pH w liczbie niecałkowitej
-zadanie typu: Przeanalizuj przedstawione projekty doświadczeń i napisz numer tego, które zostało zaplanowane poprawnie. Wyjaśnij, dlaczego pozostałe projekty były błędne."
- konieczność posiadania sandałów koniecznie z założonymi białymi skarpetami
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Thunderbird pisze:-perypetie związane z logarytmowaniem oraz pH w liczbie niecałkowitej
I weź tu człowieku skorzystaj z kalkulatora prostego, gdzie nie ma logarytmowania. Gdyby były tablice logarytmów, to może jeszcze by dało się znieść (o ile ktokolwiek z maturzystów potrafi z takich korzystać).
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

-MatMati-, całe szczęście, dopiero je zauważyłem. Sandały i białe skarpetki to atrybut większości Polaków, więc.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: DonaBasia »

-MatMati- pisze:Thunderbird, Tak, to wszystko prawda
Podobno nawet może być zadanie typu: napisz ciąg reakcji prowadzących do powstania alkoholu z cukru
Na sprawdzianie z organicznej miałam zadanie otrzymaj etanol z chleba Sporo ludzi myślało, że to żart, ale w gruncie rzeczy to nie jest trudne.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

U mnie powiedzenie leje jak z cebra nie oddaje tego, co się w tej chwili dzieje. Wszystkie chmury się oberwały, ulewa nie z tej ziemi, wielki wiatr, błyski i głośne grzmoty. Sounds like fun!
femipleasure96
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2014, o 14:16

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: femipleasure96 »

Hej wszystkim. Widzieliście już może zasady rekrutacji na rok 2015/2016 na WUMie?
zobacz-ten-plik.pdf
(75.29 KiB) Pobrany 26 razy
Co sądzicie o tej fizyce? Bo ja jestem trochę załamana
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: DonaBasia »

Trochę współczuję biolchemom bez matmy i fizyki, bo mają mniejsze szanse na WUM niż inni. Albo samotna, żmudna praca, albo kasa stracona na korepetycje, albo żegnaj Warszawo.
I Krakowie też.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: randomlogin »

E, mysle ze bez przesady. W czasach 3xR progi na te uczelnie byly na poziomielt250 punktow, to raczej calkiem realne do osiagniecia.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: DonaBasia »

Ale każdy wiedział od początku, że są 3xR, nasz rocznik wie od maja albo czerwca. Sporo ludzi musi teraz jedno duże rozszerzenie robić w niecały rok. Zmieniła się też intensywność nauki biologii i chemii - 6 godzin każdego przedmiotu w tygodniu to norma. Nie wiem jak inni, ale ja w przyszłym roku będę siedziała w szkole po 8-9 godzin (zeszłe roczniki po 6, w WYJĄTKOWYCH przypadkach 7). Kumulacja tego wszystkiego utrudnia ogarnianie takiej fizyki czy matmy R.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

oldża1, ale uwzględniany jest wynik z matury podstawowej. Łatwiej mieć 100% z podstawowej niż 60% z rozszerzonej. Wszyscy, którzy nie mają matematyki rozszerzonej i chcą bezwzględnie na WUM, to rzucą się na tą matmę jak szaleni i wiele osób się nie wyrobi w rok z wszystkim. No, może się wyrobić, ale kosztem biologii i chemii.
stechiometria
Posty: 204
Rejestracja: 2 sie 2013, o 15:13

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: stechiometria »

No nie jestem przekonana czy tak łatwiej z podstawy mieć 100% niż z roz. 60%. Zawsze można się pomylić i zrobić głupi błąd z pośpiechu, a jak ktoś ma zmysł matematyczny to sobie z rozszerzeniem poradzi. Ja tak miałam na próbnej z WSIPU, że na podstawie (ucząc się od listopada rozszerzenia) myślałam, że zadanie dowodowe jest bardzo podchwytliwe i zaczęłam kombinować i miałam 93%. Z kolei jak robiłam na korkach rozszerzenie to jakoś dowód mi poszedł bez problemu
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

stechiometria, my robiliśmy sobie pod koniec II klasy maturę próbną w klasie z matematyki i miałem 96%, bo jednego zadania testowego nie potrafiłem rozwiązać i w jednym zadaniu otwartym zacząłem kombinować. Ale dla kogoś, kto nie ma zmysłu matematycznego i nie kombinuje, uzyskanie wyniku 100% nie jest trudne.
Castellano
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2014, o 17:02

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Castellano »

Do matury podstawowej wystarczy nie olewać matmy w liceum, do rozszerzonej trzeba jednak trochę popracować. Poszłam na maturę z matematyki, nie robiąc wcześniej nic, bazując tylko na wiedzy ze szkoły. Podstawowa: 98%, rozszerzona: 48%.
1 głupi punkt w testowych za niemyślenie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości