Zasada nieoznaczoności Heisenberga

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
HiSc
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2014, o 13:57

Zasada nieoznaczoności Heisenberga

Post autor: HiSc »

Cześć Przypominam sobie wiadomości z liceum i natrafiłam na zasadę nieoznaczoności Heisenberga. Ogólnie kojarzę chyba o co chodzi ale mam jedno pytanie. Ten wątek tez był poruszany na studiach i wydaje mi się, że p. Doktor wspominała, że tę zasadę najlepiej stosować do małych obiektów a do większych już się nie sprawdza. Np. rozrzut prawdopodobieństwa znalezienia elektronu jest w miarę ograniczony ale dla samochodu już zdecydowanie za duży. Wszystko się zgadza czy się pomyliłam? D Z góry dziękuję za pomoc.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zasada nieoznaczoności Heisenberga

Post autor: Adax82 »

HiSc,
Pani ma rację, zasada odnosi się do wielkości subatomowych. Ale zastanów się dlaczego tak jest na podstawie wzoru:

delta położenia * delta pędu jest większa/równa stałej Plancka podzielonej przez 4 pi

tak na dokładkę:
Niesprawdzalność zasady Heisenberga w skali makro nie jest prawdą. Ta zasada wiąże się także ze statystyczną termodynamiką czyli odniesioną do rachunku prawdopodobieństwa. Cała mechanika kwantowa rządzona jest rachunkiem prawdopodobieństwa. Ujmując to zupełnie kolokwialnie, jest możliwym, że ( ze znikomym prawdopodobieństwem ) przemieścisz się na Marsa, żeby oglądać konkretną telenowelę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości