Zadanie z ogniw - proszę o pomoc

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Zadanie z ogniw - proszę o pomoc

Post autor: Gokuu1 »

Witam , mam problem z takim zadaniem płytkę z metalu A zanurzono w roztworze soli metalu B . Czy masa płyty może się zmniejszyć , jeżeli masa atmomowa metalu B jest większa od masy atomowej metalu A? Uzasadnić odpowiedz , nie wiem kompletnie jak to zadanie wytłumaczyć a co dopiero dać przykład , mieliśmy to zadanie na kolokwium ale całkowicie źle to zrobiłem , możemy mieć to zadanie na poprawie będe bardzo wdzięczny jeżeli mi ktoś powie jak go rozwiazać ! Z góry dziękuje !
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Zadanie z ogniw - proszę o pomoc

Post autor: Adax82 »

TAK, może !

Wyobraź sobie hipotetyczną reakcję metalu X przyjmującego +1 stopień utlenienia oraz roztwór innego metalu będącego w swojej soli na +3 stopniu utlenienia.
Reakcja będzie:

3 X0 + Y3+ 3 X1+ + Y0
Widać, że ubywa trzy mole metalu X a osadza się na nim 1 mol metalu Y. Pomimo, że masa molowa metalu X jest mniejsza niż masa molowa metalu Y, to ubywa jego więcej moli zatem ostatecznie masa płytki zmaleje.

Spróbuj samodzielnie znaleźć odpowiednią formułę matematyczną wiążącą tę zależność.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości