odwrotna transkryptaza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Django
Posty: 22
Rejestracja: 26 lip 2014, o 16:31

odwrotna transkryptaza

Post autor: Django »

W zbiorze spotkałem się z takim zadaniem - wyjaśnij dlaczego w komórkach żywych nie występuje odwrotna transkryptaza. Jak to skomentujecie?

Pozdrawiam
Bazyliszek
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2014, o 17:09

Re: odwrotna transkryptaza

Post autor: Bazyliszek »

Pytanie dosyć zabawne, a odpowiedź jest prosta: odrotna transkryptaza występuje tylko u retrowirusów, wirusy nie mają budowy komórkowej, żywe komórki nie mogą być wirusami więc nie może występować w nich odwrotna transkryptaza. Poza tym wirusy nie są tworami materii ożywionej.
Django
Posty: 22
Rejestracja: 26 lip 2014, o 16:31

Re: odwrotna transkryptaza

Post autor: Django »

A co chociażby z retrotranspozonami? W czasie ich transpozycji nie bierze udział odwrotna transkryptaza?
Bazyliszek
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2014, o 17:09

Re: odwrotna transkryptaza

Post autor: Bazyliszek »

Przyznaję, że zapomniałem o retrotranspozomach. Nie mogę znaleźć żadnej informacji w interencie skąd bierze się odwrotna transkryptaza w retrotranspozycji. Jednak jeżeli pytanie z Twojego zbioru było maturalne to moja odpowiedź jest pewnie prawidłowa bo z tego co wiem retrotranspozycja nie znajduję się w materiale szkoły średniej.
Django
Posty: 22
Rejestracja: 26 lip 2014, o 16:31

Re: odwrotna transkryptaza

Post autor: Django »

"They are found abundantly in the genomes of plants and animals. - odwrotna transkryptaza zatem jest wedle angielskiej wiki dość powszechna.
Bazyliszek, chce wiedzieć co sądzicie na temat tak zadanego polecania. Według mnie jest to istotna nieprawidłowość autora. A według Was?
Bazyliszek
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2014, o 17:09

Re: odwrotna transkryptaza

Post autor: Bazyliszek »

Jeżeli jest to zadanie maturalne to jest całkowicie nietrafione. Bo w szkole średniej uczą, że tylko retrowirusy wykonują odwrotną transkrypcję więc jeżeli prawidłowa odpowiedź jest oparta na retrotranspozycji jest to pytanie wykraczjące poza materiał licealny. Ale jeżeli jest to zbiór jakiegoś autora to na pewno nie jest to szkodliwe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości