Oglądanie bakterii

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: arti »

Ja kiedyś poplamiłem bluzę fioletem i potem długo moczyłem w bardzo rozcieńczonym perhydrolu i po jakimś czasie zeszło
entropia
Posty: 32
Rejestracja: 20 mar 2007, o 10:42

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: entropia »

a preparatów z mleka nie powinno się utrwalać nad łaźnią wodną?

przynajmniej nam tak na mikro mówili i mówią, żeby nie nad płomieniem
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: MiRACiDiUM »

No są różne metody utrwalania preparatów, można nad płomieniem, można metanolem. być może w łaźni wodnej też, ale nie spotkałem się z tym. -)
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: voyteck »

A co myślicie o podhodowaniu takich bakterii z actimelu, czy jogurtu w pożywce w szalce petriego i trzymać to w specjalnie przygotowanym terrarium? A potem wyjmować to i badać?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: Savok »

Eee. a co ty chcesz miec tej szalce? I co to znaczyw specjalnie przygotowanym terrarium"?

Co mysle o hodowlii mikrobow przez amatorow mowilem juz nie raz i zdania nie zmienilem.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: voyteck »

Bo czytałem taki opis przygotowania pożywki na agarze. Mam na myśli zamknięte ogrzewane akwarium z termostatem, w którym będą szalki z pożywką. Przecież to nie wąglik, tylko bakterie z jogurtu. Przy zachowaniu dużej ostrożności nic się nie powinno stać.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: arti »

Co do baterii z actimela to nie wiem ale co jeśli zanieczyścisz pożywkę jakimś mikro dziadostwem
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: voyteck »

No, to byłby zonk. Ale przecież pożywka ma być wysterylizowana i zadbam o stworzenie jak najlepszych dla niej warunków. Będzie osobno też pożywka bez bakterii. Jak na niej coś urośnie, to alarm
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: Savok »

Nawet jesli uda co sie przygotowac pozywke, na ktorej cos wyrosnie, (zasoelnie moze byc zawysokie, pH za niskie.) to skad wezmiesz szalki, a tym bardiej jalowe szalki?

Poza tym KAZDA bakteria w takich ilosciach w niepowolanych rekach jest niebezpieczna, a twoje rece zdecydowanie sa niepowolane.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: voyteck »

Kupiłem książki, ćwiczenia itp. z mikrobioli. Zobaczę, czy nie ściemniasz
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: Savok »

Ze kto nie sciemnia? I w czym?
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: voyteck »

Mogę też kupić gotową pożywkę z POCHu w szalce. Na 100% sterylną. Żartuję ze ściemnianiem. No ale widzę, że jesteś nastawiony sceptycznie i nie mam Ci tego za złe. Doceniam Twoje zdanie, ale powiedz np. jakie niebezpieczeństwo wiążesz z niepowodzeniem takiej hodowli. Przecież w organizmie mam stałą hodowlę i żyję.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Oglądanie bakterii

Post autor: Savok »

Masz stala hodowle okreslonej flory w okreslonej liczbie. Mniej wiecej 10^2 bakterii na mm^2. Na plytce po takiej hodowli dostaniesz ok 10^12 - 10^15 bakterii na mm^2. Chyba sam widzisz roznice. Taka ilosc bakterii moze doprowadzic do nieprzyjemnych powiklan. Jesli dojdzie do powiklan, dwudniowe rozwolnienie to najmniejszy problem, SEPSA - najwiekszy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość