Reakcje jonowe - czy to zadanie jest dobrze zrobione ?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Reakcje jonowe - czy to zadanie jest dobrze zrobione ?

Post autor: Gokuu1 »

Ile gramów Ca(NO3)2 należy dodać do 25 cm3 0,25-molowego roztworu tej soli, aby podwoić stężenie jonów azotanowych?

1000 cm³ - 0,25 mola
25 cm³ - x
x = 0,00625 mola

aby podwoić trzeba dodać drugie tyle co już jest, więc:

masa molowa: 164 g/mol

1 mol - 164 g
0,00625 mola - x
x = 1,025 g - tyle trzeba dodać soli

Witam , takie zadanie mieliśmy na zajęciach ale nie jestem pewnie czy dobrze jest rozwiązane po teoretycznie żeby podwoić trzeba dodać drugie tyle i ja tego podwojenia nie widze o

aczkolwiek w zbiorze (Pazdro) jest odpowiedz 1,02 ale juz wiem że w tym zbiorze sa błędy

Proszę o pomoc Pozdrawiam
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Reakcje jonowe - czy to zadanie jest dobrze zrobione ?

Post autor: mmmichal »

Zadanie jest dobrze zrobione (wynik wychodzi 1,025 g).

Roztwór ma stężenie 0,25 mol/dm3 (więc stężenie jonów azotanowych jest dwa razy większe i wynosi 0,5 mol/dm3). Jeśli stężenie ma być dwa razy większe, to soli w roztworze musi się znaleźć dwa razy więcej, niż było na początku.

Gdyby był 1 dm3 roztworu, to trzeba by dodać jeszcze 0,25 mol soli - wtedy jej stężenie by wyniosło 0,5 mol/dm3 (a stężenie jonów azotanowych 1 mol/dm3). Skoro roztworu mamy mniej niż 1 dm3, musimy soli dać proporcjonalnie mniej.

To ja nie wiem, dlaczego nie widzisz podwojenia? Co konkretnie budzi Twoje wątpliwości?
Ostatnio zmieniony 28 sie 2014, o 19:34 przez mmmichal, łącznie zmieniany 1 raz.
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Re: Reakcje jonowe - czy to zadanie jest dobrze zrobione ?

Post autor: Gokuu1 »

haha teraz już wszystko rozumiem , bo zadanie wydawało mi się trywialne ale nie wiedziałem jak na to spojrzeć tak nie ze strony praktycznej , ale już wszystko wiemD dzięki !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości