Pomoc w 4 przykładach do poprawki

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
kangur18
Posty: 1
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 10:12

Pomoc w 4 przykładach do poprawki

Post autor: kangur18 »

Witam, mam poprawkę z chemii w poniedziałek i nie umiem zrobić czterech pytań jakie zostały wylosowane na egzaminie.
Proszę o pomoc, w przykładach, bądź naprowadzeniu.

PS Jestem tu pierwszy raz, jak coś robię źle - jeszcze na mnie nie krzyczcie.

1. Synteza kwasu 2-metylopropanowego z 2-metylopropenu.
2. Z toluelu uzyskac kwas difluorobenzoesowy.
3. Z cykloheksenu uzyskać trans-aminacykloheksanol.
4. Addycja bromowodoru do alkenów w obecności nadtlenków na przykłądzie 2-metylopropenu.
pawel28
Posty: 18
Rejestracja: 19 sie 2014, o 16:35

Re: Pomoc w 4 przykładach do poprawki

Post autor: pawel28 »

1. musisz podziałac wodorem w obecności Zn, Pt lub Ni i zajdzie reakcja addycji.
2. Na toluen musisz podziałac silnym utleniaczem, np KMnO4. Utleni on grupę CH3 w toluenie do grupy -COOH (masz kwas) dalej nie wiem jak podstawić fluor w podrecznikach jest tylko chlor, brom i jod. Fluor jest bardzo reaktywny.
3. nie wiem
4. Addycja w obecności nadtlenkow zachodzi niezgodnie z regulą Markownikowa np CH3-CH=CH2 +HBr = CH3-CH2-CH2Br, dlaczego tak się dzieje? nadtlenki rozpadaja sie na wolne rodniki, które reagują z HBr tworząc Rod. +HBr = RodH + Br. i taki rodnik atakuje podwojne wiązanie z utworzeniem trwalszego drugorzedowego rodnika i potem przylacza sie atom H z HBr i powstaje koncowy produkt i jednoczesnie powstaje nowy rodnik Br. (reakcja łancuhcowa)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość