Ana, katabolizm.

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście. Energia nie bierze się znikąd. Musimy ją najpierw dostarczyć, a potem można ją transferować między procesami.
Coś jak pieniądze.
bio96
Posty: 11
Rejestracja: 6 sty 2014, o 20:28

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: bio96 »

Tak już sobie pofantazjuję, gdyby ktoś mnie kiedyś co było pierwsze: katabolizm, czy anabolizm, to tak z lekką poprawnością biologiczną, trzeba by powiedzieć, że katabolizm, prawda? Bo jednak energia z tych procesów mogła aktywować procesy anaboliczne.
bio96
Posty: 11
Rejestracja: 6 sty 2014, o 20:28

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: bio96 »

Ale z drugiej strony COŚ musiało się rozpaść, coś złożonego, więc to by mówiło, że jednak anabolizm.ehh.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: AnnaWP »

Związki organiczne powstawały samoistnie, bowiem atmosfera była redukująca - nie było tlenu.
Synteza bardziej złożonych związków mogła zatem korzystać z tej energii.
bio96
Posty: 11
Rejestracja: 6 sty 2014, o 20:28

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: bio96 »

A mógłby ktoś, tak pokrótce, przedstawić proces katalizy treoniny do izoleucyny, chodzi mi o aspekt związany z dehydratazą treoninową.
PrzebiegłyJeż
Posty: 336
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 19:53

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: PrzebiegłyJeż »

bio96, Nic prostszego, sam powinieneś się domyślić jak to wygląda, skoro zagłębiasz się w takie tematy

dehydrataza (jak nazwa wskazuje) usuwa wodę ze związku, porównaj sobie wzory wspomnianych aminokwasów, mamy utratę wielkiej grupy -OH oraz -H, reszte wypisz, wymaluj.
bio96
Posty: 11
Rejestracja: 6 sty 2014, o 20:28

Re: Ana, katabolizm.

Post autor: bio96 »

Tzn. znalazłem w podręczniku opis, który przedstawia, że tych etapów jest 6 i to wszystko, chciałem co nie co, więcej, ale w sumie twoja odpowiedź jest wystarczająca, dzięki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości