Jądro komórkowe

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
chromatosomka
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2014, o 17:12

Jądro komórkowe

Post autor: chromatosomka »

Mam pytanie. Z definicji cytozolu wynika, że to półpłynna substancja cytoplazmy, w której zawieszone są wszystkie organelle oprócz jądra. W takim razie w czym zawieszone jest jądro komórkowe?

chromatosomka
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2014, o 17:12

Re: Jądro komórkowe

Post autor: chromatosomka »

+ jakie oranelle nie są zawieszone w cytozolu i dlaczego? -)

Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jądro komórkowe

Post autor: malgosi35 »

Poczytaj w żródle z którego pochodzą Twoje wiadomości, czy jądro komórkowe klasyfikuje się w nim jako organellum.
chromatosomka
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2014, o 17:12

Re: Jądro komórkowe

Post autor: chromatosomka »

Jądro komórkowe jest organellum, z tego co mi wiadomo a więc w czym jest ono zawieszone jak nie w cytozolu?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jądro komórkowe

Post autor: AnnaWP »

definicje wynikają z klasycznego podziału na cytoplazmę i jądro. Dla odróżnienia płyn w jądrze to karioplazma.

Jądro jest organellą (chociaż jest kilka definicji organelli, więc to też niejasne). I też jest zawieszone w cytozolu. Ale jądro wydziela się z cytoplazmy, a pozostałe organella są zawarte w cytoplazmie.

Nie wiem czy to wyszło jasno.
chromatosomka
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2014, o 17:12

Re: Jądro komórkowe

Post autor: chromatosomka »

Dziękuję za próbę wytłumaczenia Tzn. z tego co ja wiem to wszystkie organelle (oprocz jadra?)zawieszone są w cytoplazmie podstawowej, czyli w cytozolu, a jąderko zawieszone jest w kariolimfie, czyli substancji wypełniającej jądro komórkowe. A jądro komórkowe, czyli ta całość to jest zawieszona w zwykłej cytoplazmie tak?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jądro komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Tak. Jądro jest zakotwiczone w cytoszkielecie, a więc i w cytoplazmie.
Ale z racji tego podziału na cytoplazmę i jądro, w tekście powiedzieli, że na obszarze cytoplazmy znajdują się organella, poza jądrem. Jądro jest zakotwiczone na cytoszkielecie, a więc w cytoplazmie, ale nie znajduje się na jej obszarze. Dlatego było wyróżnione jako wyjątek.
Kariolimfa to jądrowy odpowiednik cytozolu, a karioplazma - cytoplazmy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość