Kilka wątpliwości biochemicznych DNA/aminokwasy/hB

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
theCember
Posty: 5
Rejestracja: 19 cze 2014, o 17:00

Kilka wątpliwości biochemicznych DNA/aminokwasy/hB

Post autor: theCember »

Witam, przygotowuję notatki na egzamin poprawkowy z biochemii i mam parę pytań odnośnie rzeczy których nie jestem pewien lub czy notatki wyczerpują odpowiednio te zagadnienia, bardzo prosiłbym o uzupełnienie lub sugestię co mógłbym jeszcze dopisać, bądź poprawić jeśli niektóre informacje nie są poprawne, oto one:

1. Dlaczego mioglobina lepiej nadaje się do magazynowania tlenu niż hemoglobina(ma ona większe powinowactwo do tlenu niż hemoglobina, a poza tym przyłącza ona tlen kooperatywnie, natomiast hemoglobina niekooperatywnie)
2. Różnica między helisą DNA typu B i typu Z (Z jest lewoskrętna i jest węższa, a B jest prawoskrętna i szersza)

Oraz 3 zagadnienia na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi bądź nie wiem w jaki sposób ugryźć ten temat:

3. Wspólne cechy strukturalne aminokwasów występujące w naturalnych białkach.
4. Jaka właściwość wody nie jest niezbędna/potrzebna organizmom do życia.
5. W jaki sposób I-rzędowa struktura białkowa jest związana z III-rzędową strukturą.

Liczę na pomoc z Waszej strony, z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Kilka wątpliwości biochemicznych DNA/aminokwasy/hB

Post autor: Giardia Lamblia »

theCember pisze:2. Różnica między helisą DNA typu B i typu Z (Z jest lewoskrętna i jest węższa, a B jest prawoskrętna i szersza)
cecha | Z | B

Przyrost długości helisy na parę zasad | 0,38nm | 0,34nm
Średnica helisy | 1,87nm | 2,37nm
Kierunek skręcenia | lewoskrętna | prawoskrętna
Typ wiązania N-glikozydowego | anty cytozyna i tymina syn guanina | wszystkie anty
liczba par zasad na skręt helisy | 12 | 10,4
skok helisy | 4,59nm | 3,54nm
odchylenie pary zasad od położenia prostopadłego do osi helisy | 9° | 1°
theCember pisze:3. Wspólne cechy strukturalne aminokwasów występujące w naturalnych białkach.
Wszystkie są alfa-aminokwasami (wygooglaj).
theCember pisze:5. W jaki sposób I-rzędowa struktura białkowa jest związana z III-rzędową strukturą.
Może np. odpowiednia odległość danych aminokwasów od siebie umożliwia dany typ pofałdowania. Jeżeli np. dwie cysteiny byłby obok siebie, to nie wytworzyłyby między sobą wiązania disiarczkowego. Dopiero odpowiednia odległość w łańcuchu umożliwia takie wygięcie łańcucha, żeby 2 cysteiny utworzyły wiązanie disiarczkowe (wygięcie dające możliwość oddziaływania między sobą). Ogólnie do wszystkich typów oddziaływań związanych z rodnikami bocznymi aminokwasów (struktura III°) można to odnieść.

Skład aminokwasowy (np. duża ilość aminokwasów hydrofobowych) też może wpływać na rodzaj fałdowania (powstawanie rdzenia hydrofobowego). Powtarzalność aminokwasów (w kolagenie glicyna co 3 aminokwasy).

EDIT:
theCember pisze:4. Jaka właściwość wody nie jest niezbędna/potrzebna organizmom do życia.
Barwa? W sensie niezależnie od koloru spełniałaby swoje funkcje.
theCember
Posty: 5
Rejestracja: 19 cze 2014, o 17:00

Re: Kilka wątpliwości biochemicznych DNA/aminokwasy/hB

Post autor: theCember »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, bardzo przydatne, a co do pytania a propos tych właściwości wody to też nie mogę na to wpaść w sensie na nic konkretnego więc może ktoś jeszcze się wypowie na ten temat
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości