Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: randomlogin »

Bierzesz wojewodztwo, z ktorym sasiaduje takie, ktore nie ma wlasnej uczelni medycznej - to kolejne powiedzmy 50 miejsc rezydenckich, ktore ma jak sama zauwazylas oblegana uczelnie, wiec przyjezdzaja tam ludzie naprawde z calej Polski, wiec ilosc absolwentow ma sie. bardzo swobodnie do ilosci osob z tym wojewodztwem zwiazanych i uwazasz ze to jakkolwiek reprezentatywne przedstawienie sytuacji w kraju?

Aktualna liczba lekarzy z OPWZ: 6100. To jest podwojna wartosc - jeszcze nie skonczyl poprzedni rocznik stazy, a juz sa przyznane OPWZ nowemu. Realnie mowimy wiec o polowie tej liczby jesli chodzi o osoby ktore teraz skoncza staz. Powiedzmy nawet 3200 (bo czesc sie spoznila z czyms i bedzie miala OPWZ dopiero za chwile, ale to garstka)

Liczba przyznanych rezydentur w calym kraju 2464. Czesc z tego to stomatologiczne, ale ich NAPRAWDE jest tyle co kot naplakal, nie chce mi sie liczyc, lekarskich zostanie powiedzmy 2400.

Liczba rezydentur przyznawanych w naborze wiosennych: ~400.

W sumie mamy wartosci (w przyblizeniu) rocznie: konczy 3200 osob i jest 2800 rezydentur.
Faktycznie dramat. Zwlaszcza, ze rezydentury od poczatku NIE mialy byc dla wszystkich, nie taki byl ich cel i zalozenie, i nie jest to jedyny sposob robienia specjalizacji.

Kolejna sprawa - kazdego roku, w kazdym jesiennym naborze, prawdopodobnie w kazdym wojewodztwie, ale przyznaje ze nie sledze wszystkich - wiec na pewno w kazdym ktore sledze - sa rezydentury na ktore zostaja miejsca. Tak bardzo niefajnie jest z praca.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: Jocisko »

A są gdzieś dane o specjalizacjach nie z rezydentury?
Awatar użytkownika
czornydanio90
Posty: 950
Rejestracja: 25 cze 2009, o 19:04

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: czornydanio90 »

randomlogin, dobrze prawi! mleka mu dać!
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: randomlogin »

Jocisko pisze:A są gdzieś dane o specjalizacjach nie z rezydentury?
Ale jakie dane? Limity i postepowanie kwalifikacyjne strony odpowiednich wojewodztw.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: Jocisko »

Ale nie o rezydentury pytam, tylko o specki z etatu itd.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: randomlogin »

Aha. W takim razie Strony odpowiednich wojewodztw. (zdarza mi sie za szybko przeczytac pytanie i cos bez sensu odpowiedziec, ale zanim tak uznasz to moglabys sprawdzic czy przypadkiem to nie jest wlasciwa odpowiedz )
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: Jocisko »

A to w takim razie dziękuję
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: doktorka »

random to teraz tak-rozumiem,ze nie masz nic przeciwko przymusowym przeprowadzkom do innych wojewodztw typu kozia dupa jak np lubuskie i jestes bez problemu gotow opuscic krakow i podjac specjalizacje z medycyny ratunkowej np we wschowie? A nawet jesli Twoje wyliczenia sa ok, to 8 00 osob w kraju bez prawa do rezki to jest ok? To tak jakby wszyscy absolwenci z np poz,wroc,gdanska i bydzi zostali bez specjalizacji. Sam zobaczysz jak to jest za rok. W wlkp sa 143 rezki razem ze stomatologicznymi i takimi, na ktore nikt nawet nie zlozy (tych jest of koz najwiecej)-efekt jest taki,ze 250 ludzi walczy o jakies 90 miejsc.a myslisz,ze do wlkp nikt nie wraca po studiach? Heh.

Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: doktorka »

Dodam,ze walka nie jest rowna-o to 1 miejsce z kardio czy gip bedzie walczyc po 20os, wiec bez specki zostanie jeszcze wiecej ludzi.

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: randomlogin »

Twoim zdaniem jak rozumiem powinna byc praca dokladnie TAKA jak chcesz i dokladnie TAM gdzie chcesz, zawsze i dla wszystkich?
BTW te osoby nie zostaja bez specjalizacji jak napisalas, tylko bez rezydentury. To roznica. Zastanow sie kto za to placi i czy w zwiazku z tym nie powiniem miec prawa decydowac komu placi. Poza tym rezydentury zawsze zostaja. A to ze nikt niw chce na nie isc - no peszek, to ich wybor.
I prosze, nie mow mi ze zobacze za rok. Jak dziala system wiem. Jego wypaczenia tez widze. Ale nie bede mial do niego pretensji jesli akurat ja nie dostane sie akurat tam gdzie chce. Umiem po prostu wyjsc poza patrzenie na wszystko z wlasnej perspektywy i uwazac ze jest super jak.mi jest dobrze, i zle jak.mi cos nie pasje.

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: Medycyna Lwów »

AKurat uważam, że w dobie niby takich braków lekarskich powinni dać tyle ilu jest absolwentów. Nie musi to być od razu po 20 miejsc z kardiologii, ale wedle zapotrzebowania każdy powinien mieć możliwość zrobić internę, pediatrię i rodzinną bo to są najważniejsze społecznie spec. Póki co tak nie jest. 2 kardio w mazowieckim - poniżej krytyki.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: randomlogin »

Ale to nie wina MZ, ze konsultant zglosil takie zapotrzebowanie. Oni placa takie same pieniadze (w przyblizeniu), niewazne gdzie ktos jest, wiec mogliby dac wiecej a mniej w czyms co zostaje.

Poza tym ponownie - rezydentury i tak zostaja. Wiec zwiekszenie ich ilosci nie rozwiazuje zadnego problemu - bedzie zostawalo wiecej. To, ze moglyby - i powinny - byc inaczej podzielone to jest inna sprawa, ale to sie rozbija jak wyzej - o konsultantow, bo ten aspekt daloby sie poprawic nawet dysponujac taka calkowita iloscia miejsc jaka jest teraz.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czuję się staro - a chcę isć na LEK (kącik geriatryczny)

Post autor: Medycyna Lwów »

jak zostają, to w ich miejsce dostają się na spec. osoby z najwyższymi wynikami z odwołań, wiec nic się nie marnuje.
Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 9 gości