[Film] Mikroskop do 15k - o taki...

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Oxeno
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 14:51

[Film] Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: Oxeno »

Temat jest prosty, potrzebuję mikroskopu, którym wykonam takie oto obserwacje i filmy:





Pewnie jest tam też niezła kamerka, ale do tego mam nadzieję użyć już posiadanych (panasonic GH4, canon 70d). Budżet 15k zł, choć oczywiście im mniej tym lepiej, bez utraty jakości. Jeśli taka jakość jest nieosiągalna przy takim budżecie, proszę o info jaki powinien być tutaj budżet.

Jakie są możliwości? Konkretne modele, ceny?
JohnyM

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: JohnyM »

Nowe czy używka?
Oxeno
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 14:51

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: Oxeno »

Nieistotne. Istotna jest wyłącznie jakość obrazu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: Pickul »

Drugi film z Euglenami, wykonał nasz kolego kris_m (mój mentor, nauczyłem się od niego najwięcej).
Mikroskop Biolar PZO, obiektyw Nikon CFN Plan Apo 100/1.40, film kręcony zwykłym kompaktem przez okular mikroskopu.
JohnyM

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: JohnyM »

Obiektywy PlanApo + DIC.
Z twoim budżetem widzę kilka opcji:
- Olympus BX z DIC (aktualnie na Ebay do skompletowania), na granicy budżetu, może być ciężko z PlanApo.

- Nikon Eclipse z DIC (trochę dłużej kompletować), powinien się zmieścić w budżecie, może być problem z PlanApo

- Olympus BH2 z DIC i PlanApo (Tylko szkła 10x, 40x, 100x)

- Nikon Optiphot z DIC i PlanApo (Tylko szkła 10x, 40x, 100x lub 60x)

- Polowanie na DIC PZO + szkła PlanApo nikon/olympus + Biolar trino - bez problemu w budżecie.

- Polowanie na inny bardziej specjalistyczny sprzęt, ale to trzeba mieć czas i wiedzę. Leica DM, Zeiss Axio, Nikon microphot z ostatniej serii (to ja mam i sobie chwalę).
francisco
Posty: 135
Rejestracja: 9 cze 2013, o 18:14

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: francisco »

Making videos like this is difficult.
Requires good team besides a great experience recording microscope.
Francisco
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: planapo »

uzywany Nikon Eclipse z plan fluorami zmiesci sie spokojnie w budzecie 15k, z PlanApo raczej nie czesci do DIC bardzo rzadko spotykane, to moze byc zabawa na lata.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Jaki uzywany mikroskop do 15tys zl obserwacja i dokumentacja

Post autor: Hyper »

Chcialbym sie przywitac z wszystkim uztkownikami forum, gdyz jest to moj pierwszy post.

Bardzo prosze o pomoc w wyborze mikroskopu, ktorym moglbym osiagnac najwyzszej jakosci zdjecia, oraz filmy z obserwowanych probek.

Musze przyznac, ze moja wiedza na temat mikroskopii jest niemal zerowa i tu musze poprosic o pomoc doswiadczonych forumowiczow. Przeczytalem duzo watkow i poradnikow na forum i mniej wiecej wiem co chcialbym osiagnac.

Otoz zalezy mi na zakupie uzywanego mikroskopu zza granicy (pewnie eBay). Zalozenia ktore by mial spelniac sa nastepujace:

- ciemne pole
- kontrast fazowy
- polaryzacja
- DIC

Dodatkowo najwazniejsza dla mnie cecha to mozliwosc robienia dokumentacji fotograficznej w najwyzszej mozliwej (w moim budzecie). Do tego celu posiadam lustrzanke Nikon D810 i jej chcialbym uzywac.

Nie mam niestety pojecia na jakie firmy, modele i moduly patrzec zeby moc prowadzic obserwacje ww metodami.

Prosze o pomoc w wyborze dobrego sprzetu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Jaki uzywany mikroskop do 15tys zl obserwacja i dokument

Post autor: planapo »

Tu masz blizniaczy temat, kontynuuj tam: mikroskop-do-15k-o-taki-vt61215.htm (potem przeniose tam te posty)

Najwiekszy klopot to DIC, zdobycie kompletu jest bardzo trudne, a zbieranie czesc po czesci moze zajac duzo czasu, inne techniki to nie problem (bez wzgledu na marke).

Jesli chodzi o Nikona i Olympusa (systemy 160 mm i oo) mozemy wskazac liste konkretnych czesci ktore trzeba zdobyc.

Jesli chcesz najwyzsza jakosc obrazu to tez potrzeba obiektywow planapo - w tej cenie sie nie zmiescisz, polecam zaczac od plan fluorytow.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Jaki uzywany mikroskop do 15tys zl obserwacja i dokument

Post autor: Hyper »

Przepraszam - nie zauwazylem rzeczywiscie podobnego watku.

Jak wyglada skala trudnosci w skompletowaniu DIC? Z doswiadczenia - czy w ciagu roku uda sie to wszystko pobierac do kupy? Tyle mniej wiecej zalozylem na skompletowanie wszystkiego.

Napisz mi jakie konkretnie elementy trzeba kupic zeby moc zaczac zabawe z DIC (tak zebym chociaz wiedzial za czym sie rozgladac na eBayu).

Wspomniales, ze na obiektywy plan apo 15k nie wystarczy. Ile zatem bym musial dorzucic zeby wystarczylo?

PS. przenies prosze moje posty do wskazanego watku zeby mogl kontynuowac moj watek.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: planapo »

Mi kompletowanie czesc po czesci zajelo okolo 1-1,5 roku (Nikon Eclipse z DIC). Problemem jest kondensor uniwersalny, rewolwer do DIC, polaryzator - sa trudne do zdobycia (zakladam, ze nie chcesz domowo kombinowac i klecic czesci z zalozenia nie pasujacych do siebie). Pryzmaty sa ogolnie dosc czesto spotykane i dostepne.

JohnyM kupil Microphota z parwie kompletnym DIC od razu - kwestia czasu i polowania na okazje. Kiedys byl Labophot 2 z DIC - 2,5k$. Ja kilka lat temu kupilem Microphota z kompletem planapo za 2,5k$. (Microphot - topowy model Nikona na 160mm).

Sa rozne systemy, wiec nie ma wspolnej dla wszystkich listy czesci. Musisz zdecydowac sie na konkretny model, w oparciu o zalozenia cenowe/dostepnosc czesci itp. Wtedy mozna szukac. Najlatwiej zdecydowac sie miedzy Nikonem a Olympusem, a potem wybrac konkretny model. Olympus ma lekka przewage nad Nikonem - minimalnie wieksze pole widzenia, w BXach kondensor uniwersalny ma 8 pozycji (zamiast 7 jak u innych), rewolwer moze byc az na 7 obiektywow (max 6 przy DIC u innych) i tego typu drobiazgi.

Obietywy planapo sa drogie - najczesciej 250-450$ za sztuke, w systemach na oo nieco drozsze (450-600$) 40x i 60x sa rzadkie i drozsze niz srednia. Rzadko sie trafia okazja na zodbycie setu planapo na raz, to tez najczesciej polowanie i kupowanie po jednym.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: Hyper »

popatrzylem troche na rozne modele Nikona na eBayu i mam pytanie czy np. modele Eclipse E600/E800 to bylby dobry wobor? Czy rozbudowa i szukanie czesci nie okaza sie slepym zaulkiem?

Jaka serie/model moglbys polecic z Nikona? Tak zeby jakosc byla mozliwie najwyzsza i zeby byla jakas szansa na skompletowanie czesci (zebym nie utknal z czyms na lata jak mi jednego elementu zabraknie).
JohnyM

Re: Mikroskop do 15k - o taki...

Post autor: JohnyM »

Kupiłem z kompletym DIC
Olympus ma kondensor na 8, ale ma też pryzmat dla każdego obiektywu, a nikon tylko 3 - także nikon wygrywa jednym miejscem na coś innego niż DIC. Oly ma za to więcej kostek do FL i większą michę. Do olympusa jest też łatwiej z częściami, choć są droższe. Już teraz dałoby się posladać DIC do oly z tego co jest na ebayu.
W 160 sytuacja ma się podobnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości