Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

warto je poczytać, bo jest tam dużo. Wszystkiego co tam jest umieć nie trzeba, ale podr są świetnie napisane, przejrzyste i zrozumiałe - mi się z nich ucyzło lepiej niz z WSiP czy Operon.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: poprawa matury

Post autor: _włóczykij »

a widzicie je gdzies na chomiku?
natalka94
Posty: 130
Rejestracja: 31 sie 2014, o 08:56

Re: poprawa matury

Post autor: natalka94 »

Anarionn pisze:warto je poczytać, bo jest tam dużo. Wszystkiego co tam jest umieć nie trzeba, ale podr są świetnie napisane, przejrzyste i zrozumiałe - mi się z nich ucyzło lepiej niz z WSiP czy Operon.
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź Może faktycznie warto. Uczę się z nowej ery i wsipu i czuję jakby to było za mało. Na chomikuj nigdzie nie widziałam niestety.
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

Za mało nie jest na pewno. Kwestia wygody. Jak poprawiałem i tak 70% wiedzy czerpałem z Vademecum Pylki-Gutowskiej, reszte doczytywałem po prostu raz czy dwa.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: poprawa matury

Post autor: Seeba »

Anarionn, Vademecum Pyłki z wydawnictwa Adamantan?
Isles
Posty: 23
Rejestracja: 11 lip 2013, o 13:46

Re: poprawa matury

Post autor: Isles »

Seeba pisze:Anarionn, Vademecum Pyłki z wydawnictwa Adamantan?
Tak, właśnie o to chodzi
Anarionn pisze:Za mało nie jest na pewno. Kwestia wygody. Jak poprawiałem i tak 70% wiedzy czerpałem z Vademecum Pylki-Gutowskiej, reszte doczytywałem po prostu raz czy dwa.
A uważasz, że samo vademecum Pyłki-Gutowskiej by wystarczyło? Dodatkowo oczywiście arkusze i zbiory zadań Czy może lepiej skupić się bardziej na teorii i dorzucić jakieś podręczniki?
Już nie mam pojęcia co zrobić, żeby mieć wysoki wynik z biologii. Proszę o rady

Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

Isles pisze: A uważasz, że samo vademecum Pyłki-Gutowskiej by wystarczyło? Dodatkowo oczywiście arkusze i zbiory zadań Czy może lepiej skupić się bardziej na teorii i dorzucić jakieś podręczniki?
Już nie mam pojęcia co zrobić, żeby mieć wysoki wynik z biologii. Proszę o rady
Nie wiem co się zmienia od tej nowej matury, ale moja uczycielka z LO dalej uczy jak uczyła, i z tego samego, a jej w tej kwestii ufam.
Niby nie znalazlem zadania w ktorym by nie bylo odp w nim, ale ja bym radził Vademecum (BAZA) + dodatkowo coś poczytać, po ogarnieciu tematu z v.lt- tutaj WSiP, PWN, Operon, do wyboru co kto lubi.
Genetyka - ja się jej uczyłem akurat z Lewińskiego (biologia 3) bo autor tlumaczy wszystko jakobyśmy byli Watsonem, on Sherlockiem a geny kolejnymi poszlakami w dochodzeniu, mi sie podobało
Fizjologia i metabolizm - najlepszy jest Hoser, poszukajcie w bibliotekach, a jak nie to byle nie WSiP- tragicznie jest to zrobione (oprocz f.roslin, ale tez bez wodotrysków)

Villego jak ktoś ma też polece. Powiecie co on 3,14erdoli, ze to za dużo - zgoda, ale tam są super rysunki, schematy, łopatologicznie i z przykładami, a tak najlepiej zapamiętać i ZROZUMIEĆ.

po przerobieniu jakiegoś działu (teoria VPG + dod) robcie zadania ze zbiorów, jest ich kilka. Rozgrzewka, odpowiedzi nie traktujcie jak alfa i omega, w arkuszach bywa inaczej. Ja przejrzałem dokladnie chyba wiekszość zbiorów na rynku (chomiku niech będą dzięki) i tak:
Biologia - ćwiczenia maturalne z komentarzami Czarnocki - bardzo dobre, zadań dużo, otwarte jak i zamknięte, odpowiedzi bardzo dobrze skonstruowane (jak na zbiór), komentarze to tam taka teoria bardziej ale nie raz wazne rzeczy tam są wiec też czytajcie. Minusem jest to, że są jednak trudne i wiele wymaga wiedzy przekraczającej ambicje maturalne, ale też nie jest to jakiś megakosmos. Da się przeżyć, zresztą te wybitnie hard łatwo jest wyłapać i ew ominąć.
Matura na 100% PWN - nie robiłem wszystkiego, ale uważam że są git, odpowiedzi niekiedy super, niekiedy z dupy. Ale pytanie nie przekombinowane, dobry trening.
Zbiór ćwiczeń Bukała - zbiór dla olimpijczyków, niewątpliwie. Ale 3/4 z niego przerobiłem, niektore zadania naprawde fajne, wymagają kombinowania i z maturalną wiedzą nie raz się da je zrobić. Odpowiedzi też git, choć nie kiedy wydawały mi się mało dokładne. W treningu. odp są słabe, tzn strasznie długie choć sensowne. Ale to bardziej na odp ustną niż maturalne max 2zdania, niestety. Choć ja ze stresu też wypracowania waliłem i pozaliczali więc może. w tym szaleńswie.
Chyba bedzie, zbiory nie takie ważne bądź co bądź ale wg mnie to dobra rozgrzewka, mi dużo dały i siadałem do arkuszy już troche wprawiony. A tych i tak się nie da zastąpić. Szybko uporajcie się ze zbiorami i drukujcie zewsząd, chomiki, arkuszematuralne.pl, maturana6, te OKE jaworzno, próbne, OKE Poznan cke. Róbcie i PODSTAWE i ROZSZERZENIE na podstawie są pytanie w tą samą mańke (klucz) o genetyke, ekologie, człowieka. Mi wyszło pierdyliard tych arkuszy (nie drukowałem tylko operonu bo to syf jednak troche), w maju robiłem 4dziennie z samej bioli, a i tak nie udało mi się zrobić wszystkich dwa razy. Generalnie mialem napisane ktore mi wyszly ponizej 80 i do tych wracalem, albo do tych które uznałem za wyjątkowo fajne albo sprawdzające". Bądźcie surowi wobec swoich odpowiedzi i myślcie, też srałem w gacie, a po maturze byłem załamany wręcz.
A wyszło 90%. Pracujcie systematycznie, codziennie po trochu. To zaprocentuje

edit: jakieś pytania, priv.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: poprawa matury

Post autor: Seeba »

Isles, dzięki. Wiele jest wydań tej autorki i trudno jest się połapać.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: poprawa matury

Post autor: mrsdavis »

Matko, uczyć się biologii z tylu książek? Nieźle.

Isles
Posty: 23
Rejestracja: 11 lip 2013, o 13:46

Re: poprawa matury

Post autor: Isles »

Anarionn, dziękuję bardzo za odpowiedź Dla sprostowania - nie piszę nowej matury, w przyszłym roku poprawiam
natalka94
Posty: 130
Rejestracja: 31 sie 2014, o 08:56

Re: poprawa matury

Post autor: natalka94 »

Anarionn, dziękuję serdecznie za wyczerupiącą odpowiedź.
Co myślicie o tych cienkich książeczkach bukały ?
No ja własnie przerabiam komórkę skład chemiczny i struktura i na nie które zadania nawet nauczycielki mają problem z odpowiedzią.
Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: poprawa matury

Post autor: Passiflora »

natalka94 pisze:Co myślicie o tych cienkich książeczkach bukały ?
No ja własnie przerabiam komórkę skład chemiczny i struktura i na nie które zadania nawet nauczycielki mają problem z odpowiedzią.
Chodzi Ci o 10 książek z serii Trening przed maturą"? Jak dla mnie te zadania na końcu każdego rozdziału były po prostu niematuralne. To nie ten poziom
Ogólnie książki bardzo fajnie napisane, wypunktowane najważniejsze informacje, fajnie mi się z nich uczyło

Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: poprawa matury

Post autor: Madridistka »

Jak dla mnie zadania na końcu Bukały są jednymi z najlepszych, uczą odpowiadać na opisowe pytania, tworzyć ciągi przyczynowo-skutkowe, a taki typ zadań dominował na tegorocznej maturze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości