Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Seeba »

Kiedy działają jony wapnia podczas krzepnięcia krwi? Przy przemianie protrombiny w trombinę czy przemianie fibrynogenu w fibrynę? A może w innym momencie z racji skomplikowania tego procesu?
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Cranium_ »

Jony wapnia działają razem z czynnikami płytkowymi na protrombinę , po czym przekształca sie ona w trombinę . Dzięki temu procesowi trombina może uczynnik nieczynną postać fibrynogenu w fibrynę, a ta zaś razem z krwinkami tworzy skrzep


Proste jak budowa cepa
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: randomlogin »

Ze slucham? Proste jak budowa cepa? Jakie plytkowe czynniki krzepniecia konkretnie? Wapn przede wszystkim wymagany jest do dzialania kompleksu protrombinazy, czyli przede wszystkim aktywnego czynnika X (choc nie tylko, IX tez go wymaga na przyklad AFAIR).
Cranium_
Posty: 96
Rejestracja: 7 sty 2014, o 12:45

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Cranium_ »

Chodziło mi o to , że uszkodzona tkanka aktywuje III i IV czynniki krzepniecia krwi , a one razem z jonami wapnia Ca2+ przekształcają protrombinę w trombinę .

Rozumiem , że masz wiekszą wiedze niż ja , ale nie ma co od razu kwestionowac mojej wypowiedzi, gdyż jest ona prawdziwa , właściwie przekazana w dużym skrócie , ale prawdziwa -)
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: randomlogin »

Bardzo. Przeczytaj sobie co to jest IV czynnik. A teraz to co napisalas. I powiedz jaki to ma sens.

Sofia
Posty: 585
Rejestracja: 3 sty 2012, o 15:11

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Sofia »

Krzepnięcie krwi jest proste jak budowa cepa

Właśnie z ciekawościsprawdzam małego Traczyka i tam w tabelce podaja2, że IV czynnik krzepnięcia krwi to po prostu wapń. Więc Twoje pierwsze zdanie o aktywacji 3 i 4 czynnika jest IMO bez sensu. Ale ja tam na fizjo sie nie znam, niech mnie random oświeci.

I w na poziomie liceum można twierdzić że kaskada krzepnięcia jest prosta jak budowa cepa, ale lepiej tutaj tego nie pisz, bo często lekarze specjaliści mają problem z zapamietaniem jej, a do tego na pewno random też sie przyczepił xd

EDIT: no i random napisał już wcześniej to co do czego miałam wątpliwości
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Medycyna Lwów »

Wapń działa w wielu miejscach osoczowego tory krzepnięcia - wystarczy skorzystać z Googli.

Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Passiflora »

Schemat krzepnięcia krwi
schemat_krzepniecia_krwi.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Giardia Lamblia »

Proste jak budowa cepa

Doprawdy.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Krzepnięcie krwi - Kiedy działają jony wapnia?

Post autor: Seeba »

Passiflora, dzięki. Chociaż za pewne nie jest to cała chemiczna układanka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości