II ROK - LEKARSKI

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Ziomek123
Posty: 323
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 09:07

II ROK - LEKARSKI

Post autor: Ziomek123 »

Drodzy koledzy z lat wyższych!

W jakie księgi polecacie się zaopatrzyć aby bitwę z uczelnią na drugim roku wygrać?
p_aulinka
Posty: 10
Rejestracja: 15 lip 2010, o 14:40

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: p_aulinka »

tak na dobrą sprawę niewiele książek się przydaje. z biochemii obowiązują TYLKO wykłady, podobnie jak z patofizjo. Z fizjologii konieczny jest mały Traczyk na egzamin + duży/ Ganong na ćwiczenia. Lepiej na ćw mieć którąś z tych dwóch, choć często wystarczało tylko to co w małym Na PNMK skrypt z ksera, biologię molekularną Bal/ Drewa i chyba to wszystko. Na resztę wystarczą materiały od wyższych lat
Awatar użytkownika
attyde
Posty: 764
Rejestracja: 28 mar 2010, o 18:37

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: attyde »

Ja polecam na etykę książkę Szewczyka, na przyszłość i jak dla mnie to w ogóle wybitna książka, ale może jestem nadgorliwa ) Z fizjologii to w ogóle wszystko zależy, na jakich asystentów się trafi, każdy wymaga czegoś innego Z biochemii polecam jeszcze Genomy Browna, ale absolutnie nie kupować, a wypożyczyć.
Awatar użytkownika
Anielka
Posty: 841
Rejestracja: 22 lip 2009, o 16:05

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: Anielka »

jeszcze z angielskiego Medicine 2 (w ksero na hallera jest) się przyda.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: Grzybu123 »

Traczyk mały + Ganong na ćwiczenia
Biochemia wykłady wydrukowane od kogoś kupić

Tyle w temacie
veloney
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2013, o 00:53

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: veloney »

A może ktoś pokusi się o krótką charakterystykę i rady odnośnie poszczególnych przedmiotów jak przejść drugi rok bezboleśnie?

Ziomek123
Posty: 323
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 09:07

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: Ziomek123 »

veloney pisze:A może ktoś pokusi się o krótką charakterystykę i rady odnośnie poszczególnych przedmiotów jak przejść drugi rok bezboleśnie?

Ciężko go przejść boleśnie Najłatwiejszy, najprzyjemniejszy rok na medycynie.
Awatar użytkownika
Ajihat
Posty: 83
Rejestracja: 29 gru 2013, o 13:20

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: Ajihat »

Ciesze się że to słyszę.

wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: wojtass »

-fizjologia - 4 zajęcia (2 tematy po 2 zajęcia) w każdym semestrze. Z każdego tematu trzeba mieć ocenę za odpowiedź ustną, i jest koło. Na początku teoria, potem różne doświadczenia. Zajęcia neutralne, ani mega nudne, ani jakieś porywające. Niestety długie (4 godziny). Wykłady z profesorem Nowakiem bardzo ciekawe, jak się ma czas to warto pójść. Nieobowiązkowe. Jak ktoś nie ma czasu to wykłady są w całości udostępnione. Egzamin na komputerach - przyjemny. Profesor bardzo prostudencki.

-patofizjologia - 2 zajęcia w zimę, 3 zajęcia w lato. Ciekawe. Nie ma żadnych kartkówek. Niektóre wykłady bardzo ciekawe, ale do nauki ze slajdów bardziej zawiłe niż z fizjologii. Również nieobowiązkowe. Jedno seminarium w semestrze letnim bezpośrednio z profesorem (EKG) uważam za najciekawsze i najbardziej przydatne zajęcia do tej pory. Egzamin na komputerach - trudny - u nas dużo osób miało poprawkę.

-biochemia - dużo zajęć - seminaria i laborki. Na seminariach jest na początku kartkówka - 2 pytania na 2 punkty. Czasami opisowa, czasami abcde. poziom zróżnicowany - zależy od asystenta. Laborki to wykonywanie doświadczeń na zaliczenie (zbiera się punkty - po zliczeniu dają ocenę) - bardziej profesjonalnie niż na chemii, ale zdarzają się różne smaczki. Dodatkowo każdy jest raz przez cały rok pytany na laborkach ustnie na ocenę. Każdy może dodatkowo raz wykonać prezentację na seminarium. 2 koła semestralne w ciągu roku na 30 pytań abcde. Zaliczenie semestru jest na podstawie oceny wyliczonej ze wzoru - w semetrze zimowym 1xocena z laborek + 1xocena z kartkowek + 3xocena z koła i to wszystko na 5. w letnim tak samo tylko ze dodajemy 1x ocena z odpowiedzi na laborkach (niezależnie od tego w którym semestrze odpowiadaliśmy) i dzielimy na 6, lub jeśli ktoś miał prezentację to doliczamy 1x ocenę i dzielimy na 7. Wykłady są prowadzone przez różne osoby, więc nie jest za kolorowo. Nieobowiązkowe. Egzamin 100 pytań abcde. Jak ocenić to nie wiem, przez cały rok seminariów BARDZO nie lubiłem, laborki były ok, a egzamin jak dla mnie spoko, więc chyba nie było tak źle jak się wydawało. U nas była wysoka zdawalność. Nowy prowadzący przedmiotu jest w porządku - stara się żeby wszystko było ok. Oczywiście prowadzi przedmiot od roku, więc wszystko przed Nim.

-LNMK - na każdych zajęciach inny temat, np szycie, badanie dna oka, laryngologia itp itd. Z założenia miało być fajnie. W praktyce zajęcia są za długieeeeeee. no i rano można się nauczyć czegoś praktycznego. Egzamin jest łatwy. Uczyć się na to jakoś szczególnie nie trzeba

-Biologia molekularna - wykłady niobowiązkowe. Zajęcia zbiera się punkty które się doliczaja jak się zda zaliczenie. Zaliczenie łatwe. Zajęcia krótkie

-Etyka - każda grupa ma asystenta. Egzamin jest z nim. Dyskusje na tematy czasami ważne czasami mega dziwne, np. para głuchych lesbijek adoptowała dziecko które też jest głuche i ma szanse na odzyskanie słuchu, ale lesbijeczki wolą żeby było głuche i zabraniają leczenia. Co zrobić? Jako że nie lubie pzredmiotów humanistycznych to mi się nie podobało, ale bardzo dużo ludzi czynnie dyskutowało i mówiło że ciekawe.

-biostatystyka - czarna magia, wyliczenia, wskaźniki, metody testowania, jakiś dziki exel, transformacje boxa coxa, mózg rozj**any. Ale zaliczenie i prowadzący w porządku

-socjologia - kolejna nauka humanistyczna nie przynosząca żadnych problemów, zaliczenie podobne do filozofii medycyny z 1 roku

-psychologia - jak wyżej

-zdrowie publiczne - widzę, że macie taki przedmiot, my nie mieliśmy

-profesjonalizm lekarski - u nas był to fakultet niesprawiający żadnych problemów. na zaliczenie rysowało się mapę myśli

-higiena z elementami dietetyki - czyli tak naprawdę dietetyka bez elementu higieny". 2 seminaria. wykłady obowiązkowe. zaliczenie bezproblemowe.
veloney
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2013, o 00:53

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: veloney »

Dzięki wielkie za obszerną odpowiedź! Jeszcze zapytam dla pewności czy na któreś z pierwszych zajęć trzeba przyjść przygotowanym?

wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: wojtass »

na 1 zajęcia z fizjo trzeba być przygotowanym bo można zostać zapytanym z danego działu (osoby które nie są zapytane na pierwszych zajęciach, są pytane na drugich, a potem wszyscy piszą koło)

na 1 seminarium z biochemii jest kartkówka na te 2 punkty, przed zajęciami powinien być wykład omawiający ten materiał

na 1 laborce z biochemii można zostać zapytanym ustnie, swoją drogą warto się zgłosić bo temat prosty i potem ma się cały rok spokój, no i jest zadanie na punkty do zaliczenia

biologia molekularna - jak ktoś chce dostać punkt dodający się do zaliczenia - ale to w 2 semestrze
veloney
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2013, o 00:53

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: veloney »

Ok. dzięki, czyli dobrze jest troche postarać się od początku A czy w Traczyka i Ganonga można bez problemu zaopatrzyć się w naszej bibliotece czy może wymagane są nowsze wydania?

wojtass
Posty: 250
Rejestracja: 2 sie 2009, o 20:27

Re: II ROK LEKARSKI

Post autor: wojtass »

Maly traczyk duzo osob mialo z biblio. Ganongow nie wiem. Ja kupilem ksero. Duzy tracz tez nie wiem. Nie musza byc to najnowsze wydania ale stary duzy tracz taki 20 letni jest sporo mniejszy od tego nowego brazowego
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 11 gości