Oświetlacz OH

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Oświetlacz OH

Post autor: Pickul »

Biolarowski oświetlacz halogenowy OH (12V, 100W)

Załączam fotki soczewek na końcach tuby, nie udało mi się rozebrać oświetlacza, mam problem z malutką śrubką na początku tuby (foto 4).
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Oświetlacz OH

Post autor: Boguslaw »

Kiedyś rozbierając stary aparat fotograficzny do naprawy i czyszczenia przy podobnym problemie pomógł mi poniższy sposób.
Z grubszego papieru zrobiłem tulejkę o średnicy minimalnie większej od średnicy śruby. Przymocowałem ją taśmą samoprzylepną do obudowy w osi śrubki.
Z chińskiego zestawu uchwyt+końcówki dobrałem psującą końcówkę i bardzo delikatnie umoczyłem jej ostrze w Poxipolu i poszła na kilkanaście minut do tulei.
Robiłem tak już parę razy i zawsze jakoś się udawało - )
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Oświetlacz OH

Post autor: Wojtek37 »

Ta mała śrubka kontruje, zaciska tuleje w której są trzy ostatnie soczewki, lepiej jej nie ruszać.
Do soczewek można dostać się odkręcając najmniejszy ring po środku z wycięciami ( najlepiej zrobić odpowiedni klucz z blachy)w moim przypadku idealnie sprawdziły się długie paznokcie, odkręcać z wyczuciem w lewą stronę (w przeciwną do ruchy wskazówek zegara)
Po odkręceniu najmniejszego ringu można wyjąć soczekwę nr.6
Po wyjęciu soczewki można odkręcić kolejny ring
Gdy ring jest odkręcony można wyjąć soczewkę nr.5
Po wyjęciu soczewki nr.5 jest tulejka na której była osadzona soczewka , można wyjąć tulejkę (nie jest wkręcana), zapamiętać że by przy wkładaniu nie włożyć odwrotnie tulejki, pod tulejką jest kolejna soczewka ( płasko-wypukła) nr.4

Rysunek przedstawia kierunek ułożenia soczewek
Jak widać w OH-1 są dwie pary soczewek, jedna para soczewek od strony żarówki osadzona jest w tulei obrotowej ostrzącej za pomocą pręcika, obraz żarnika na końcu rury jest skupiony i wyświetlony ( można to sprawdzić przez przyłożenie matówki), druga para soczewek jest na końcu rury oświetlacza. Obraz żarnika z końca rury jest przechwytywany przez kolektor mikroskopu skupiony i wyświetlony na matówce w podstawie Biolara (gniazdo na okrągłe płytki, matówkę i inne zmieniające barwę światła)
W oświetlaczu jest pięć soczewek, nr.3 to szklana płytka minimalnie przyciemniona ( według wiedzy JohnyM jest to filtr cieplny).
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Oświetlacz OH

Post autor: Boguslaw »

Skorzystam z wątku i zapytam (być może naiwnie, ale nigdy nie wymieniałem uszkodzonej soczewki).
Czy można gdzieś zamówić nową soczewkę dostarczając optykowi starą uszkodzona. Czy pierwszy lepszy optyk robiący okulary wykona taką soczewkę w oparciu o stary egzemplarz?
JohnyM

Re: Oświetlacz OH

Post autor: JohnyM »

Dziękuję bardzo za zdjęcia (były na moją prośbę).
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Oświetlacz OH

Post autor: Wojtek37 »

Proszę bardzo i nie ma za co Johny, nasze hobby jest niszowe a nas tak mało że trzeba sobie nawzajem pomagać gdy człowiek jest w optycznej potrzebie.
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: Oświetlacz OH

Post autor: Chc_chemik »

Pickul pisze:Biolarowski oświetlacz halogenowy OH (12V, 100W)

Załączam fotki soczewek na końcach tuby
Taką śrubkę fajnie i bezpiecznie można wykręcać śrubokrętem zrobionym ze sprężyny (drut o fi=1,2mm) wyprostowanej i zeszlifowanej na tarczy.
Boguslaw pisze:Skorzystam z wątku i zapytam (być może naiwnie, ale nigdy nie wymieniałem uszkodzonej soczewki).
Czy można gdzieś zamówić nową soczewkę dostarczając optykowi starą uszkodzona. Czy pierwszy lepszy optyk robiący okulary wykona taką soczewkę w oparciu o stary egzemplarz?
Obawiam się że nie. Zależy jeszcze o jaką soczewkę chodzi.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Oświetlacz OH

Post autor: berkut123 »

Jaki żarówka jest używana do oświetlacza halogenowego? Specjalna do sprzętu optycznego? Czy zwykła ,byle zgadzał się jej symbol?
Czy do Oświetlacza OH PZO żarówka ma symbol G6,35 ? np. taka jak ta.

allegro 5037220815, 5203256858
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Oświetlacz OH

Post autor: Wojtek37 »

Do swojego oświetlacza kupiłem OSRAM 64625 100W 12V GY 6.35 XENOPHOT i jest ok
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości