Związek kompleksowy czy zwykły wodorotlenek?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
pozerinho
Posty: 20
Rejestracja: 20 wrz 2014, o 18:42

Związek kompleksowy czy zwykły wodorotlenek?

Post autor: pozerinho »

Witam mam pytanie robię zadania z amfoteryczności i nie jestem do końca pewien czy związek, który mi powstaje to związek kompleksowy czy zwykły wodorotlenek dajmy przykład:
zapisz reakcje Al2O3 z NaOH powstanie zwykły wodorotlenek czy Na3Al(OH)6?
Prosiłbym o pomoc od czego to zależy
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Związek kompleksowy czy zwykły wodorotlenek?

Post autor: Giardia Lamblia »

Kompleks.
pozerinho
Posty: 20
Rejestracja: 20 wrz 2014, o 18:42

Re: Związek kompleksowy czy zwykły wodorotlenek?

Post autor: pozerinho »

Wiem czym jest kompleks, ale np. reakcja AlCl3+3NaOH Al(OH)3+3NaCl a nie powstaje kompleks dlaczego? Czy kompleks tyczy sie tylko metali tlenków i wodorotlenków?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Związek kompleksowy czy zwykły wodorotlenek?

Post autor: Giardia Lamblia »

Różnica między Al(OH)3, a [Al(OH)6]3- jest taka, że ten pierwszy to wodorotlenek, a drugi to związek kompleksowy. Dlaczego kompleksowy? Ano dlatego, że te dodatkowych klika grup OH- wiąże się za pomocą wiązania kompleksowego z glinem.

Na3Al(OH)6 to uwodniona wersja Na3AlO3.

Al2O3 z roztworem NaOH da sól kompleksową, np. taką o liczbie koordynacyjnej 6 (zależy od ilości użytej zasady).

6NaOH + Al2O3 + 3H2O 2Na3Al(OH)6

Ogólnie fakt, czy powstanie nam związek kompleksowy, czy też wodorotlenek jest uzależniony od ilości użytej zasady. Tutaj jednak sprawa jest zero-jedynkowa. Musi być związek kompleksowy (podkreślam - w roztworze wodnym). Dlaczego? Al2O3 to bezwodny Al(OH)3.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości