2 rok woj-lek.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
pawel6693
Posty: 40
Rejestracja: 9 lip 2013, o 15:18

2 rok woj-lek.

Post autor: pawel6693 »

Cześć!

Studentów, którzy przeszli przez 2 rok na tym wydziale, prosiłbym o opisanie swoich odczuć. Nie będę formułował konkretnego pytania, ponieważ chciałbym wiedzieć mniej więcej, czego się spodziewać po poszczególnych przedmiotach i katedrach. Wiem, że tuż pod moim tematem jest bardzo podobny, jednak dotyczy on wydziału lekarskiego, a - jak wszyscy wiemy - praktycznie wszystkie zakłady mamy osobne.
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: m0rix »

Pierwsze czego możesz się spodziewać to (prawie) codziennych wejściówek.
Jeśli chodzi o zakład biochemii to nawet nie próbujcie zgłaszać błędu w pytaniu na kolokwium - szkoda zachodu i nerwów. Nawet jeżeli w Harperze będzie inaczej to i tak tego nie uznają. Na laborkach (w jednym tygodniu jest seminarium, potem laborki i tak w kółko) wejściówki głównie, ze skryptu chociaż czasem trzeba przeczytać coś więcej. Co do trudności kolokwiów - tu jedne grupy mają łatwiej, inne mniej w zależności od asystenta.
Z fizjologii wejściówki nie są zbyt trudne (chociaż to nie jest reguła), głównie dotyczą zagadnień ze skryptu.
Z obu tych przedmiotów trzeba robić prezentacje.
Mikroby - tradycyjnie wejściówka po prelekcji, osoby z dobrą pamięcią potrafią ją zdać nawet bez nauki, bazując na tym co usłyszą na prelekcjach. Pierwsze koło jest całkiem znośne, za to drugie to już zdecydowanie wyżej postawiona poprzeczka. Egzamin na pewno łatwiejszy niż 2 koło.
Immuny - tu także wejściówka na każdych zajęciach. Radzę się dobrze przygotować bo zbiera się punkty za wejściówki, a gdy nie ma się odpowiedniej ich ilości, może być nieprzyjemnie pod koniec semestru. Nie ma możliwości ich poprawiania.
Pozostałe przedmioty raczej nie sprawiają problemów.
pawel6693
Posty: 40
Rejestracja: 9 lip 2013, o 15:18

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: pawel6693 »

Widzę, że fizjologia i biochemia, z racji przynależności do tego samego budynku, ma wiele wspólnego z chemią

Mikroby - ponoć od tego roku zmienia się katedra i będziemy mieć wspólną z lekarskim. Zmiana raczej na lepsze, czy na gorsze?

Trochę obawiam się o embriologię - od tego roku będzie ona jako osobny przedmiot. Gdy była razem z histologią, to (z tego co wiem) można ją było traktować bardzo lekko, ponieważ sama wiedza z Sawickiego pozwalała na zaliczenie wejściówek, kolokwiów i egzaminu.

Fizjo - jak z przydatnością dużego i małego Traczyka, a także podręczników zza oceanu?
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: m0rix »

pawel6693 pisze: Mikroby - ponoć od tego roku zmienia się katedra i będziemy mieć wspólną z lekarskim. Zmiana raczej na lepsze, czy na gorsze?
Nie miałem styczności z mikrobami na lekarskim więc nie potrafię odpowiedzieć.
pawel6693 pisze:Trochę obawiam się o embriologię - od tego roku będzie ona jako osobny przedmiot. Gdy była razem z histologią, to (z tego co wiem) można ją było traktować bardzo lekko, ponieważ sama wiedza z Sawickiego pozwalała na zaliczenie wejściówek, kolokwiów i egzaminu.
Chyba miałeś na myśli Bartla, a nie Sawickiego? Embrio to był materiał na kilka zajęć i jedno koło, podejrzewam, że program się nic nie zmieni i będzie dokładnie to samo tylko jako osobny przedmiot. W każdym razie sam Bartel wystarczy, a co do tego czy traktować lekko. cóż, dla mnie to była najbardziej męcząca i znienawidzona część Histologii z embriologią", jako przedmiotu.
pawel6693 pisze:Fizjo - jak z przydatnością dużego i małego Traczyka, a także podręczników zza oceanu?
Egzamin i koła są typowo z Tracza i raczej tylko z niego polecam się uczyć. Przydaje się mały i duży. Z Ganonga i Bulloca mogą się przydać jedynie pytania na końcu książki, które profesor lub dać na tych kolokwiach, które sam prowadzi (na moim roku były 2 takie).
pawel6693
Posty: 40
Rejestracja: 9 lip 2013, o 15:18

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: pawel6693 »

m0rix pisze:Chyba miałeś na myśli Bartla, a nie Sawickiego? Embrio to był materiał na kilka zajęć i jedno koło, podejrzewam, że program się nic nie zmieni i będzie dokładnie to samo tylko jako osobny przedmiot. W każdym razie sam Bartel wystarczy, a co do tego czy traktować lekko. cóż, dla mnie to była najbardziej męcząca i znienawidzona część Histologii z embriologią", jako przedmiotu.
Chodzi mi o to, że na wejściówkach 2 pytania były z histo (Sawicki) i 1 z embrio (Bartel), czyli na zaliczenie wejściówek wystarczył sam Sawicki (próg 2/3). Na egzaminie widziałem około 15 pytań z embrio, a reszta z histologii, co pozwala wysnuć wniosek, że Bartla można walnąć w kąt i czytać tylko z Sawickiego. To taki skrót myślowy
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: m0rix »

pawel6693 pisze:Chodzi mi o to, że na wejściówkach 2 pytania były z histo (Sawicki) i 1 z embrio (Bartel), czyli na zaliczenie wejściówek wystarczył sam Sawicki (próg 2/3).
Chyba jednak studiowałem na innym wydziale niż osoba, która Ci to powiedziała. Chyba, że coś się zmieniło bo ja miałem histologię w roku 2012/2013.
pawel6693
Posty: 40
Rejestracja: 9 lip 2013, o 15:18

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: pawel6693 »

Rozumiem, że jest to dalekie od prawdy?

A jak wyglądało to u Ciebie?
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: m0rix »

Jeśli ktoś Ci powiedział, że zdasz embrio z Sawickiego to sobie z Ciebie zażartował. Owszem były wejściówki na których były 2 pytania z Sawickiego i jedno dotyczące embrio, ale to były wejściówki przed 4 kolokwium (po 3, które było z embriologii ogólnej i szczegółowej) i dotyczyły tematów histologicznych z Sawickiego + pytanie z embriologi odnoszące się do danego tematu z Sawickiego. Na wejściówki i kolokwium z embrio musisz się uczyć z Bartla. Przynajmniej za moich czasów tak było.
pawel6693
Posty: 40
Rejestracja: 9 lip 2013, o 15:18

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: pawel6693 »

Ze słów mojego znajomego zrozumiałem, że embrio i histo są jednocześnie i na każdej wejściówce są 2 pytania z histologii i 1 z embriologii, a kolokwia również są przemieszane (czyli jakiś nieduży procent z embrio i zdecydowana większość z histo).

Po Twojej wypowiedzi wnioskuję, że cała embriologia jest po prostu cyklem ćwiczeń stricte z tej dziedziny i wejściówki oraz końcowe kolokwium dotyczy tylko jej?
mazed
Posty: 43
Rejestracja: 28 paź 2011, o 20:51

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: mazed »

zakład biochemii jest straszny, nie chodzi o poziom trudności, bo i tak wszyscy w końcu zaliczają przedmiot, a organizacje zajęć.
Przede wszystkim jestem przekonana, że sami prowadzący nie są kompetentni. Seminaria. zazwyczaj żadnego komentarza z ich strony, gdy padają pytania w większości nie są w stanie konkretnie odpowiedzieć, tylko jakieś wymigające.
Kolokwia są straszne, bo potrafią wyciąć żywcem zdanie z harpera, nie rozumiejąc go. Zresztą i tak zazwyczaj robią jedną grupę, i każdy od każdego ściąga, podobnie na egzaminie.
Powinni wymienic calą kadre zakładu, prócz pewnej starszej Pani, która jako jedyna się stara. Dzięki niej coś, cokolwiek pamiętam z tej biochemii.

Aha, i taki patent
jezeli dostajesz 2 z pierwszego terminu kolosa, na drugi termin weź zwolnienie. Potem jak wyzdrowiejesz dostaniesz ten sam test, nie układają nowych. co więcej nawet jak 30 osób tak robi, to tez nie chce im sie ukladac nowych.
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: m0rix »

pawel6693 pisze: Po Twojej wypowiedzi wnioskuję, że cała embriologia jest po prostu cyklem ćwiczeń stricte z tej dziedziny i wejściówki oraz końcowe kolokwium dotyczy tylko jej?
U nas tak było (3 koło i wejściówki przed nim sama embrio) z wyjątkiem koła 4 i wejściówek przed nim, gdzie było trochę embriologii dołożonej do tych tematów histologicznych. Ale u was prawdopodobnie będzie to czysta embriologia (odpowiednik naszego 3 koła).
pawel6693
Posty: 40
Rejestracja: 9 lip 2013, o 15:18

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: pawel6693 »

To w takim razie chyba kompletnie źle zrozumiałem mojego znajomego.

A jak jest z tą biochemią? Bo widzę, że opinie trochę się różnią.
m0rix
Posty: 161
Rejestracja: 15 maja 2009, o 06:16

Re: 2 rok woj-lek.

Post autor: m0rix »

Skonkretyzuj to pytanie bo nie wiem co masz na myśli.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości