Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
Laks110
Posty: 13
Rejestracja: 15 gru 2012, o 19:41

Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: Laks110 »

Cześć, mam pytanie jak dokładnie oczyszczać i czym szkiełka mikroskopowe, jakimiś chemikaliami? Jak tak to jakimi? A może nad palnikiem?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: AnnaWP »

etanol 70%
Amandzi18
Posty: 5
Rejestracja: 19 cze 2013, o 16:51

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: Amandzi18 »

Dokładnie, Etanol 70% najlepiej się spisuje
Chc_chemik
Posty: 36
Rejestracja: 12 lip 2014, o 18:32

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: Chc_chemik »

Etanol 70% dobry jest doew. dezynfekcji. Taniej jednak zastosować propan-2-ol, znany jako izopropanol. Świetnie sprawdza się też eter naftowy, ale jedynie do odtłuszczania. Bardzo skuteczna jest chromianka, ale ponieważ jest silnie żrąca konieczna jest ostrożność.
Pamiętajmy że to do szkiełek, nie optyki.
Optyka wymaga umiejętności czyszczenia.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: DMchemik »

Zależy z czego, moim zdaniem praktycznie wszystko usuwa roztwór KOH w mieszaninie izopropanolu z dodatkiem metanolu (lepsza rozpuszczalność niż w samym izopropanolu). Po wymoczeniu szkiełek w takiej kąpieli zazwyczaj moczy się przez jakiś czas w 5% HCl. W przeciwieństwie do chromianki, nie jest rakotwórcza taka kąpiel i pracuje na zimno.

Są też inne rzeczy, ale do szkiełek chyba niezbyt potrzebne.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: Boguslaw »

Wg mnie przy bieżącej eksploatacji szkiełek (niezapuszczonych) to woda + płyn myjący ew. płyn antystatyczny. To do obserwacji na żywo okiem".

Do mikrofotografi, gdy naprawdę zależy nam na jakości, to nowe (nieużywane) szkiełka.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: marcin93 »

Boguslaw, Płyn antystatyczny? Chodzi tu o zmniejszenie osiadania się pyłków i kurzu?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Czyszczenie szkielek mikroskopowych

Post autor: Boguslaw »

O płynie antystatycznym wyczytałem gdzieś, kiedyś chyba na porządnym włoskim forum mykologicznym. Przypuszczam, że jest tak jak piszesz. Osobiście nie stosowałem, bo nie widzę potrzeby -)

Nowe nieużywane szkiełka to sposób (i rada zarazem dla zajmujących się mikrofotografią) stosowany przez Marka Snowarskiego z bio-forum.pl znawcę grzybów i mikroskopii, autora największego w sieci polskojęzycznego atlasu grzybów grzyby.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości