Szybsze zobojętnienie NaOH

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
donarcy
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2014, o 19:54

Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: donarcy »

Witam,

Przybywam na tutejsze forum z dość banalnym pytaniem, aczkolwiek nie pozwalające mi rozwinąć się. Otóż Postanowiłem przygotować mydło na bazie wytłoczyn z oliwy, wody oraz NaOH. Produkt zaraz po sporządzeniu jest bardzo zasadowy -bardzo wysokie pH. Z informacje jaki posiadam muszę odczekać 4-6 tygodni w celu zobojętnienia, obniżenia sie pH do poziomu 7-9. Czy istnieje jakiś sposób na przyspieszenie tego procesu?

Bardzo przepraszam jeżeli użyłem nie w pełni profesjonalnych zwrotów chemicznych, aczkolwiek moja wiedza chemiczna jest znikoma. Przybywam na te o to forum w celu jej poszerzenia .

Z góry dziękuje i pozdrawiam,
Donacy
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: DMchemik »

a możesz zapodać cały przepis?
donarcy
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2014, o 19:54

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: donarcy »

Skład:
- 500 g. wytłoków z oliwek
- 63,5 g. wodorotlenku sodu – NaOH
- 190 ml. zimnej wody destylowanej
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: DMchemik »

a jakieś czynności?
donarcy
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2014, o 19:54

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: donarcy »

Skład:
- 500 g. wytłoków z oliwek
- 63,5 g. wodorotlenku sodu – NaOH
- 190 ml. zimnej wody destylowanej

Do miarki 190 ml wody dodaje 63,5g NaOH. Czekam, aż stygnie do temp. ok. 45°C. W między czasie podgrzewam wytłoki z oliwek do podobnej temp. 45°C. Po uzyskaniu tych temp. mieszam oba składniki. Produkt przelewam do pojemnika i odstawiam na 5-6 tyg.

Bardzo proszę, jak przyspieszyć ten proces - skrócić czas leżakowania.

Pozdrawiam
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: mmmichal »

A jeszcze napisz, czy Ci zależy, żeby to było mydło nie wysalane.
donarcy
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2014, o 19:54

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: donarcy »

Nie jestem pewien czy dobrze pojmuje co oznacza wysalanie - zmiana właściwości produktu(mydła) w celu wolniejszego jego rozpuszczania się/zużycia w wodzie?

Na razie nic więcej nie robiłem z mydłem więc pozostawmy wysalanie na następny etap.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: DMchemik »

Ale wysalanie pozwala oddzielić mydło od roztworu NaOH. Więc to ma duże znaczenie. Przypuszczam, że bez tego się nie obejdzie.
donarcy
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2014, o 19:54

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: donarcy »

Jeżeli taki proces mógłby pomoc to bardzo bym prosił o wyjaśnienie jak go wykonać.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szybsze zobojętnienie NaOH

Post autor: DMchemik »

Kod: Zaznacz cały

dziecisawazne.pl/jak-zrobic-mydlo-w-domu
rozumiem, że to jest odwzorowanie tego przepisu. Wygląda dość rozsądnie napisane. Natomiast Nadmiar NaOH wyłazi na zewnątrz jako osad Na2CO3, czyli soda z tego co widzę. Zatem należałoby takie mydełko leżakować w atmosferze bogatszej w CO2. Kiedyś celem szybszego twardnienia twardnienia tynków ustawiali koksowniki w pomieszczeniu, ale nie należy tego robić w zamieszkanym domu, bo grozi zaczadzeniem. Zastanawia mnie też, czy pary kwasu octowego by nie pomogły.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości