Długość DNA człowieka i genom.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Phincz
Posty: 68
Rejestracja: 13 gru 2012, o 20:39

Długość DNA człowieka i genom.

Post autor: Phincz »

Hej mam kilka pytań.Otóż chciałbym się dowiedzieć:
1. Jak długie może być (łącznie) ludzkie DNA i czy w ogóle da się je zmierzyć? (mój nauczyciel powiedział, że jest ono równe odległości Ziemi od Księżyca i z powrotem, natomiast internet twierdzi różnie)
2. Czy pojęcie genom obecnie stosuje się w odniesieniu do materiału genetycznego komórki czy też całego organizmu (a może jest to toż samo, bo w każdej komórce znajdują się wszystkie geny, lecz nie wszystkie są aktywne) ?
3. Czy do genomu zalicza sie także genom mitochondrialny i plastydowy?
4. Długość ludzkiego genomu wynosi ok. 3,2 mld par zasad.Mam rozumieć, że chodzi tutaj o jedną komórkę, tak? Jako że w jednej komórce diploidalnej może znajdować się ok. 6 mld par zasad.
Z góry dziękuję za pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Długość DNA człowieka i genom.

Post autor: AnnaWP »

W jednym jądrze ok. 1 m każdy genom. Co daje ok. 2m na diploidalne jądro naszego ciała.

Komórek mamy - ile? - ok. 10 bilionów, o ile pamiętam. Załóżmy że tak.
Pomnóż sobie.
Równik ma 44.000 km o ile pamiętam, co daje 44.000.000m.
Nie mam pojęcia, ile jest do Księżyca - poszukaj.

genom oznacza to, co masz w gamecie. Niektóre komórki mogą być nietypowe, ale to się pomija.

To niezależne genomy, czyli mamy genom jądrowy, plastydowy albo mitochondrialny.

Tak.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości