bilans elektronowy-pomoże ktoś w zadaniu?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
vaaleanroosa
Posty: 15
Rejestracja: 14 paź 2013, o 16:56

bilans elektronowy-pomoże ktoś w zadaniu?

Post autor: vaaleanroosa »

w podr mamy reakcje, gotową i zbilansowaną, ale mamy to policzyć tak, jakby tych współczynników nie było. Jednak to co mi wychodzi nie zgadza się z rozwiązaniem, więc byłabym wdzieczna za pomoc.

2Na3[Cr(OH)6] + 3 H2O2 2 Na2CrO4 + 2 NaOH + 8 H20

W tej reakcji pierwszy chrom jest na 3 stopniu utlenienia, a tlen w nadtlenku wodoru na -I. po prawej chrom jest na VI, a tlen w wodzie na -II. jak dla mnie bilans wygląda tak:
Cr-3e Cr
O2+ 1e2 O /*3

Cr-3e Cr
3O2+ 3e6 O /*3

to, ze po lewej będą 3 O2 to wychodzi, ale według tego po prawej będzie 6 tlenów ( w wodzie), a w równaniu jest zapisane 8. Jak?
mmmichal
Posty: 95
Rejestracja: 11 lis 2013, o 09:57

Re: bilans elektronowy-pomoże ktoś w zadaniu?

Post autor: mmmichal »

W tej reakcji w sumie powstało 8 cząsteczek wody, z tego sześć zawiera tlen, który się zredukował z -I na -II stopień utlenienia i dwie z tlenem, który nie zmienił swojego stopnia utlenienia.

Jak dobierasz współczynniki, to z bilansu elektronowego najlepiej uzupełniać tylko współczynniki atomów zmieniających stopień utlenienia, a pozostałe tradycyjnie". Taką substancję, w której tylko część tych samych atomów zmieniła stopień utlenienia, dzielę na dwie części, które dopiero na końcu sumuję.

W tej reakcji zrobiłbym tak:
Na3[Cr(OH)6] + H2O2 Na2CrO4 + NaOH + H20 + H2O
Na czerwono zaznaczyłem te atomy, które zmieniają stopień utlenienia i tylko dla tych biorę współczynniki z bilansu:
2Na3[Cr(OH)6] + 3H2O2 2Na2CrO4 + NaOH + 6H20 + H2O
Dalej już uzupełniam tradycyjnie (algebraicznie):
2Na3[Cr(OH)6] + 3H2O2 2Na2CrO4 + 2NaOH + 6H20 + 2H2O
Po zsumowaniu wychodzi:
2Na3[Cr(OH)6] + 3H2O2 2Na2CrO4 + 2NaOH + 8H20

Pokażę na jeszcze jednym przykładzie (łatwiejszym, jak sądzę), żeby było jasne o co mi chodzi. Mamy taką reakcję:
Cu + HNO3 Cu(NO3)2 + NO + H2O
Po lewej stronie reakcji są wyłącznie atomy azotu na +V stopniu utlenienia. Tylko część z nich się redukuje do +II stopnia. Dlatego dzielę kwas azotowy na dwie części i jedynie dla tej części, w której azot się redukuje biorę współczynniki z bilansu elektronowego. Dla miedzi oczywiście współczynniki uzupełniam tylko z bilansu, bo wszystkie atomy miedzi się utleniają.
Cu + HNO3 + HNO3 Cu(NO3)2 + NO + H2O

Cu(0) - 2e- Cu(-II) | *3
N(+V)+ 3e- N(+II) | *2
3Cu(0) 3Cu(-II)
2N(+V) 2N(+II)

Współczynniki dla atomów, które zmieniły stopień utleniania biorę z bilansu elektronowego:
3Cu + 2HNO3 + HNO3 3Cu(NO3)2 + 2NO + H2O
Pozostałe współczynniki uzupełniam algebraicznie:
3Cu + 2HNO3 + 6HNO3 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O
Na koniec sumuję:
3Cu + 8HNO3 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości