Poprawianie matury z 2009 roku

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
nehelenia
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2014, o 17:19

Poprawianie matury z 2009 roku

Post autor: nehelenia »

Dzień dobry,

chciałabym poprawić maturę z biologii i chemii (zdałam ją), ale mam sprzeczne informacje, co do tego na jakich zasadach mam ją zdawać. W informatorze CKE jest napisane:

"Absolwent może przystąpić ponownie do
egzaminu maturalnego w części ustnej
i/lub w części pisemnej:
- z przedmiotów, z których wynik już
ma na świadectwie dojrzałości
- z kolejnych przedmiotów
dodatkowych.
Absolwent przystępuje do egzaminów
zgodnie z przepisami obowiązującymi
w roku, w którym ponownie przystępuje
do egzaminu.
"
zobacz-ten-plik.pdf
(804.96 KiB) Pobrany 54 razy
Logicznym jest zatem, że piszę maturę zgodnie z normami obowiązującymi w 2015 roku.

Potem możemy poczytać co innego:

"Poniższa informacja jest przeznaczona dla absolwentów wszystkich typów szkół, którzy ukończyli szkołę w latach 2004/2005–2013/2014, i w roku szkolnym 2014/2015 chcą przystąpić do egzaminu maturalnego po raz pierwszy albo po raz kolejny.Egzamin maturalny dla tych osób będzie przeprowadzany w formule obowiązującej w roku 2014.
"

I jeżeli w takim razie piszę maturę zgodnie z rokiem 2014, to gdzie mogę znaleźć informatory do tej matury? Na stronie CKE z tego roku znajduje się tylko informator z języka włoskiego (2013/2014).

Rozumiem, że tu chodzi o to, ze w 2015 roku jest całkowita reforma matury (znowu ) i to dlatego ta informacja sprzeczna? Fajnie by było, jakby mi ktoś powiedział, bo normalnie nie wiem już, czego mam się uczyć. Aha, i gdzie znajdę te informatory z roku 2013/2014?

Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś obeznany w temacie się wypowiedział i rozwiał moje wątpliwości.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Poprawianie matury z 2009 roku

Post autor: randomlogin »

To o pisaniu zgodnie z zasadami obowiazujacymi w roku zdawania pochodzi z rozporzadzenia. Ustawa natomiast mowi, ze w latach 2015 i 16 (dla LO) osoby, ktore konczyly wczesniej, pisza zgodnie ze starymi zasadami. Ustawa jest na wierzchu.
nehelenia
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2014, o 17:19

Re: Poprawianie matury z 2009 roku

Post autor: nehelenia »

Rozumiem. Starych, czyli 2014?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Poprawianie matury z 2009 roku

Post autor: randomlogin »

Tak wynika z komunikatu CKE, czy ustawa to precyzuje czy to ich decyzja - nie pamietam. Wydaje mi sie ze padalo tam cos o obowiazujacych do tej pory czy cos takiego, ale to trzeba by do tresci siegnac.
nehelenia
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2014, o 17:19

Re: Poprawianie matury z 2009 roku

Post autor: nehelenia »

Rozumiem. Wiesz, skoro oni tak napisali, to ja im wierzę, że chodzi o to co piszą i że nie okłamują. Ten komunikat jest normalnie aż czerwonymi literami napisany na ich stronie. Ludzie nie mogą oszukiwać.

I ostatnie pytanie: Gdzie znajdę informatory z 2014 roku? Nie ma ich na stronie CKE i tylko jest z języka włoskiego.

No chyba, że program, zasady, nie zmieniły się od roku 2008, tudzież 2009 i te informatory z biologii i z chemii z tych lat są aktualne - bo właśnie z tych lat sa informatory z tych przedmiotów.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Poprawianie matury z 2009 roku

Post autor: randomlogin »

Jesli sie nie zmienialy, to nie sa wrzucane nowe. To akurat normalna praktyka. Nie wiem jak bylo akurat z chemia i biologia, a jesli takie sa, to najpewniej te wlasnie sa aktualne.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości