Wytłumaczy mi to ktoś? :(

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
silevati
Posty: 8
Rejestracja: 19 paź 2014, o 09:50

Wytłumaczy mi to ktoś? :(

Post autor: silevati »

Wśród węglowodorów niearomatycznych wyróżnia się dwa szeregi homologiczne o wzorze ogólnym CnH2n - są to alkeny i cykloalkany. W obu tych grupach węglowodorów pojawić się mogą związki o konfiguracji cis i trans.
Podaj za pomogą wzorów półstrukturalnych (grupowych) po jednym izomerycznym alkenie i cykloalkanie o konfiguracji trans i wzorze ogólnym C5H10.

Poproszę o rysunki, w końcu to mają być wzory półstrukturalne I o jakieś wytłumaczenie jeśli można, nie widzę jakoś tego alkenu, nie wiem w którym miejscu umieścić wiązanie podwójne. A w tym cyklo wydaje mi się czy to będzie 1,2-dimetylocyklopropan?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wytłumaczy mi to ktoś? :(

Post autor: Giardia Lamblia »

silevati pisze:nie widzę jakoś tego alkenu, nie wiem w którym miejscu umieścić wiązanie podwójne.
W środku.

Cis-pent-2-en i trans-pent-2-en
silevati pisze:A w tym cyklo wydaje mi się czy to będzie 1,2-dimetylocyklopropan?
Tak.
silevati
Posty: 8
Rejestracja: 19 paź 2014, o 09:50

Re: Wytłumaczy mi to ktoś? :(

Post autor: silevati »

Ok, dziękuje Mam jeszcze jedno pytanie, nie wiem od czego zacząć.
Zadanie brzmi:
Guma to bardzo rozciągliwy materiał, elastomer chemicznie zbudowany z alifatycznych łańcuchów polimerowych, które są w stosunkowo niewielkim stopniu usieciowane w procesie wulkanizacji. W przemyśle, terminem guma obejmuje się czasami w uproszczeniu wszystkie rodzaje stałych elastomerów. Gumę stosuje się jako materiał na uszczelki, elastyczne przewody i opony. Prawie każdy gatunek gumy otrzymuje się z kauczuku poprzez wulkanizację. Kauczuk składa się z ułożonych obok siebie bardzo długich łańcuchów poliolefin. Wulkanizacja powoduje tworzenie się stosunkowo niewielkiej liczby mostków chemicznych między tymi łańcuchami, na skutek czego powstaje przestrzenna sieć. Z chemicznego punktu widzenia, głównym składnikiem kauczuku naturalnego jest poliizopren, a dokładnie jeden z jego izomerów cis-poli(1,4-izopren) o masie cząsteczkowej 450000u.

a) Na podstawie powyższego tekstu zapisz, do jakiej grupy związków organicznych zalicza się cis-poli(1,4-izopren)
I tutaj rodzi się moje pytanie, która informacja z treści zadania ma mi pomóc w określeniu tej informacji?

b) Z tekstu wynika, że monomerem naturalnego kauczuku jest izopren (2-metylobutan-1,3-dien). Narysuj fragment łańcucha poli-1,4-izoprenu.
Czyli, że mam po prostu narysować 2-metylobutan-1,3-dien? I o co chodzi z tym dien"? Nie doszliśmy jeszcze do tego w szkole

c) Oblicz, z ilu monomerów zbudowany jest polimer kauczuku naturalnego, o którym mowa w powyższym tekście.
Więc mam policzyć masę tego monomeru, a potem przez tą masę podzielić 450000?
silevati
Posty: 8
Rejestracja: 19 paź 2014, o 09:50

Re: Wytłumaczy mi to ktoś? :(

Post autor: silevati »

silevati pisze:(2-metylobutan-1,3-dien)
przepraszam, błąd, w zadaniu jest 2-metylobuta-1,3-dien (buta zamiast butan)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wytłumaczy mi to ktoś? :(

Post autor: Giardia Lamblia »

silevati pisze:a) Na podstawie powyższego tekstu zapisz, do jakiej grupy związków organicznych zalicza się cis-poli(1,4-izopren)
I tutaj rodzi się moje pytanie, która informacja z treści zadania ma mi pomóc w określeniu tej informacji?
silevati pisze:alifatycznych łańcuchów polimerowych
Polimery.
silevati pisze:b) Z tekstu wynika, że monomerem naturalnego kauczuku jest izopren (2-metylobutan-1,3-dien). Narysuj fragment łańcucha poli-1,4-izoprenu.
Czyli, że mam po prostu narysować 2-metylobutan-1,3-dien? I o co chodzi z tym dien"? Nie doszliśmy jeszcze do tego w szkole
Poczytaj o polimerach.

Najprostsza polimeryzacja:
1.png
1.png (2.67 KiB) Przejrzano 1558 razy
Podobnie masz postąpić z 2-metylobuta-1,3-dienem (dien, czyli 2 [di] wiązania podwójne [en]), tylko tutaj przerzucasz wiązanie podwójne na sam środek meru.

Najlepiej jakbyś otworzył podręcznik i poczytał sam.
silevati pisze:Więc mam policzyć masę tego monomeru, a potem przez tą masę podzielić 450000?
Tak.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości