Wirusy a enzymy

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Wirusy a enzymy

Post autor: DonaBasia »

Wirusy nie wykazują metabolizmu. Czy oznacza to też, że nie posiadają wewnątrz kapsydu enzymów?

Szukałam w różnych źródłach (mniej lub bardziej wiarygodnych) - na różnych stronach internetowych (m.in. biolog.pl, wikipedia) jest napisane, że wirusy nie mają enzymów. W Biologii Villego jest jednak schematyczny rysunek wirusa HIV, na którym zaznaczone są odwrotne transkryptaza, rybonukleaza, integraza i proteaza).

Wirusy muszą mieć jakieś enzymy, które np. wbudowują swoje DNA w DNA komórki gospodarza. Czy nie jest to równoznaczne z posiadaniem metabolizmu (bardzo prostego, ale jednak metabolizmu)?
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: DonaBasia »

I jeszcze jedno:

DNA wirusa wbudowuje się w DNA gospodarza i ulega transkrypcji. Czy materiał genetyczny wirusa ulega transkrypcji razem z genami gospodarza czy jako osobny gen? Jeśli razem z genem gospodarza, to czy nie zostaje wycięty podczas obróbki po translacji (tak jak introny)?
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: lafoniz »

Niektóre faktycznie posiadają enzymy - przykładem na pewna mogą być retrowirusy, które używają odwrotnej transkryptazy do tworzenia DNA na bazie RNA. Pamiętajmy jednak o tym, że te enzymy poza komórką gospodarza są nieaktywne i nie mają co robić w takim wirusie - dlatego ten metabolizm, tak samo jak namnażanie występuje jedynie w ciele kogoś innego. Poczytaj sobie o nowo odkrytym wirusie pandora oraz o Mimivirusie, być może dowiesz się czegoś więcej na temat enzymów
DNA wirusa wbudowuje się w DNA gospodarza i ulega transkrypcji. Czy materiał genetyczny wirusa ulega transkrypcji razem z genami gospodarza czy jako osobny gen? Jeśli razem z genem gospodarza, to czy nie zostaje wycięty podczas obróbki po translacji (tak jak introny)?
Zacznijmy od tego o jakim wirusie mówimy - bakteriofagi mają dwa rodzaje cykli (lityczny i lizogeniczny) i w tym drugim są związane z DNA gospodarza w postaci profaga, a w momencie gdy chcą uciec od niego to przechodzą w cykl lityczny, ich DNA odłącza się od DNA gospodarza (nie wiem jak) i przejmują maszynerię metaboliczną, żeby się namnożyć. Retrowirusy natomiast na stale łączą się się DNA i mogą wyciszać ekspresję innych genów przez co tak naprawdę ich występowanie nie ma większego znaczenia. Tak więc zależy o czym mówimy, rożne są mechanizmy zachodzące w przypadku wirusów.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2013, o 11:56 przez lafoniz, łącznie zmieniany 1 raz.
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: DonaBasia »

Dzięki

Z drugim pytaniem muszę się bardziej sprecyzować: chodziło mi o to, jak powstają białka kapsydu wirusów zwierzęcych. W zrozumieniu tego przeszkadza mi obróbka posttranskrypcyjna (informacja o białku wirusa zostałaby potraktowana jako intron?) i to, że polimeraza DNA rozpoznaje konkretny fragment materiału genetycznego (więc nie wiązałaby się z informacją o białku wirusa?).
Favorka
Posty: 35
Rejestracja: 11 lip 2013, o 22:00

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: Favorka »

lafoniz pisze:Niektóre faktycznie posiadają enzymy - przykładem na pewna mogą być retrowirusy, które używają odwrotnej transkryptazy do tworzenia DNA na bazie RNA.
A czy to nie jest trochę inaczej? Genom retrowirusów, czyli ich RNA zawiera geny kodujące jedynie odwrotną transkryptazę, a nie gotowy enzym?
DonaBasia
Posty: 319
Rejestracja: 22 lip 2013, o 19:59

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: DonaBasia »

Favorka pisze: A czy to nie jest trochę inaczej? Genom retrowirusów, czyli ich RNA zawiera geny kodujące jedynie odwrotną transkryptazę, a nie gotowy enzym?

Nie jestem do końca pewna, ale najpierw musi być odwrotna transkryptaza, a nie jej geny. Bo skoro informacja genetyczna wirusa ulega transkrypcji bezpośrednio ze swojego RNA, to na co komu odwrotna transkryptaza?
Na początku trzeba przeprowadzić odwrotną transkrypcję, by przy pomocy enzymu integrazy wbudować cDNA do genomu gospodarza i dopiero wtedy rozpocząć biosyntezę białka. gotowe enzymy są więc niezbędne.
brak gotowych enzymów jest czymś w stylu: 1.chciałam coś zjeść, 2.przynieśli mi talerz z jedzeniem, 3.zjadłam, 4.przynieśli mi sztućce.
Ale powtarzam- nie jestem pewna
Favorka
Posty: 35
Rejestracja: 11 lip 2013, o 22:00

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: Favorka »

Może wypowie się ktoś jeszcze. Bo: Retrowirusy - jedna z grup RNA-wirusów. Ich genom zawiera RNA i koduje odwrotną transkryptazę (rewertazę) - cytat z vademecum Operonu, gdzie pisze jeszcze, że materiał genetyczny wirusa koduje enzymy niezbędne do ekspresji jego genów i replikacji jego genomu. Z kolei w wikiopedii pisze, że rewertaza występuje u wirusów to z kolei jakby była też zawarta w kapsydzie. Już sama nie wiem.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: lafoniz »

Myślicie panowie i panie bardzo dobrze, wirus zawiera w swoim opakowaniu już gotowe enzymy i faktycznie potrzebuję ich, żeby zintegrować swój materiał genetyczny z DNA gospodarza (na drodze RNA DNA-RNA DNA).

Pamiętajmy tylko o tym, że nikt poza wirusem nie jest w stanie kodować odwrotnej transkryptazy, dlatego genom wirusa ją koduję. Wirus odtwarza ten enzym w gospodarzu, a geneza jego pochodzenia jest bardziej skomplikowaną sprawą (tak samo jak pochodzenie 1 pra-komórki). Musimy zauważyć fakt, że w pochodzeniu tego wirusa był taki moment, że jakoś powstał, miał kod genetyczny do tworzenia tego enzymu, a nie mógł go sam zbudować". Tutaj widać jak jeszcze niewiele wiemy o wirusach, na te pytania nikt wam jeszcze nie odpowie.

Tak więc to co napisałem jest zgodne z tym co jest na wikipedii i w operonie
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: lafoniz »

Nie ma czegoś takiego, jak komórka wirusowa. Wirusy nie tworzą komórek.
- poprawiłem, takie nielogiczności przy pisaniu dłuższej wypowiedzi czasami mogą się zdarzyć. Cieszy mnie jedynie fakt, że miałem pewną świadomość o nie istnieniu komórek wirusowych
revage
Posty: 94
Rejestracja: 26 paź 2014, o 18:40

Re: Wirusy a enzymy

Post autor: revage »

Wirusy w swoim materiale genetycznej maja zakodowane enzymy różne i jak wniknie wirus do komorki gospodarza to mogą zostać wytworzone te enzymy dopiero za pomocą rożnych organelli gospodarza np. Rybosomów, ktorych wirus nie ma

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości