ph w roztworze buforowym.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
aprilnight
Posty: 1
Rejestracja: 7 lis 2014, o 09:28

ph w roztworze buforowym.

Post autor: aprilnight »

Zmieszać 200cm3 roztworu kwasu octowego ( Cm=0,01) i 100cm3 roztworu wodorotlenku sodu (Cm=0,001). Zmierzyć pH otrzymanej mieszaniny. Wykonać niezbędne obliczenia wyjaśniające uzyskanie określonego pH.

I dla mnie w tym zadaniu powstanie sól. Nie mam pojęcia jak ma powstać bufor - a gościu od chemii mówił, że powstanie i już. Nawet jeśli powstanie ten bufor to nie wiem jak podejść do obliczania pH buforu ze wzoru na pH buforu.
Zadanie niby proste, ale nie umiem zupełnie zobaczyć w nim buforu i obliczyć stężenia np. niezdysocjowanego kwasu octowego, bo przecież cześć kwasu będzie tworzyła octan sodu, cześć zdysocjuje i gubię się w tym momencie.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc w zrozumieniu tego zadania.
pola93
Posty: 6
Rejestracja: 23 paź 2013, o 11:28

Re: ph w roztworze buforowym.

Post autor: pola93 »

Cześć. Mam zadanie i nie wiem jak je policzyć liczę na Waszą pomoc, bo nic nie przychodzi mi do głowy. Otóż mam bufor octanowy 0,1M, 20 cm3 (powstał z 20cm3 0.2 M kw. octowego i 20cm3 0.2M octanu sodu, dzielimy na dwie zlewki)
do pierwszej dodaję po 1 cm3 NaOH i obliczam za każdym razem pH. Jestem w momencie dodania 16 cm3 NaOH, liczba moli kwasu -na- jest równa zero a liczba moli soli -ns- wynosi 0.008mola. Liczyłam to z wyprowadzonego wzoru [H+]=Ka*na/ns i nie wiem jak to dalej policzyć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 14 gości