Owoce a nasiona

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
elD
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2014, o 17:46

Owoce a nasiona

Post autor: elD »

Witam.

Mam zagadnienie, którego nie mogę zrozumieć. Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać tu wyjaśnienie, które rozwieje me wątpliwości.

Chodzi o powstawanie owoców u roślin okrytozalążkowych. Łagiewka pyłkowa dostarcza komórki plemnikowe do woreczka zalążkowego, wykształconego z jednego z zalążków zlokalizanych w zalążni. Zalążek przekształca się w nasienie, a cała zalążnia - w owoc. Ale przecież w owocu często znajduje się wiele nasion, jak jak wiele jest zalążków w zalążni. Jak to możliwe?

Pozdrawiam, dziękuję za zainteresowanie moim wątkiem i mam nadzieję na odpowiedź, która pomoże mi zrozumieć temat.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Owoce a nasiona

Post autor: malgosi35 »

wykształconego z jednego z zalążków.
z innych zalążków powstają inne woreczki zalążkowe i dostają się łagiewki innych ziarn pyłku i powstają inne nasiona
elD
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2014, o 17:46

Re: Owoce a nasiona

Post autor: elD »

Czyli wiele ziaren pyłku zapyla zawartość jednej zalążni? Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia wszystkich woreczków zalążkowych, te obumierają i nasion jest mniej niż było woreczków zalążkowych?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Owoce a nasiona

Post autor: malgosi35 »

tak
elD
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2014, o 17:46

Re: Owoce a nasiona

Post autor: elD »

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość