Krzywa standardowa gęstości optycznej mikroorganizmów.

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Karciowata
Posty: 6
Rejestracja: 7 paź 2014, o 19:00

Krzywa standardowa gęstości optycznej mikroorganizmów.

Post autor: Karciowata »

Cześć. Na laboratorium z mikrobiologii ogólnej robiliśmy rozcieńczenia hodowli bakterii dwukrotne (1ml hodowli bakterii na 1 ml płynu fizjologicznego), trzykrotne (1 ml hodowli bakterii na 2 ml płynu fizjologicznego), pięciokrotne i dziesięciokrotne. Później mierzyliśmy szereg tych rozcieńczeń w spektrofotometrze. Robiliśmy też posiew na płytce z agar-agarem z rozcieńczenia 10^5 i 10^6, po tyg inkubacji liczyliśmy kolonie. W domu mieliśmy wyznaczyć krzywą standardową gęstości optycznej mikroorganizmów i tu pojawia się problem. Prowadząca nie powiedziała nam jak to zrobić, na wykładzie nie było o tym nawet słowa, a w internecie nie mogę nic znaleźć.

Mam dane ze spektrofotometru do krzywej, ale nie potrafię obliczyć liczby komórek.
Koleżanka mi tłumaczyła, że jeśli mamy rozcienczenie dwukrotne (1ml hodowli bakterii na 1 ml płynu fizjologicznego), a na naszej plytce znajdowalo sie 381 kolonii to liczymy to tak:
(381*10^1) / 2
trzykrotne (381*10^2) / 3
Czy to jest dobrze liczone ?
I jak mam policzyć z rozcieńczenia pięciokrotnego i dziesięciokrotnego?
Proszę o pomoc.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości