Kryszatały, potrzebuję materiałów

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
M-Arya
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2014, o 16:39

Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: M-Arya »

Cześć,
Mam projekt chemiczny a propos roku krystalizacji i potrzebuję materiały związane z kryształami. Mogą być książki, artykuły itp. Mam plan, aby wykonać duży monokryształ z uwodnionego kryształu miedzi i zrobić shurikena z kryształów. Ale, aby to ładnie opisać i ponazywać potrzebuję dobrych materiałów. I tu się zwracam z prośbą do Was. Będę wdzięczna za wszelką pomoc.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
P.S. Jak to zły dział lub taki temat był to przepraszam.
Anthracene
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2014, o 20:47

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: Anthracene »

A jakich informacji konkretnie szukasz? Istnieje wiele książek do krystalografii (między innymi akademickie, ale takie Cię pewnie nie interesują).
Zapewne chodzi Ci o siarczan (VI) miedzi? Jest to chyba (zaryzykuję!) najprostszy kryształ do domowej krystalizacji. A w jaki sposób chceesz połączyć wyhodowane monokryształy? Uwzględniłeś kształt kryształu (każdy związek ma charakterystyczny kształt kryształu, pamiętaj)? Co zamierzasz nazywać i opisywać?
Na internecie jest wiele dostępnych materiałów do domowej hodowli kryształów - poczytaj.
M-Arya
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2014, o 16:39

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: M-Arya »

Tak, chodzi mi o siarczan miedzi.
Zakładam, że jeżeli kryształy będą ustawione tak jak na rysunku jaki przedstawiłam to się ze sobą po prostu zrosną tak jak robią się poli, tylko moje musi być w 100% pod kontrolą.
/
/
/
/
/
/
(przepraszam za estetykę, ale wstawianie grafik u mnie nie działa)
Nazywać i opisywać zamierzam wszystko co zrobiłam i planuję zrobić. Mamy zrobić prezentacje, gdzie będą: cele eksperymentów, cel główny, cele pośrednie, spis sprzętu, odczynników chemicznych, zdjęcia, wnioski, Ocena realizacji celów.
Opis celów, które udało się zrealizować
Opis celów, które nie zostały zrealizowane, przyczyny i podsumowanie.
M-Arya
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2014, o 16:39

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: M-Arya »

Przepraszam kreski mi się rozjechały. Miało to tworzyć X", przepraszam też za dwa posty pod sobą.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: Adax82 »

M-Arya,
Krystalizacja soli – parę praktycznych uwag od strony fizyki.
1. Krystalizując roztwory określonych soli otrzymujemy monokryształy lub polikryształy. Krystalizacja w obu przypadkach zachodzi na skutek przechodzenia roztworu soli ze stanu przesycenia w stan nasycenia. Monokryształy powstają wtedy, kiedy proces zatężania roztworu poprzez odparowywanie rozpuszczalnika jest bardzo powolny ( rozciągnięty w czasie ), podczas gdy polikryształy powstają wtedy, kiedy proces zatężania roztworu poprzez odparowywanie rozpuszczalnika jest stosunkowo szybki.
2. Dla ustalenia uwagi przyjmijmy, że krystalizacja odbywa się w stałej temperaturze i zależy ona tylko i wyłącznie od stężenia roztworu.
3. Dla rozważań przyjmijmy do porównania dwa „sztandarowe” roztwory: NaCl i CuSO4. Krzywa rozpuszczalności NaCl w wodzie jest bardzo „płaska”, podczas gdy krzywa rozpuszczalności CuSO4 w wodzie jest „stroma”. Implikacją tej obserwacji jest stwierdzenia, że nieznaczna zmiana ilości rozpuszczalnika ( H2O ) w przypadku NaCl powoduje stosunkowo dużą zmianę ilości NaCl na styku „roztwór nasycony – roztwór przesycony”, ale stosunkowo większa zmiana ilości rozpuszczalnika ( H2O ) w przypadku CuSO4 powoduje stosunkowo małą zmianę ilości CuSO4 na styku „roztwór nasycony – roztwór przesycony”.
4. Mając na uwadze, że monokryształy tworzą się w warunkach małej zmiany stężenia soli ( wraz z ubywaniem rozpuszczalnika ), podczas gdy polikryształy tworzą się w warunkach dużej zmiany stężenia soli ( wraz z ubywaniem rozpuszczalnika ) – zachować należy możliwie powolne ubywanie rozpuszczalnika – dla uzyskania monokryształów, oraz szybkie ubywanie rozpuszczalnika – dla uzyskania polikryształów.
5. Można oczywiście uzyskać – kierując się powyższymi wskazówkami – zarówno polikryształy CuSO4 jak i monokryształy NaCl.
6. Dla uzyskania pożądanego wzrostu monokryształu CuSO4 należałoby nasycony roztwór CuSO4 umieścić w izolowanych termicznie warunkach i kontrolować temperaturę z dokładnością co najmniej delta t = 0,1 st C/dobę – obniżając ją o wskazany wskaźnik. .uzyskamy monokryształ o wadze np. 50g. Dwa połączone monokryształy CuSO4 uzyskasz najłatwiej mają dwa ośrodki krystalizacji, na których wzrastać będą dwa monokryształy. Początkowo oddzielnie, a potem jako połączone.
7. Prowadząc doświadczenia z hodowlą monokryształów w warunkach domowych – bez stosowania wysoce specjalistycznych metod – uzyskałem monokryształy NaCl o wielkości boku sześcianu 6 mm, monokryształ CuSO4 o wielkości 60x 25 mm, monokryształ NiSO4 o boku sześcianu 12 mm.

p.s. .wielcy tego świata próbują wyhodować monokryształ C ( diament ) możliwie największy – udaje się to do wielkości ułamka karata ( 1 karat = 0,2 g ). .może spróbuj zawalczyć o coś więcej.
M-Arya
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2014, o 16:39

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: M-Arya »

Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że mam dość banalny pomysł, ale temat jak na klasę pierwszą jest dość trudny, a czasu też mam mało. Na razie mam monokryształ takiej wielkości: 4x 2.5x 1. Hoduję go 1.5 tygodnia. To dobrze, czy źle?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: Adax82 »

M-Arya, To jest bardzo dobrze. Cierpliwość jest tu bardzo pożądana bo wtedy efekty będą bardzo dobre, a wręcz spektakularne.
M-Arya
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2014, o 16:39

Re: Kryszatały, potrzebuję materiałów

Post autor: M-Arya »

Jak zrobię i ocenią mi ten projekt to wrzucę to co mi wyszło. Może się komuś przyda. Możesz polecić jakąś książkę o kryształach (budowa itp.)?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości