Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Nygga97 »

Witam, uczę się właśnie o mszakach i mam pewne wątpliwości dotyczące rozmnażania tych roślin. Znam pojęcie przemiany pokoleń oraz wiem na czym polega. Natomiast nie potrafię zrozumieć jak mchy mogą się rozmnażać bezpłciowo przez zarodniki. Przecież w przemianie pokoleń zarodniki powstają w sporach w wyniku podziału mejotycznego, a następnie powstają z nich gametofity, a te produkują gamety. Tu chodzi o to, że w pewnym etapie zachodzi rozmnażanie bezpłciowe? Sposób rozmnażanie bezpłciowego np. za pomocą rozmnóżek łatwo wytłumaczyć, ale za pomocą zarodników? One prowadzą to powstania gametofitów! Czyli powstający osobnik jest wynikiem rozmnażanie bezpłciowo-płciowego. Proszę o zweryfikowanie i poprawienie mojego toku myślenia( o le jest zły ).
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Nygga97 »

Popełniłem mały błąd- niestety nie wiem jak edytować wypowiedź."Zarodniki powstają w SPORANGIACH nie w sporach".
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

Mchy nie rozmnażają się bezpłciowo przez zarodniki.
To - jak słusznie zauważyłeś - rozmnażanie płciowe.
Gdzie to wyczytałeś?

Rozwój generatywny roślin dotyczy cyklu, na każdym etapie jest to rozwój generatywny (spory mogą mieć już nawet przypisaną płeć, mikrospory i makrospory lub megaspory).

A bezpłciowy nie ma mejozy ani zapłodnienia, więc mogą to być rzeczone rozmnóżki
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: Nygga97 »

1) Mszaki rozmnażają się płciowo oraz bezpłciowo. Rozmnażanie bezpłciowe może odbywać się przez zarodniki oraz wegetatywnie przez fragmentację rośliny lub rozmnóżki. Dosłowny cytat z podręcznik do Biologii do 2 liceum. Ja po prostu cały czas zastanawiam się czy zarodniki mogą opuścić cykl rozwojowy, nie powodując powstawania gametofitu i spowodować powstanie nowego organizmu, bo tak to rozumiem jeżeli jest napisane, że mszaki mogą rozmnażać się bezpłciowo przez zarodniki. Innej możliwości nie ma skoro zarodniki tworzą gametofity, a te następnie gamety to jest to już cykl rozwojowy.
2) Przepraszam za pytanie z innej beczki ale coś mi się przypomniało (grzyby już dawno przerobiłem, lecz dalej mnie to nurtuje.): ten sam problem miałem przy grzybach, w cyklu rozwojowym np. sprzężniowca, gdzie łączą się 2 gametangia. W efekcie powstaje zygospora następnie zarodnia i zarodniki po podziale mejotycznym. No super, ale jak grzyby mogą rozmnażać się bezpłciowo przez zarodniki? Skoro te zarodniki powodują powstawanie nowych grzybni, które dalej wchodzą w cykl rozwojowy? Czy rozmnażanie bezpłciowe grzybów polega na tym, że pojedyncza strzępka nie łączy się z drugą strzępką i sama wytwarza zarodnie i powstające zarodniki nie są zróżnicowane genetycznie(nie doszło do gametangiogamii)? Po prostu takie rzeczy mnie zastanawiają, bo nie lubię się czegoś uczyć na pamięć bez zrozumienia.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

Nie ma - zarodniki powstają w wyniku mejozy. Nie da się inaczej.

Ktoś gdzieś się walnął chyba i pomyślał, że jak nie przez gamety, to bezpłciowo, ale to nie jest poprawne. Kiedyś mogli nie wiedzieć, jak przebiega cykl rozrodczy, stąd może nieporozumienia, bo zarodniki mogły być wykorzystywane do określania różnych struktur.

Co do grzybów - nie mam pewności. Może jest jakaś forma tworzenia zarodników bez mejozy i zapłodnienia. U roślin nie ma.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

Doszukałam - mitospory są wytwarzane w podziale mitotycznym i mają taki sam genom.
U roślin są mejospory, więc może właśnie u grzybów bywają mitospory. Coś mi się obija, ale nie chcę wprowadzić w błąd.

Fajnie, że chcesz to zrozumieć
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

Ale przecież mchy to nie tylko gametofit, ale też sporofit, pokolenie diploidalne. Jego komórki są również diploidalne, tym bardziej komórki archesporu, tkanki zarodnikotworczej, wyscielajacej zarodnie i wytwarzającej na drodze mejozy haploidalne zarodniki. Haploidalne zarodniki kielkuja na podłożu, tworząc haploidalny gametofit.
O to chodzilo?

jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

Anna, u grzybów powstają mitospory, dobrze Ci się obija u skoczków np. Występuje pokolenie diploidalne, tworzące zarodniki diploidalne - właśnie w wyniku podziału mitotycznego.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

jestemszczesciara pisze:Ale przecież mchy to nie tylko gametofit, ale też sporofit.
To prawda, ale to nadal jest płciowe.
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

Oj nie tworzenie zarodników to rozmnażanie bezpłciowe. Rozmnażanie płciowe występuje wtedy, kiedy powstają gamety i łączą się w zygote. Zarodniki powstają podczas mejozy, jak gamety, ale pełnią zupełnie inną role - uczestniczą w utworzeniu haploidalnego gametofitu.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

jestemszczesciara, nie.
Cały cykl przemiany pokoleń jest rozmnażaniem płciowym, bowiem wiąże się z mejozą i zapłodnieniem.
W rozmnażaniu płciowym może nie być cyklu, a jedynie jeden typ osobnika, wtedy mamy mejozę pregamiczną lub postgamiczną, albo może być cykl, z jakby dwoma osobnikami. Wtedy jeden robi mejozę, a drugi zapłodnienie, ale oba etapy to rozmnażanie płciowe.

W rozmnażaniu bezpłciowym osobnik potomny ma cechy i geny osobnika rodzicielskiego, a w cyklu przemiany pokoleń tak nie jest - genotyp gametofitu nie jest tym samym, co sporofitu.

Słowem taka paproć rozmnaża się bezpłciowo przez stolony lub kłącze, ale płciowo przez zarodniki. Dodatkowo zarodniki mogą mieć niejako płeć, określa się to jako różnozarodnikowość. Takie mikrospory i makrospory tworzą rozdzielnopłciowe gametofity.

Jedynie w przypadku mitospor można rzeczywiście mówić o rozmnażaniu bezpłciowym.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2014, o 14:10 przez AnnaWP, łącznie zmieniany 1 raz.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: AnnaWP »

Pewnie źródłem problemu jest próba rozróżniania sporofitu od gametofitu, gdzie sporofit nie tworzy gamet, a gametofit tworzy. Niemniej jednak oba pokolenia w tym cyklu rozmnażają się płciowo.
Gdzieś, ktoś próbował uprościć i namieszał.

Tu jest to dobrze wyjaśnione:
Załączniki
rozmnazanie_roslin.pdf
(1.93 MiB) Pobrany 212 razy
jestemszczesciara
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2013, o 16:43

Re: Zarodniki- rozmnażanie bezpłciowe.

Post autor: jestemszczesciara »

Cały cykl przemiany pokoleń, jak z nazwy wynika, jest przemianą pokoleń, diploidalnego i haploidalnego u roślin dochodzi fo redukcji jednego bądź drugiego, ale nie dzieje się tak, że jedno z pokoleń zanika, a drugie dominuje całkowicie i bezwzględnie według Ciebie cały cykl, w którym pojawia się mejoza i gamia to rozmnażanie płciowe, tak to rozumiem. Według mnie rozmnażanie płciowe jest częścią cyklu jak i rozmnażanie bezpłciowe, te dwie fazy zazebiaja się, jednak są dwiema skrajnosciami, które rozgraniczam. Według mnie osobnik pokolenia płciowego rozmnaża się płciowo, i analogicznie z osobnikiem pokolenia bezpłciowego. Dlatego też uważam, że mejospory są mocno związane z rozmnażaniem płciowym, jednak same w nim nie uczestniczą.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości