Bufory

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Bufory

Post autor: Rosaline »

Mam kilka wątpliwości związanych z buforami, w dostępnych mi źródłach niczego nie znalazłam, sama wydedukowałam rozwiązania, ale nie wiem, czy są dobre. Na pytania 2 i 3 nie znam odpowiedzi.

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć? Kolokwium za niedługo.

Pytania:
1. Opisz wpływ stężenia roztworu na stężenie jonów wodorowych w mieszaninie buforowej – wraz ze wzrostem stężenia roztworu, maleje stężenie jonów H+ w mieszaninie buforowej?
2. Wyjaśnij, czy zdolność buforowania kwasów i zasad buforu octanowego o pH=5,5 różni się i dlaczego?
3. Porównaj zdolność buforowania kwasów i zasad przez bufor octanowy o pH=5 i pK=4,8.
4. Od czego zależy pH mieszaniny buforowej? Od ilości jonów wodorowych w tej mieszaninie - im jest ich więcej, tym pH mieszaniny buforowej będzie niższe?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bufory

Post autor: Giardia Lamblia »

Rosaline pisze:1. Opisz wpływ stężenia roztworu na stężenie jonów wodorowych w mieszaninie buforowej – wraz ze wzrostem stężenia roztworu, maleje stężenie jonów H+ w mieszaninie buforowej?
Nie.
1.gif
1.gif (1.13 KiB) Przejrzano 1395 razy
Zastanów się - odnosząc się do równania - jak zmienia się pH roztworu wraz z jego rozcieńczaniem/zatężaniem.

Jeżeli mamy bufor octanowy, to zasadą są jony CH3COO- (np. pochodzące z octanu sodu), a kwasem CH3COOH.
Rosaline pisze:2. Wyjaśnij, czy zdolność buforowania kwasów i zasad buforu octanowego o pH=5,5 różni się i dlaczego?
Podstaw do powyższego równania wartość pH i wylicz stosunek stężeń obydwu czynnych składników buforu (tych, które odpowiadają za buforowanie). Następnie zastanów się, jak ta dysproporcja wpływa na różnicę w zdolności buforowania kwasu i zasady (jednego zbuforuje nam więcej, a drugiego mniej).

Jeżeli nie jest jasne - napisz sobie równania reakcji.
Rosaline pisze:3. Porównaj zdolność buforowania kwasów i zasad przez bufor octanowy o pH=5 i pK=4,8.
J.w
Rosaline pisze:4. Od czego zależy pH mieszaniny buforowej? Od ilości jonów wodorowych w tej mieszaninie - im jest ich więcej, tym pH mieszaniny buforowej będzie niższe?
Jakby pytanie brzmiało od czego zależy pH roztworu - ok. Jednak pytają się o bufory, czyli już o konkretne związki.
pH buforu zależy od stosunku stężeń zasady do kwasu (oraz od mocy kwasu wchodzącego w skład buforu).
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Bufory

Post autor: Rosaline »

Pierwsze rozumiem (chyba), bo kiedy zatężamy roztwór, logarytm rośnie, pH i stężenie jonów wodorowych rośnie. Podczas rozcieńczania pH się zmniejsza, a stężenie H+ maleje. Tak?

Drugie i trzecie niejasne, mimo, że rozpisałam reakcje:
CH3COOH + OH- CH3COO- + H2O
CH3COO- + H+ CH3COOH

po podstawieniu do wzoru:
5,5 = pKa + ?

Na chłopski rozum pH=5,5 mówi, że więcej jest jonów wodorotlenowych niż wodorowych, więc więcej jest CH3COO-, które będą wyłapywały H+ w większej ilości niż CH3COOH wyłapie OH-. Więc zdolność buforowania kwasów jest większa niż zasad, tak?

I jeszcze pytanie, które nie wiem dlaczego pominęłam w pierwszym poście: z czego wynika fakt, że zakres stosowalności buforów wynosi około 1 jednostki pH w pobliżu do pKa? Wszędzie piszą, że tak jest, ale nigdzie - dlaczego.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bufory

Post autor: Giardia Lamblia »

Rosaline pisze:Pierwsze rozumiem (chyba), bo kiedy zatężamy roztwór, logarytm rośnie, pH i stężenie jonów wodorowych rośnie. Podczas rozcieńczania pH się zmniejsza, a stężenie H+ maleje. Tak?
Nie. C = n/V. n jest stałe podczas całego procesu dodawania/odparowywania rozpuszczalnika (wody). Zmienia się V (objętość).

Czasady = nzasady/V
Ckwasu = nkwasu/V

Jak widzisz V jest wspólne dla obydwu (są w tym samym roztworze). W związku z tym stosunek stężenia kwasu do zasady (lub zasady do kwasu) nie zmienia się podczas rozcieńczania/zatężania roztworu. Jeżeli nie zmienia nam się Czasady / Ckwasu, to pH (zgodnie z równaniem) również się nie zmienia.
Rosaline pisze:Drugie i trzecie niejasne, mimo, że rozpisałam reakcje:
CH3COOH + OH- CH3COO- + H2O
CH3COO- + H+ CH3COOH
Jeżeli mamy więcej kwasu octowego niż anionów octanowych, to roztwór przyjmie proporcjonalnie więcej jonów OH- (zasady) niż kationów hydroniowych (kwasu) bez zmiany pH (zakres buforowania).

Powiedzmy, że masz w buforze 2 mole CH3COOH i 0,1 mola CH3COO-CH3COO-. Roztwór taki zbuforuje znacznie więcej zasady (OH-) niż kwasu (H3O+).
Rosaline pisze:5,5 = pKa + ?
1.gif
1.gif (713 Bajtów) Przejrzano 1396 razy
Po wyliczeniu
2.gif
2.gif (358 Bajtów) Przejrzano 1396 razy
Mamy 5x więcej zasady niż kwasu. Wobec tego roztwór tego buforu ma znacznie większą zdolność buforowania kwasu niż zasady.
Rosaline pisze:Na chłopski rozum pH=5,5 mówi, że więcej jest jonów wodorotlenowych niż wodorowych, więc więcej jest CH3COO-, które będą wyłapywały H+ w większej ilości niż CH3COOH wyłapie OH-. Więc zdolność buforowania kwasów jest większa niż zasad, tak?
Cóż, nie. pH = 5,5 świadczy o tym, ze mamy pH kwasowe. W wypadku buforów nic nam to nie mówi o tym, czy więcej jest części kwasowej, czy też zasadowej buforu. Jeżeli miałabyś roztwór H3PO4 o pH = 5,5, to czy logiczne jest dla Ciebie jakich jonów jest najwięcej? Bez znajomości stałych dysocjacji obawiam się, że możesz jedynie strzelić.

Najlepiej przyrównywać pH do mocy kwasu, ale to już do tłumaczenia trochę bardziej skomplikowane, a w każdym opracowaniu o buforach musi być o tym wspomniane.
Rosaline pisze:I jeszcze pytanie, które nie wiem dlaczego pominęłam w pierwszym poście: z czego wynika fakt, że zakres stosowalności buforów wynosi około 1 jednostki pH w pobliżu do pKa? Wszędzie piszą, że tak jest, ale nigdzie - dlaczego.
Nie dotyczy to wszystkich buforów i jest to dość duże uproszczenie. Po prostu dodając taką ilość kwasu/zasady (wchodząc od stanu pH = pKa), która zmieni nam wartość pH o 1, w całości pozbędziemy się z roztworu buforu części kwasowej/zasadowej. Wynika to z równania Hendersona-Hasselbalcha.
3.gif
3.gif (1.13 KiB) Przejrzano 1396 razy
Na konkretnym przykładzie:

Jeżeli pH - pKa = 1, to
4.gif
4.gif (406 Bajtów) Przejrzano 1396 razy
Czyli mamy 10x więcej zasady niż kwasu. W związku tym z tym zdolność buforowania zasady (jonów OH-) została praktycznie wyczerpana.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Bufory

Post autor: Rosaline »

Giardia Lamblia pisze:pH (zgodnie z równaniem) również się nie zmienia.
ale dałam się podejść.

Więc stężenie roztworu nie ma wpływu na stężenie jonów wodorowych buforu? Podpucha jakaś?
Giardia Lamblia pisze:Jeżeli mamy więcej kwasu octowego niż anionów octanowych, to roztwór przyjmie proporcjonalnie więcej jonów OH- (zasady) niż kationów hydroniowych (kwasu) bez zmiany pH (zakres buforowania).

Powiedzmy, że masz w buforze 2 mole CH3COOH i 0,1 mola CH3COO-CH3COO-. Roztwór taki zbuforuje znacznie więcej zasady (OH-) niż kwasu (H3O+).
Rozumiem, ale co daje nam podana wartość pH w zad. 2?
Mamy tylko jedną daną".

Trzecie już ogarniam!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bufory

Post autor: Giardia Lamblia »

Rosaline pisze:Więc stężenie roztworu nie ma wpływu na stężenie jonów wodorowych buforu? Podpucha jakaś?
Jasne, że jakieś tam różnice będą, nie tylko ze względu na to. Jednakże równanie wystarcza nam do przewidywania pH.
Rosaline pisze:Rozumiem, ale co daje nam podana wartość pH w zad. 2?
Mamy tylko jedną daną".
Przecież zad 2 już rozwiązane pH umożliwia Ci obliczenie stosunku stężeń zasady do kwasu (wiesz, czego jest więcej).

Tak, różni się, bo masz więcej anionów octanowych niż kwasu (policzyłaś dzięki zajomości pH) w związku z czym możesz zbuforować H3O+ niż OH-
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Bufory

Post autor: Rosaline »

Giardia Lamblia pisze:Przecież zad 2 już rozwiązane
Dramat te bufory, ale teraz ogarnęłam.
Dziękuję bardzo!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości