Zakupy do Mikrofotografii

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
pu5z3k
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2014, o 20:57

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: pu5z3k »

muszę dokładnie wiedzieć na co polować bo temat jest ciekawy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: planapo »

Budzet i jakosc planowanych fotografii moze to bardzo dokladnie okreslic.

Podstawowy plan to Biolar/dobry chinczyk z tri plus dobre obiektywy i inne techniki obserwacyjne - do zdobycia w Polsce.
Plan zaawansowany to sprzet jednego z klasowych producentow (Nikon, Olympus, Zeiss, Leitz/Leica) i zagraniczne zakupy na ebayu.

Najpopularniejsze i z najwiekszymi mozliwosciami/dostepnoscia czesci to Olympus BH2 i Nikon Labophot 2.
JohnyM

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: JohnyM »

Witam nową osobę na forum, zawsze miło gdy pojawia się ktoś zainteresowany tematem.
Masz bardzo poważny sprzęt jeśli chodzi o aparat - niestety w mikrofoto nie zrobisz z niego pełnego użytku. Obiektywy mikroskopowe są odpowiednikiem szkiełek dla APS-C. Oczywiście możesz korzystać z pełnej klatki, ale będziesz miał sporą winetę. Mógłbyś zastosować okular projekcyjny 2x / 2,5x dla wypełnienia klatki, ale zdolność rozdzielcza i tak będzie taka sama (tzn. to samo osiągniesz robiąc crop a światłosiła będzie większa). Generalnie najlepsze obiektywy mikroskopowe wymagają matrycy rozmiaru APS-C i do 12mpx - resta to overkill a nawet możliwa utrata jakości. Im większy rozmiar pojedynczego piksela tym lepiej.
Z teoretycznego punktu widzenia, najlepszym body do mikrofotografii w tej chwili będzie Sony A7S, drugie miejsce Sony A6000 (mój wybór), trzecie Nikon D800E/Canon 750D itp.
Obiektywy które masz wymagają (dla body canona) tubusa 150mm PZO i 200 Nikon. Mógłbyś ich używać na jednym mikroskopie 160mm ale Nikony wymagałyby adaprera na gwint RMS o długości 50mm.
Jeśli robisz stacki nie potrzebujesz obiektywów klasy PLAN - i tak będziesz miał zdjęcia z wszystkich potrzebnych poziomów ostrości.

Osobiście polecałbym Nikona Optiphot-2 i polowanie na obiektywy CFN Plan (ekonomicznie i łatwiej w użytku) albo PlanApo (jakość choć cena około 1000zł za obiektyw + polowanie). Jeśli masz pytania techniczne, to chętnie pomogę.
pu5z3k
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2014, o 20:57

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: pu5z3k »

więc tak, zależy mi przede wszystkim na jakości zdjęć to istne moje zboczenie dla mnie bez detalu nie ma zdjęcia to moje podstawowe założenie w makrofotografii, drugim tematem jest oświetlenie.

Trudności i kombinacje z tym związane tylko mnie nakręcają więc nawet i lepiej, jako że jestem czlowiekiem fotografującym wszystko, wycisnijmy wszystko z biolara, kolega moj z forum, który tutaj też jest robi genialne fotki.

allegro 4807231730

znalazłem takiego warto o niego się licytować ?
jaka cena jest odpowiednia za biolara ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: planapo »

Cena za ktora warto kupowac model Biolar: 500-900 zl. Zestaw w idealnym stanie, rozbudowany lub z innymi dodatkowymi akcesoriami wart jest 900-1300 zl, jesli jest rozbudowany o DIC, posiada nasadke tri, kontrast fazowy zmienny to sa to ceny od 1500 do 2500-3000zl.

Plusy: Biolar - mikroskop rangi badawczej o pelnych mozliwosciach rozbudowy najlepszy stosunek jakosc/cena/dostepnosc czesci/rozbudowa jednak niektore części jak nasadka tri czy zestaw DIC sa bardzo rzadko spotykane.

Minusy: kiepska ergonomia uzytkowania - mikroskop jest niewygodny w pracy (kąt nasadki, ulozenie rewolweru, pokretło XY, ułożenie rąk). Archaiczna pod tym wzgledem konstrukcja bedzie przeszkadzac jesli duzo i dlugo pracuje sie z mikroskopem.
To sa szacunkowe ceny, ale odstepstwa sa niewielkie, jesli nie liczyc mega okazji gdzie wystawia perelke ktos kto nie ma pojecia co ma. Ten zalinkowany nie ma jednego obiektywu (nie problem), zasilacza (da sie dokombinowac, ja sie nie znam na elektryce), opis jest dosc skromny. Z doswiadczenia nie decydowalbym sie na pierwszy upatrzony sprzet, ale jesli jestes na 100% zdecydowany na Biolara to poluj (:
JohnyM

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: JohnyM »

Jeśli chodzi o jakość to najwyższą zdolność rozdzielczą (detal) mają obiektywy klasy Fluor/Fluar/Super fluor - jednak są obarczone sporą abberacją chromatyczną.
Obiektywy PlanApo mają bardzo dużą zdolność rozdzielczą (zazwyczaj nieco niższą od Fluorów) ale są prawie całkowicie pozbawione abberacji chromatycznej.
Obiektywy klasy PlanFluor są kompromisem pomiędzy kosztem a zdolnością rozdzielczą i abberacją chromatyczną. Dodatkowo cechują się dużą uniwersalnością.

Najlepszy obiektyw na rynku dostępny w tej chwili to apo olympusa Na 1,7

Biolar w tej cenie to dobry zakup.

Co do oświetlenia to tu może być duża rozprawka. Generalnie najlepszym źródłem światła w mikroskopii będzie lampa ksenonowa (flash).
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: Wojtek37 »

Witam kolegę, miło mi (nam) poznać kogoś z takim doświadczeniem i pasją , mam dla kolegi propozycję i nie szkoda mi będzie oddać w inne ręce bo potencjalnie może trafić do osoby z pasją przez duże P.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: planapo »

Jak w muzeum. Zrodlo sprawdzone, sprzet na pewno w dobrym stanie, jak sie decydujesz na Biolara to ciezko bedzie o lepszy set (:
pu5z3k
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2014, o 20:57

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: pu5z3k »

pod warunkiem, że dźwignę finansowo

oglądam tak rynek i drogie są takie zabaweczki ehh ciężki temat -)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Zakupy do Mikrofotografii

Post autor: planapo »

Sprzet, ktory nowy kosztowal okolo 200k zlotych i wiecej na ebayu mozna czasem trafic za 4-5k (: Takze roznica jest spora (:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości