Synteza pochodnych kwasu cynamonowego

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Synteza pochodnych kwasu cynamonowego

Post autor: tomaszp »

Cześć
Ostatnio przeczytałem o syntezie pochodnych kwasu cynamonowego z aldehydu benzoesowego (i jego pochodnych) w reakcji z kwasem karboksylowym (i jego pochodnymi) w obecności NaBH4 w NMP. Tutaj link do artykułu:
zobacz-ten-plik.pdf
(131.51 KiB) Pobrany 24 razy
Niestety nie umiem znaleźć, ani sam wymyślić mechanizmu dla takiej reakcji- ma ktoś jakieś pomysły? Doszukałem się, że w reakcji z kwasami (a z artykułu wynika, że w pierwszej kolejności mamy taką reakcję) powstają acyloxyborohydride species", niestety nie mogę na ten temat znaleźć więcej informacji.

I jeszcze jedno- w References pisze, że w pierwszej kolejności do trójszyjnej kolby dano kwas (załóżmy że octowy) i 1g NaBH4. Następnie dodano aldehyd benzoesowy i dopiero 2ml NMP. Dlaczego rozpuszczalnik dodano na samym końcu i to w tak małej ilości?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Synteza pochodnych kwasu cynamonowego

Post autor: adamantan »

W publikacji pisze:

"The detailed mechanism of this reaction will be discussed
in a separate communication."

A więc SCOPUS, klikasz na nazwiska autorów i szukasz od 2003 w górę, co nowego napisali i w ten sposób znajdziesz.

I jeszcze jedno- w References pisze, że w pierwszej kolejności do trójszyjnej kolby dano kwas (załóżmy że octowy) i 1g NaBH4. Następnie dodano aldehyd benzoesowy i dopiero 2ml NMP. Dlaczego rozpuszczalnik dodano na samym końcu i to w tak małej ilości?
Warto zapytać autorów, czy to miało jakieś znaczenie. Naukowcy przez e-maila zwykle nie gryzą", chyba, że zaczniesz podważać ich wyniki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość