Oświetlacz LED - PWM

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Oświetlacz LED - PWM

Post autor: kriscavok »

Dla zainteresowanych:
Działa.
1. Uwaga na początek - prąd kopie!
2. Nie wymaga ingerencji w oryginalną instalację elektryczną mikroskopu (poza odłączeniem kabla zasilającego!, mechanicznym zdemontowaniem potencjometru i żarówki). Zamieszanie widoczne na zdjęciu, to wynik mojej wcześniejszej modyfikacji.
3. Power LED 10W, 2800mA (można wybrać inną, ta jest bardzo mocna, do DIC), tak mocna dioda wymaga radiatora!
4. Płynna zmiana jasności PWM 0-100%, regulowana potencjometrem 47kOhm, zamocowanym w miejsce oryginalnego potencjometru z mikroskopu.
5. Zasilanie DC 12V (działa też na np. 6V - patrz dokumentacja drivera), poprzez LED DRIVER SST90 SST50 XP-G XM-L 350-5000mA z Allegro. Na stronie przedmiotu jest też dokumentacja (koniecznie przeczytać) i schematy połączeń, od tego samego sprzedawcy można kupić diodę i reflektor.
6. Fotografowanie jest możliwe. W pewnych, specyficznych warunkach (niska jasność, obiektyw 4x i 10x) obraz na lcd migocze i wtedy zdjęcia nie wychodzą (na Samsungu NX5). Trzeba wtedy zwiększyć jasność i ustawić mniejszy czas migawki. Jest to mankament sterowania PWM - migotanie dla oka niewidoczne, dla aparatu tak.
- skala trudności. nie za trudne, trzeba sobie wykombinować jak to zamontować w mikroskopie.
- koszt około 200PLN
- widoczna lampa błyskowa to osobny temat. też raczej proste ale nie konieczne.
Totoro
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2014, o 15:38

Re: Oświetlacz LED - PWM

Post autor: Totoro »

Jako nowy szczęśliwy posiadacz mikroskopu Biolar myślę nad wymianą oświetlenia z żarowego na diodowe. Chciałbym go użyć razem z nasadką projekcyjną MNP1. Niestety biolog.pl skasował już zdjęcia z tego wątku. Stąd moja prośba o trochę więcej szczegółów jak się z tym zadaniem uporać. Lutownica była mi jak dotąd obca, ale jestem gotów nauczyć się wszelkich potrzebnych podstaw . Widziałem na forum, że ktoś wytoczył radiator chyba z kawałka aluminium i podłączył zamiast zwykłej żarówki. Myślę, że potrafiłbym zrobić coś na kształt rysunku technicznego dla tokarza.
  • Jak jednak sobie poradzić z przeciągnięciem kabli do diody przez starą oprawę żarową?
  • Czy diodę do radiatora można po prostu czymś przykleić?
  • Czy taki potencjometr byłby OK: allegro 4689344880 (inne jak widziałem były tylko 2W, domyślam się, że za słabe do 10W diody)?
  • Co to znaczy Zasilanie DC 12V [.], poprzez LED DRIVER"? Czy oznacza to, że muszę mieć transformator DC 12V i podłączyć go do tego LED DRIVERa? Czy ktoś mógłby podesłać linka do jakiegoś kandydata na taki transformator?
  • Jaki rodzaj kabli użyć do podłączenia tego transformatora do LED DRIVERa? (jestem naprawdę początkującym elektronikiem )
JohnyM

Re: Oświetlacz LED - PWM

Post autor: JohnyM »

Przerobię ci oświetlacz żarowy na power LED z regulacją natężenia za 150zł.
Apollokrk
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2014, o 23:02

Re: Oświetlacz LED - PWM

Post autor: Apollokrk »

Witam serdecznie,
ja zamontowałem w Moim Zeissie Nf diodę z halogenu 10W 4000K + radiator do diody (obowiązkowo) z kształtownika aluminiowego L.
Wszystko zrobiłem na próbę zdając sobie sprawę z niepełnego spektrum widma. W literaturze znalazłem informacje, że im wyższa temperatura barwowa diody LED tym większa ilość promieniowania UV. Tak więc stosując diodę na gołe oko można nabawić się jaskry. Ja mam zamontowaną kamerę HD więc filtracja jest ale warto rozważyć problematykę. Ale i tak chyba wrócę do klasyki czyli żarówki halogenowej. Ponieważ mój mikroskop jest z odległej epoki szukam alternatywy źródła światła. Padło chwilowo na LED. Ale przeraża mnie widmo i możliwość utraty wzroku więc halogen jest kolejną alternatywą techniczną
JohnyM

Re: Oświetlacz LED - PWM

Post autor: JohnyM »

Odwrotnie. Im niższa temperatura. Poza tym te Ledy mają spektrum od 420nm. Im cieplejsza tym lepiej dla szkiełek achromatycznych. Nie słyszałem nigdy, żeby kamera HD zapewniała filtrowanie światła.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości