Gady - wzrok

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
shinobi
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2007, o 10:25

Gady - wzrok

Post autor: shinobi »

Witam. Jaszczurki i węże nie widzą światła czerwonego (z zakresu 620 - 750 nm). Interesuje mnie dlaczego go nie widzą.
W ludzkim oku znajdują się pręciki i czopki. Pręciki odpowiadają za widzenie kształtów i ruchów natomiast czopki umożliwiają widzenie kolorów. Istnieją 3 rodzaje czopków, z których każdy reaguje na światło z innego zakresu barw. Pierwszy reaguje głównie na światło czerwone (około 700 nm), drugi na światło zielone (około 530 nm) a trzeci na światło niebieskie (około 420 nm).
Według mnie nie posiadają one tego pierwszego rodzaju czopków (reagujących na światło z zakresu około 700 nm) i dlatego nie widzą światła czerwonego.
Dobrze myśle? Jeśli nie to wyprowadzcie mnie z błędu
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Gady - wzrok

Post autor: Savok »

Tok rozumowania jest logiczny i prawdopodobny, czy tak jest naprawde, nie wiem. Pozostaje jeszcze kwestia dlaczego tak jest. Szczegolnie, ze wiele wezy widzi w zakresie IR.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Gady - wzrok

Post autor: Pablo »

Można powiedzieć że widzą i nie widzą, dlaczego? Węże z rodziny dusicieli (python siatkowany,amestowy) i jeszcze kilka gatunków mają jamki termoczułe dzięki czemu mogą określić temperature działa ofiary, a ciepło jest widziane w kolorze czerwonym , tak samo mają węże z rodziny grzechotnikowych. Widzą przez pryzmat termowizora .
To tyle z mojej strony.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Gady - wzrok

Post autor: Savok »

Pablo pisze:kolorze czerwonym
PODCZERWONYM!
shinobi
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2007, o 10:25

Re: Gady - wzrok

Post autor: shinobi »

Pablo pisze:Węże z rodziny dusicieli (python siatkowany,amestowy) i jeszcze kilka gatunków mają jamki termoczułe dzięki czemu mogą określić temperature działa ofiary, a ciepło jest widziane w kolorze czerwonym
Pozdrawiam
Jest to światło podczerwone (z zakresu 780 nm - 1mm)

[ Dodano: Sro Gru 19, 2007 23:27 ]
Macie może namiary na jakiegoś eksperta od tego typu spraw? Jakiś email lub gg. Cokolwiek. Byłbym bardzo wdzięczny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości