[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Planapo, rzeczywiście wygląda jakby nie było tego obiektywu 5x. Mówił, że wszystkie obiektywy są PZO. Czy jest możliwe, że któryś nie jest na długośc tubusa 160 mm?

Bogusław, on mi nie proponował zrobienie tej przeróbki tylko sugerował, że można coś takiego zrobić (jeśli bym miał ochotę to mógłbym sam to zrobić, bo wg niego to nie jest skomplikowane). Mówił, że że w jego doświadczeniu światło mocno białe (LED) jest lepsze od żółtego (pochodzącego z żarnika żarówki).

Co do ceny to też uważam, że jest ona duża. ale jak wcześniej pisałem - te modele sprzedawane za 300-400 zł często wyglądały gorzej i miały braki. A może za krótko poluję na MB30?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

PZO robilo i takie i takie. Jest tam obiektyw 5/0,15. Jesli checsz kupic to sprobuj stargowac troche przez te rozne obiektywy.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Jak o cenie wspomniałem, to zaproponował pokrycie kosztów wysyłki. Zawsze to 33 zł. Mówił, że tego typu rzeczy wysyła jakąś lepszą firmą (bo sprzęt delikatny), która bardziej szanuje przesyłki.
Kurka - jeśli jest wszystko tak jak opisał i mówił to chyba wezmę ten sprzęt na takich warunkach. W komentarzach na allegro ludzie nie narzekają na tego sprzedającego.

Czy obiektywy na długość tubusa 170 mm mają jakieś znaczenie?

I jeszcze: czy to co widać na zdjęciu jest stolikiem krzyżowym? Wydaje mi się, że tak. Są przy nim jakieś pokrętła, które chyba służą do przesuwania stolika w pł. poziomej. Nie rozpoznaję jeszcze różnych typów tych (krzyżowych) stolików.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Etam delikatny. To jest niezniszczalny sprzet (: Z tym gratis za wysylke to tez nie bardzo - wie ze sprzedaje ponad cene rynkowa wiec probuje myku że za wysyla za free nie-wiadomo-jakim-kurierem (

Obiektywy powinny byc od kompletu i tyle. Na 160 mm masz wiekszy wybor czesci. Jak chcesz wygodnie uzywac razem z krotkimi to trzeba dac im przedluzki.

Stolik rzeczywiscie dziwny jak na PZO. Teraz zwrocilem uwage i nie spotkalem sie z takim w katalogach. Wygodny w pracy to on nie bedzie.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Chodzi mi o to, że wydawało mi się, że MB30 jest zrobiony na długość tubusa 160 mm. Czy może być inaczej? A jeśli jest robiony na 160 mm to czy można zamontować na nim obiektywy 170mm? Chyba tylko w drugą stronę to można zrobić z przedłużkami.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

Stolik faktycznie nietypowy i operowanie preparatem za wygodne nie będzie.
Mam gdzieś na foto, ale nie pamiętam czy nie jest od starszego PZO ?
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Dostałem szybka odpowiedź od pana sprzedającego na temat obiektywów: ostrą fotkę z czterema wykręconymi obiektywami w szeregu. Na nich oznaczenia:
1) 5/0,15 160/-
2) 10/0,24 (bez opisu dł. tubusa)
3) 40/0,85 (bez opisu dł. tubusa) oraz zwraca uwagę nietypowa apertura: zwykle jest chyba 0,65 (nawet tak w aukcji jest napisane - pewnie przez pomyłkę)
4) 100/1,30 I(niewyraźnie ale chyba I - oznaczenie imersyjnego?) 160/0,17

Wszystkie maja wygrawerowane znak PZO. Pierwsze trzy na zdjęciu są podobnej długości. Ten 100x jest wyraźnie dłuższy. Może dlatego 40-stka nie ma oznaczenie grubości szkiełka nakrywkowego. Ale dlaczego nie wygrawerowali dł. tubusa?

Sprzedający napisał, że wszystkie są do tego mikroskopu, na 160, taki jest oryginalny zestaw, optyka jest czyściutka"
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

PZO robiło 40-stkę z aperturą 0.85.
Wrzuć najlepiej fotkę którą przesłał Ci sprzedający.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Pickul,
1.jpg
Jeszcze odnośnie stolika: widzę dwie pokrętki więc raczej jest to stolik krzyżowy. Natomiast spod niego wystaje taka okrągła tarcza. Czy nie jest to jakiś stolik obrotowy?
andy109
Posty: 3
Rejestracja: 1 gru 2014, o 21:43

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: andy109 »

Czy oferta:
.pl/oferta/mikroskop-studar-lab-pzo-CID751-ID7V4CD.html
jest atrakcyjna? Ile tak na prawdę wart jest taki mikroskop? Mam jeszcze pytanie dotyczące ogłoszenia:
olx.pl/oferta/mikroskop-novex-CID751-ID6tc0f.html
czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć o tym sprzęcie?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] Mikroskop PZO

Post autor: Boguslaw »

kostek_01 pisze: Jeszcze odnośnie stolika: widzę dwie pokrętki więc raczej jest to stolik krzyżowy. Natomiast spod niego wystaje taka okrągła tarcza. Czy nie jest to jakiś stolik obrotowy?
Mam go - )
Stolik jak najbardziej krzyżowy, natomiast widoczne okrągłe mocowanie/usadowienie typowe dla MB 30 jest zapewne spowodowane tym, że ten stolik ma mniejszy wymiar niż oryginalny z MB 30.

Zapewne pochodzi z serii lat 50-ych któregoś z modeli którego nazwy/symbolu nie możemy dociec :- (
Swoją droga ten pierwszy żyrafowaty bardzo mi się podoba - )

mikroskop-pzo-identyfikacja-vt57983.htm
1. Napisane: So cze 21, 2014 19:05
2. Napisane: N cze 22, 2014 05:04
3. Napisane: Wt lip 08, 2014 02:53 (na drugiej stronie)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

kostek_01 - To NIE JEST jeden zestaw, jak nie ma oznaczenia 160, to nie sa na 160 - proste a fizycznie wg sprzedajcego moga byc od tego mikroskopu bo po prostu da sie je wkrecic ( 5x i 100x sa na 160, reszta to krotkie.

andy109 - Studar ok, choc lekko drogawy, ale na granicy oplacalnosci drugi to chinczyk - nie warto.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Co to znaczy, że są krótkie"? Na jaką długość tubusa mogą być? Jakie ma to znaczenie dla obserwacji i czy jest potrzeba dokupienia/wymiany na obiektywy 160 mm. (10 i 40 właśnie pewnie będzie najczęściej wykorzystywana).

Wychodzi mój brak wiedzy i doświadczenia

Wygląda na to, że to jednak w jakimś stopniu składak: obiektywy i stolik.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości