Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli stosujesz jon OH-, to nie wolno stosować jonu H3O+ (lub H+).

Tak samo w drugą stronę.

Swoją drogą, równanie też należałoby dostosować.

R-CH2CH3 + KmnO4 R-COOH + CO2 + MnO2 + KOH nie ma sensu (jak rozumiem tak napisał autor zadania?)
schoolboyq
Posty: 116
Rejestracja: 25 paź 2013, o 22:50

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: schoolboyq »

a nie wiem co napisał autor zadania bo znalazłem to zadania na forum gdzie dziewczyna prosiła o bilans elektronowo-jonowy i podała te reakcje i tyle
Lullaby15
Posty: 257
Rejestracja: 8 sie 2014, o 13:10

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Lullaby15 »

Pisałam z bio i miałam 87% Gdyby nie ten nieszczesny ewolucjonizm i czytanie ze zrozumieniem (np. nazwy organow D) to byłoby wiecej. Ta biologia była naprawde łatwa. Chemii nie pisałam, ale zrobie ją jak bede miec coś więcej czasu A z matmy podstawowej 96% Z polskiego jeszcze nie sprawdzone, ale powinnam spokojnie zdac Do szczescia potrzebne mi tylko 30%

Awatar użytkownika
taida
Posty: 265
Rejestracja: 26 gru 2013, o 19:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: taida »

ja z matmy chce 60-70 i bedzie dobrze

ta matura do kitu, na polskim niesprecyzowane pytania, a chemia to juz wgl nie pod nasza matura, zreszta cos zadna nie bardzo
duzo lepsza podobno ta nowsza ze wsipu, ale my jej nie mielismy:( widzial ktos moze na necie?
sunset
Posty: 294
Rejestracja: 18 lut 2014, o 12:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: sunset »

Właśnie rozwiązuje operon z chemii i jest jakiś śmieszny, to prawda. Dziwna punktacja i zadania dosyć proste. Jestem ciekawa tego co zafunduje nam CKE przed świętami

Dla mnie chemiczną zmorą są ciagle zadania z tego zbioru z NE Teraz Matura Z Personą idzie mi już gładko, tak samo inne zbiory, które pochwycę, ale z tym walczę od września i dostaję białej gorączki od niego.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: paatixx3 »

Woda morska to rodzaj wody występującej w morzach i oceanach. Są w niej rozpuszczone
znaczne ilości związków chemicznych i pierwiastków chemicznych. Należą do nich m.in.: kationy
sodu, potasu, magnezu i glinu oraz aniony chlorkowe, siarczanowe(VI) i węglanowe.
a) Wyjaśnij, dlaczego woda morska nie nadaje się do picia.


b) Napisz, dlaczego tlenek węgla(IV) lepiej rozpuszcza się w wodzie morskiej niż w wodzie
destylowanej.




Widzieliście do tego odpowiedź? To naprawdę jest w naszym materiale z chemii? Jeśli tak to w jakim dziale
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: ryniofit8000 »

taida, a na polskim bywają kiedykolwiek sprecyzowane pytania? Ja nie kojarzę.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: ryniofit8000 »

paatixx3, a) bo ludzie tam sikają i srają, wyrzucają trupy. W ogóle to jest słona i tylko odprowadza wodę z naszego organizmu

b) może powstają jakieś sole
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Seeba »

paatixx3, odpowiedzi do wielu pytań w najnowszej maturze nie znajdzie się wprost w podręcznikach. Ale po chwili zastanowienia, połączeniu kilku faktów można wykombinować odpowiedź. W głowie. Potem jeszcze trzeba ją z sensem zapisać tak, aby egzaminator zrozumiał. A to chyba największa sztuka.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: paatixx3 »

No tak, ale widziałeś klucz odopwiedzi do tego pytania? Nie wiem jak wykombinować, że stężenie soli w wodzie morskiej jest większe niż dopuszczalne stężenie soli w ludzkim moczu. Gdzie w chemii w ogóle jest coś o ludzkim moczu? To mi bardziej do biologii pasuje Chyba, że to jest związane z tematami z organicznej, których jeszcze nie miałam?

odpowiedz do b juz bardziej podchodzi pod chemie: Ditlenek węgla lepiej rozpuszcza się w wodzie morskiej niż w destylowanej.
Jest to związane ze stosunkowo wysoką zawartością zasadowych jonów, które
hydrolizując, nadają wodzie morskiej odczyn o pH w granicach 7,5–8,4. Na
alkaliczność całkowitą wody morskiej ma wpływ obecność jonów węglanowych,
wodorowęglanowych, boranowych oraz anionów innych słabych kwasów organicznych.
Ale skąd ja mam to wiedzieć.?! Wy to wiedzieliście?
doktorowa
Posty: 110
Rejestracja: 28 paź 2013, o 19:34

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: doktorowa »

Trochę odgrzewanie kotleta, ale nie widziałam , żeby wcześniej było o tym mówione. Pisaliście w październiku te próbne z WSIP z matmy rozszerzonej? Jak Wam poszły? my dopiero dzisiaj wyniki dostaliśmy i lepiej nie mówić .
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: paatixx3 »

-MatMati- pisze:Jak dla mnie to zadanie było bezsensu.CKE na pewno takich bzdur nie wymyśli.zresztą zobaczymy przed świętami
No mam nadzieje, że te oficjalne matury będą wyglądały troszkę inaczej
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Też macie taki zapiernicz z polskim? Nam polonistka ostatnio zadała przygotować fiszki (takie w formacie A4) z minionych epok (w dodatku z tego w szczególności, co jest w zeszycie, a niektórzy wcale nie prowadzą takowego).

Robiliście już jakieś streszczenia problemowe (abstrakty)? Będą na maturze i podobno cała Polska się o tym dowiedziała dopiero 3 miesiące temu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości