Problem Chemia tlenki

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
silverboy
Posty: 1
Rejestracja: 4 gru 2014, o 17:43

Problem Chemia tlenki

Post autor: silverboy »

W cząsteczce tlenku pierwiastka chemicznego X liczba atomów tlenu jest 5 razy większa od liczby atomów tlenu w cząsteczce tlenku pierwiastka chemicznego Y. Stosunek mas atomowych pierwiastków chemicznych X i Y wynosi 1:2.
a) Podaj symbole pierwiastków X i Y.
b) Napisz wzory sumaryczne tlenków pierwiastków chemicznych X i Y.
c) Określ charakter chemiczny tych tlenków.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Problem Chemia tlenki

Post autor: Olafek »

Nie wiem czy jest więcej rozwiązań, ja znalazłem jedno:
X = N, Y = Si
N2O5, SiO
kwasowy, obojętny(?)
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problem Chemia tlenki

Post autor: Adax82 »

Olafek,
jesteś niezmordowany i chwała Ci za to

Czy nie sądzisz jednak, że tego typu zadania nie robi się poprzez mozolne skanowanie całego układu okresowego, a metodą wyliczeń ? - nie jest to zarzut do tego co zrobiłeś, a pytanie o opinię.

Bo co do wyliczeń:

X2Ok jako tlenek pierwiastka X będącego na k stopniu utlenienia i X oznacza także masę atomową ( np. X=Na=23 )
Y2Ol jako tlenek pierwiastka Y będącego na l stopniu utlenienia i Y oznacza także masę atomową

i co mamy ?:
X/Y = 1/2 i k/l = 5/1
ano mamy 2 równania z 4 niewiadomymi. Nierozwiązywalne, jak powszechnie wiadomo, chyba że poprzez mozolne podstawianie
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Problem Chemia tlenki

Post autor: Olafek »

Adax82, bynajmniej nie skanowałem całego układu okresowego Jeżeli w jednym tlenku ma być 5 razy więcej tlenu to na pewno będzie zawierać tych tlenów 5 lub 10 (15 raczej niemożłiwe) co ogranicza nasze poszukiwania do grupy 5 i 15 (teoretycznie mogą być inne tlenki tego typu ale głównie te). Liczyć nawet nie liczyłem bo wiedziałem że się tak tego nie da zrobić.

I swoją drogą twoje wyliczenia co do stopnia utlenienia nie są do końca poprawne, przecież mój przykład idealnie obrazuje, że stosunek stopni utlenienia nie musi być 5/1 bo we wzorze można skracać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości