Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
sunset
Posty: 294
Rejestracja: 18 lut 2014, o 12:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: sunset »

Olafek pisze:Teksty piosenek jako teksty kultury mogą być, ale cytując moją polonistkę to jest egzamin dojrzałości, ale nie przedszkole Nie ryzykowałbym jakimiś piosenkami pop czy disco polo, jeżeli już to naprawdę musi to być sztuka wysoka.
THIS^ I nawet nie tylko pop czy disco polo, bo wiele osób ma tendencje w stylu Coma czy inny happysad taki głęboki", a z tym też lepiej nie wyskakiwać. To tak jakby powoływać się na Coelho
Olafek pisze: Czy u was też poloniści są wrażliwi na punkcie określenia tekst kultury? Bo np. moja gdy w poleceniu jest odwołaj się do innych tekstów kultury to trzeba się odwołać do tekstów innych niż literackich. Jeżeli odwołasz się do np. dwóch tekstów literackich to jest dla niej niezrozumienie tematu i obcina punkty. Dla mnie odwołaj się do innych tekstów kultury znaczy, że mogę do dowolnych ale wg niej muszą być co najmniej dwa różne. i dlatego wybieram tematy w których jest odwołaj się do innych tekstów literackich
Może Twoja polonistka tak to piłuje, abyście też potrafili się odnieść do obrazu, filmu etc w razie czego. Ale w takiej sytuacji na maturze spokojnie same teksty literackie mogą być
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Mikrotrabekule »

Mój kolega na prezentacji z polskiego powoływał się na polski utwór hip-hopowy, który był naszpikowany wulgaryzmami. Cała klasa była pewna że obleje a on miał chyba z 70%
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Olafek »

Też mamy takie zdanie, że nasza polonistka jest śmieszne. Dla niej jak się nie odwołasz do obrazu czy filmu to znaczy, że interpretacja tematu nie jest pogłębiona i punkty automatycznie lecą w dół. Najlepsze jest to, że na lekcji praktycznie nie robimy nic oprócz literatury, czasami (2 razy na epokę?) mamy zadanie domowe żeby obraz zinterpretować w kontekście wiersza, ale w mojej klasie zadania nikt nie robi, więc tak jakby tego w ogóle nie było. Żadnych filmów, piosenek, nic.
Awatar użytkownika
oksytocyna
Posty: 67
Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:37

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: oksytocyna »

Olafek pisze:Też mamy takie zdanie, że nasza polonistka jest śmieszne. Dla niej jak się nie odwołasz do obrazu czy filmu to znaczy, że interpretacja tematu nie jest pogłębiona i punkty automatycznie lecą w dół. Najlepsze jest to, że na lekcji praktycznie nie robimy nic oprócz literatury, czasami (2 razy na epokę?) mamy zadanie domowe żeby obraz zinterpretować w kontekście wiersza, ale w mojej klasie zadania nikt nie robi, więc tak jakby tego w ogóle nie było. Żadnych filmów, piosenek, nic.
My zinterpretujemy jakiś obraz w GRUPACH raz na dwa miesiące.

Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Ath »

I nawet nie tylko pop czy disco polo, bo wiele osób ma tendencje w stylu Coma czy inny happysad taki głęboki", a z tym też lepiej nie wyskakiwać. To tak jakby powoływać się na Coelho
A dlaczego nie można by się powołać na Coelho? Coelho może być lekturą w gimnazjum

Wiadomo, gdybym znała jakieś normalne dzieło literackie czy obraz to opowiedziałabym o tym, a nie o jakieś głupiej piosence. Ale matura jest stresująca, a w takich warunkach ciężko jest wymyślić coś sensownego. I gdybym siedziała przed komisją i miałabym do wyboru albo zamilknąć albo gadać, nawet gdyby to miały być brednie o młodej zielarce czy jakiejś innej bzdurze happysadu to bym wolała coś mówić. Chociaż mogłabym mieć problem z zachowaniem powagi i jest ryzyko, że zaczęłabym się histerycznie śmiać zestawiając jakiegoś Wertera czy którego tam innego z młodą zielarką
Chodzi mi o to, że oczywiście lepiej wybierać lektury i obrazy, ale w awaryjnej sytuacji każda piosenka będzie dobra, a przynajmniej lepsza niż milczenie
Argentum
Posty: 313
Rejestracja: 12 kwie 2013, o 18:25

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Argentum »

Olafek pisze:Teksty piosenek jako teksty kultury mogą być, ale cytując moją polonistkę to jest egzamin dojrzałości, ale nie przedszkole Nie ryzykowałbym jakimiś piosenkami pop czy disco polo, jeżeli już to naprawdę musi to być sztuka wysoka.

Czy u was też poloniści są wrażliwi na punkcie określenia tekst kultury? Bo np. moja gdy w poleceniu jest odwołaj się do innych tekstów kultury to trzeba się odwołać do tekstów innych niż literackich. Jeżeli odwołasz się do np. dwóch tekstów literackich to jest dla niej niezrozumienie tematu i obcina punkty. Dla mnie odwołaj się do innych tekstów kultury znaczy, że mogę do dowolnych ale wg niej muszą być co najmniej dwa różne. i dlatego wybieram tematy w których jest odwołaj się do innych tekstów literackich
Nie czytałem całego wątku, ale to mi się rzuciło w oczy. Ja miałem całą prezentację maturalną o disco polo. Pierwszy raz w życiu widziałem nauczycielki płaczące ze śmiechu. Kobita wyciągnęła chusteczkę i rzuciła przez łzy: ja cię serdecznie przepraszam, ale nie mogę, nie mogę. hihi".
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

Ath pisze:
I nawet nie tylko pop czy disco polo, bo wiele osób ma tendencje w stylu Coma czy inny happysad taki głęboki", a z tym też lepiej nie wyskakiwać. To tak jakby powoływać się na Coelho
A dlaczego nie można by się powołać na Coelho? Coelho może być lekturą w gimnazjum
U mnie w gimnazjum lekturą było np. opowiadanie Stary człowiek i morze - nasza polonistka powiedziała nam w tym tygodniu, żeby tego nie używać. Że lepiej użyć tego, co się poznało w liceum. I tak np. lepiej do toposu homo viator użyć eposu o Gilgameszu niż opowiadania Hemigwaya. Inny przykład - przy Pieśni nad Pieśniami wykorzystaj jej reinterpretacje: Canticum canticorum Salomonis Pendereckiego oraz Song of Salomon Kate Bush.

Coś mi się wydaje, że na naszej maturze ustnej lepiej nie iść na łatwiznę, tylko pokazać, jakie szerokie się ma horyzonty - żeby zaimponować komisji i żeby była lepsza ocena. Nic dziwnego, że od początku liceum nasza polonistka nam serwuje filmy, obrazy, piosenki i mnóstwo innych tekstów ponadprogramowych.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Collo »

sunset pisze:
Olafek pisze:Teksty piosenek jako teksty kultury mogą być, ale cytując moją polonistkę to jest egzamin dojrzałości, ale nie przedszkole Nie ryzykowałbym jakimiś piosenkami pop czy disco polo, jeżeli już to naprawdę musi to być sztuka wysoka.
THIS^ I nawet nie tylko pop czy disco polo, bo wiele osób ma tendencje w stylu Coma czy inny happysad taki głęboki", a z tym też lepiej nie wyskakiwać. To tak jakby powoływać się na Coelho
Wiele tekstów polskich piosenek ma dla mnie większy sens niż większość wierszy omawianych w LO. Sam miałem w prezentacji maturalnej na ustny polski 2 piosenki, a w refrenie jednej padały słowa Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się

sunset
Posty: 294
Rejestracja: 18 lut 2014, o 12:55

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: sunset »

Ath pisze:
I nawet nie tylko pop czy disco polo, bo wiele osób ma tendencje w stylu Coma czy inny happysad taki głęboki", a z tym też lepiej nie wyskakiwać. To tak jakby powoływać się na Coelho
A dlaczego nie można by się powołać na Coelho? Coelho może być lekturą w gimnazjum
Owszem, że to może być lektura w gimnazjum. Kiedyś nawet chyba był temat prezentacji maturalnych o filozofii życia w utworach Coelho czy coś takiego. Pewnie egzaminatorzy uznają wszystko byle było faktycznie dobrze dobrane do tematu, ale z drugiej strony większość tematów jest tak dostosowana, że spokojnie wystarczy znać lektury, nie trzeba mieć Bóg wie jakiej wielkiej wiedzy, więc może lepiej nie ryzykować i nie wygłupiać się z niektórymi rzeczami
Nitrogenium32 pisze:U mnie w gimnazjum lekturą było np. opowiadanie Stary człowiek i morze - nasza polonistka powiedziała nam w tym tygodniu, żeby tego nie używać. Że lepiej użyć tego, co się poznało w liceum. I tak np. lepiej do toposu homo viator użyć eposu o Gilgameszu niż opowiadania Hemigwaya. Inny przykład - przy Pieśni nad Pieśniami wykorzystaj jej reinterpretacje: Canticum canticorum Salomonis Pendereckiego oraz Song of Salomon Kate Bush.
Ojeja Kate Jaki macie fajny polski. Ale akurat nie rozumiem dlaczego Stary człowiek i morze nie mógłby być, w końcu Hemingway dostał za to Nobla, więc nie jest to jakiś niepoważny utwór

Btw Nie wiem czy ktoś z Was ma dosyć chemii, ale nawet jeśli to nie do tego stopnia co ja
lemkropka
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2013, o 17:17

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: lemkropka »

Jak u Was jest z chemia? Bo u nas 10 osób jest zagrożonych, na szczęście mnie to nie dotyczy ^^ nie rozumiem jak można mieć same 1 z organicznej Według mnie to najprzyjemniejszy dział z chemii i najłatwiejszy do nauczenia

Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

cez32, u mnie nikt z niczego nie jest zagrożony. No, chyba że z fizyki, ale fizykę zdaje tylko jakieś 6 osób, więc ten przedmiot nie jest traktowany bardzo na poważnie.
Awatar użytkownika
oksytocyna
Posty: 67
Rejestracja: 16 sie 2014, o 21:37

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: oksytocyna »

U Was wszyscy w klasie zdają chemię i biologię? Czy są też tacy co zdają tylko jeden przedmiot?

Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Nitrogenium32 »

oksytocyna pisze:U Was wszyscy w klasie zdają chemię i biologię? Czy są też tacy co zdają tylko jeden przedmiot?

U mnie sporo osób zdaje tylko biologię i chemię, niektórzy angielski, niektórzy fizykę, 2 osoby rosyjski i ja jeden niemiecki. Jedyny w klasie zdaję 5 przedmiotów dodatkowych, ale nie jedyny w szkole (podoba mi się pomysł koleżanki z mat-geo: angielski, włoski, polski, matematyka, geografia). Raczej nie ma u mnie w szkole osoby, która zdaje tylko jeden przedmiot.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 23 gości